Posle Urugvaja, Argentine i Brazila, Paragvaj je postao četvrta južnoamerička selekcija koja je izborila plasman u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Južnoj Africi, što je najveći uspeh ove reprezentacije u istoriji šampionata sveta.

Posle boljeg izvođenja jedanaesteraca izabranici Herarda Martina bili su bolji od Japana sa 5:3, a trenutak odluke bio je u trećoj seriji kada je lopta posle šuta Juićija Komana pogodila prečku. U najlošijoj utakmici osmine finala nije bilo golova tokom 120 minuta igre. Veći deo meča Paragvajci su imali inicijativu, ali su na obe strane izostale izgledne prilike za pogodak. Japanci su najbolju šansu imali sredinom prvog poluvremena kada je Daisuke Macui sa distance pogodio prečku, dok je Paragvaj najbliži golu bio u 97. minutu kada Nelson Valdes nije uspeo da materijalizuje dobar prodor Klaudija Morela.

Sa bele tačke bili su sigurni Edgar Bareto, Lukas Barios, Kristijan Riveros, Nelson Valdes i Oskar Kardoso za Paragvaj, dok su za „samuraje“ pogodili Jasuhito Endo, Makoto Hasebe i Keisuke Honda.

Paragvaj – Japan 5:3 – 0:0

Strelci: Bareto, Barios, Riveros, Valdes, Kardoso – Endo, Hasebe, Honda. Stadion: Loftus Versfeld. Gledalaca: 36.742. Sudija: Frank De Blekere (Belgija). Žuti kartoni: Riveros (Paragvaj), Macui, Nagatomo, Honda, Endo (Japan).

Paragvaj: Viljar, Bonet, Da Silva, Alkaraz, Morel, Ortigoza (od 75. Bareto), Vera, Riveros, Benites (od 60. Valdes), Santa Kruz (od 94. Kardoso), Barios.

Japan: Kavašima, Komano, Nakazava, Tanaka, Nagatomo, Abe (od 81. Nakamura), Macui (od 65. Okazaki), Endo, Okubo (od 106. Tamada), Hasebe, Honda.