Na 11. međunarodnom festivalu vojno-patriotskog filma „Sergej Bondarčuk – Volokolamski rubež“ u podmoskovskom gradu Volokolamsku (Moskovska Oblast, RF) u kategoriji dokumentarnog (neigranog) programa, film „Srbija i Braničevo u Velikom ratu 1914-1918“ dobio je nagradu Organizacionog komiteta festivala za režiju.


Film je urađen u produkciji Istorijskog arhiva Požarevac i Centra za kulturu Požarevac, uz korišćenje materijala iz monogradije „Srbija i Braničevo u Velikom ratu, 1914-1918“ u izdanju Istorijskog arhiva Požarevac i Vojnog arhiva, odnosno arhivska građa Istorijskog arhiva Požarevac, Vojnog arhiva, Vojnog muzeja i programske arhive RTS-a. Producent filma je dr Jasmina Nikolić, režirao je Dragi Ivić, a montažu potpisuje Bojan Nikolić.

Pokrovitelji i organizatori Festivala su Ministrastvo kulture Moskovske oblasti, Savez kinematografa Ruske Federacije, čiji je predsednik Nikita Mihalkov, i administracija Volokolamskog reona. Za takmičarski program pristiglo je preko 300 filmova iz celog sveta, a petočlana selektorska komisija je odabrala 22 dokumentarna filma iz Rusije, Belorusije, Azerbejdžana, Vijetnama, Nemačke, Irana, Kirgizije, Kine, Finske, Uzbekistana. Film „Srbija i Braničevo u Velikom ratu, 1914-1918“ jedini je predstavnik Srbije na ovom Festivalu.

Film je do sada videlo preko 3000 gledalaca školskog uzrasta i već je doživeo promociju u više gradova u Srbiji. Veliko interesovanje je izazvao i kod domaće publike i u zemljama regiona. Već 28. novembra biće ponovo prikazan u Beogradu, 12. decembra u Somboru, u prvoj polovini decembra ponovo ide preko granice, na prikazivanje u Herceg Novom (Crna Gora), a potom 23. decembra biće prikazan u Banja Luci (Republika Srpska).

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari