Zbog visokih dnevnih temperatura, u poslednjih dest dana potrošnja vode u Požarevcu povećana je za oko 30 odsto. Pošto su zbog toga skoro do maksimuma iskorišćeni kapaciteti vodoizvorišta „Ključ“, koji iznose 220 litara u sekundi, iz JKP „Vovod i kanalizacija“ upozoravaju građane da narednih dana smanje potrošnju. – Za sada je kvalitet vode za piće zadovoljavajući.

Međutim, ako se nastavi sa povećanom potrošnjom, vrlo brzo može doći do pražnjenja akumulacije vodoizvorišta, što bi izazvalo probleme sa povećanjem nivoa nitrata u vodi – upozorava Nenad Ratić, direktor „Vodovoda“. U vodi koju građani Požarevca koriste za piće, prethodnih dana nivo nitrata bio je ispod 40 miligrama po litru. Međutim, ukoliko se nastavi sa prekomernom potrošnjom, jer se najavljuju još više dnevne temperature, postoji opasnost da se nivo nitrata približi maksimalno dozvoljenom od 50 miligrama po litru. U tom slučaju, voda bi bila zabranjena za piće, pa iz „Vodovoda“ apeluju na građane da je racionalno koriste i da njome ne zalivaju travnjake i bašte, da ne peru automobile ili pune svoje dvorišne bazene. Zbog poboljšanja vodosnabdevanja, u Požarevcu je 2010. godine obavljena rekonstrukcija vodosistema, koja je obuhvatila zamenu azbestnih cevi i izgradnju rezervoara na izvorištu „Ključ“, uz pomoć donacije Evropske unije u iznosu od 2,8 miliona evra. Međutim, i pored ove investicije, grad svakog leta ima probleme zbog nedovoljnih količina vode, ali i sa njenim kvalitetom. Da bi se ovi problemi rešili, u „Vodovodu“ trenutno pripremaju projekat za izgradnju fabrike vode, koja bi obezbedila dovoljne količine vode za piće i tokom najvećih vrućina.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari