Sagovornici Danasa iz BiH: Decu iz Novog Sada koja igraju uz “Ne volim te Alija” odvesti do Srebenice, Sarajeva, Prijedora… 1Foto: Printscreen/Nova.rs

Decu koja igraju uz “Ne volim te Alija, zato što si Balija” trebalo bi na ekskurziju povesti do Srebenice, Sarajeva, Prijedora… Svako ima pravo da nekoga voli ili ne voli, ali problem nastaje kada vi deci počnete usađivati mržnju prema onima koje ne volite, ističu sagovornici Danasa iz BiH.

Pravnik Satko Mujagić, bivši prijedorski logoraš i novinar portala Istraga.ba Avdo Avdić, komentarisali su za naš list incident koji se dogodio na završnoj priredbi učenika četvrtih razreda Osnovne škole „Vasa Stajić“ u Novom Sadu kada je desetogodišnjoj deci puštena pesma „Ne volim te Alija, zato što si Balija“.

U toj pesmi veličaju se ratni zločini u Bosni i Hercegovini, slave topovi „bestrzajci“ i sve to u voziću koji predvodi učiteljica.

Mujagić smtra da se svako treba zapitati kako bi se Srbi osećali da neko veliča genocid i zločine nad Srbima od strane režima NDH.

“Mene odavno ovakvi incidenti kao ovaj u Novom Sadu ne iznenađuju niti me pogađaju. Moja djeca znaju da svi Srbi nisu isti i odgojio sam ih tako da poštuju sve ljude, uprkos tome što je moj Kozarac, kao i skoro cijela Bosna, opustošen 1992.-1995. Šteta što je baš riječ o Novom Sadu u kojem sam prije samo mjesec bio po prvi put u životu. Prelijep grad u kojem Ima mjesta za sve… bar tako kažu”, ističe Mujagić.

Prema njegovom mišljenju, decu iz škole “Vasa Stajić” trebalo odvesti na ekskurziju do Srebrenice, Sarajeva, zatim za Kozarac i u obilazak bivših logora oko Prijedora.

“Ovako se prave budući zločinci i loši ljudi, a najmanje su ta djeca kriva”, naglašava Mujagić.

Avdić smatra da svako ima pravo da nekoga voli ili ne voli.

“U tuđe srce se ne može ući. Problem nastaje onda kada vi djeci počnete usađivati mržnju prema onima koje ne volite. Onda je, skoro pa nemoguće, očekivati da dijete krene drugim putem u odnosu na svog odgajatelja. Mnogo ljudi u Sarajevu, Bošnjaka, ne voli Aliju. Isto tako je mnogo više onih koji ga vole. Gdje nastaje problem? Problem nastaje onda počnete da mrzite duge i drugačije od sebe i kada kod djece podstičete tu mržnju”, ukazuje Avdić.

Kako dodaje, obrazovni sistem bi trebao biti nešto što proširuje poglede, a ne ono što ih sužava.

“Ali nije samo i do obrazovnog sistema. Porodica je osnov za razvog jednog društva, poslije toga je obrazovni sistem, a ja kraju dođu – mediji. U Srbiji je, gledam iz bosansko-hercegovačke perspektive, poprilično toga razoreno. I zato dobijete ovakve snimke kao što je ovaj iz Novog Sada. Ali sve dok navijačke skupine budu “cool”, sve dok se u obrazovnom sistemu ne bude izučavala istorija, a ne mitologija, imat ćemo mržnju i u narednih pedesetak godina”, ističe Avdić za Danas.

Murat Tahirović, predsednik Udruženja svjedoka i žrtava genocida iz Sarajeva, ističe za Danas da ga ništa više ne iznenađuje, ali da prizanje da je “ovo ipak previše i za one koji veličaju ratne zločince da idu toliko daleko da djeci usađuju stereotipe o Bošnjacima”.
“Strašno je to i bolesno”, prokomentarisao je Tahirović za Danas to što je deci novosadske škole puštena pesma “Ne volim te Alija, zato što si Balija”.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari