Sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti traži novi ugovor: Ostali bez radno-pravne zaštite 1Foto: Sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti Srbije

– Sindikat zaposlenih u socijalnoj zaštiti je danas protestovao zbog prestanka važenja Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u tom sektoru i tražio od reosornog ministarstva da hitno stvori uslove za usvajanje novog.

U saopštenju piše da je nakon isteka postojećeg Posebnog kolektivnog ugovora, Ministarstvo za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, kao privremeno rešenje donelo odluku o usvajanju Pravilnika o radu „koji ne sme biti trajna zamena za ugovorni odnos između zaposlenih i države“.

„Ovim potezom, država je ostavila bez osnovne radno-pravne zaštite hiljade radnika koji obavljaju najteže i najosetljivije poslove“, piše u saopštenju Sindikata.

Osudili su odluku Ministarstva i drugih aktera „koji su svojim delovanjem doprineli ovoj nezapamćenoj situaciji“ smatrajući nedopustivim da zaposleni koji štite javni interes i brinu o najugroženijim kategorijama stanovništva budu lišeni zaštite koju garantuje Poseban kolektivni ugovor.

Sindikat su najavili odluke svojim o daljim koracima, uz sve vidove sindikalne borbe i mere za zaštitu prava zaposlenih.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari