Studenti iz "Mladi Kula" tvrde da su ih napali naprednjaci koji čuvaju bilborde kao i da se čuo pucanj: Iz policije kažu da su oštećeni samo SNS aktivisti 1Foto: Mladi Kula

Inicijativa „Mladi Kula“, lista koja učestvuje na lokalnim izborima u toj opštini, saopštila je da su njihove aktiviste napali pripadnici SNS koji u Kuli čuvaju bilborde i banere vladajuće stranke i da je tom prilikom došlo do pucnjave.

„Jutros oko tri sata trojica naših aktivista vozila su se po Kuli kada su određeni automobili počeli da ih prate. Saterali su ih u atar i oni su napadnuti“, rekla je aktivistkinja inicijative Katarina Petrović.

Dodala je da su iz automobila izašli ljudi sa fantomkama, sa motkama i naoružani.

„Tada se čuo i pucanj. Nakon nekoliko minuta smo se uverili da su svi naši aktivisti bezbedni i da niko nije povređen“, navela je Petrović.

Dodala je da su pozvali policiju, nakon čega su pripadnici policije odveli u stanicu ljude za koje iz inicijative tvrde da su napali njihove aktiviste.

Prema njenim rečima, muškarci su se predstavili kao pripadnici Srpske napredne stranke koji u Kuli čuvaju bilborde i banere te stranke.

U policiji su, kako kažu iz Mladih Kula, tokom noći na ispitivanju zadržana trojica mladića.

Student Nemanja iz Novog Sada kaže da je sa dvojicom kolega bio u kafiću, a da su u Kulu došli da pomognu oko tehnike za tribinu. Nakon odlaska iz kafića odlučili su da se provozaju kolima.

– Odmah smo primetili da nas prati sivi golf. Nismo hteli da paranoišemo i nastavili smo dalje. Ali oni su nastavili da nas prate, bukvalno u stopu, kako ubrzavamo i kako usporavamo, bili su tu. U jednom momentu krenuli su da nas jure. Mi baš nismo poznavali put i završili smo u atarima, na slepom putu i nismo mogli dalje – izjavio je Nemanja.

Kako ističe, iz sivog golfa su izašla trojica momaka sa maskama i bejzbol palicama.

Dodaje, da u tom trenutku nisu znali šta da rade, samo su stajali pored automobila.

– Međutim, onda su oni krenuli ka nama. Mi smo počeli da bežimo, bila je jedna rupa u ogradi i tu smo krenuli ka voćnjaku. Naišli smo na jednu veliku provaliju koju smo prošli i sakrili se u voćnjak. Čuli smo dva pucnja i videli da neko pali baklje i baca, pre nego što smo se spustili na mesto odakle više nismo videli ništa. To su bili došli ljudi iz Kule koje smo zvali da nas odbrane. Na njih su ovi krenuli da bacaju baklje. Neko je od te trojice SNS aktivista pucao, ko tačno, ne znamo još – nastavio je Nemanja.

U vočnjaku su se zadržali sat vremena, nisu imali signala. Zbog toga su odlučili da krenu napolje, „na sreću“. Kada su stigli do svojih kola, tu je bila policija koja ih je legitimisala i pomogla im da izvuku automobil sa nepristupačnog puta, tvrde on. Nakon toga otišli su u stanicu da daju izjave.

Studenti iz "Mladi Kula" tvrde da su ih napali naprednjaci koji čuvaju bilborde kao i da se čuo pucanj: Iz policije kažu da su oštećeni samo SNS aktivisti 2
Printskrin Fejsbuk/Mladi Kula

Građani su na društvenim mrežama među SNS aktivistima prepoznali dvojicu iz Bačke Palanke koji su poznati od ranije, kada su izbacivali studente iz Matice srpske, te su kačili provokativne banere „Vojvodina republika“ u Novom Sadu.

Milan Leđenac iz Kule kaže da ga je u pola tri ujutro probudio poziv mlađeg brata, tražio je pomoć jer su napali njega i njegovu dvojicu kolega.

– Seo sam u automobil pokupio sam prijatelje iz našeg udruženja i krenuli smo ka lokaciji koju su nam poslali. To je bilo u njivama, videla su se samo svetla. Studente je pratio taj sivi golf novosadskih tablica koji nedeljama kruži oko naših prostorija i pokušava da nas zastraši. Trenutak pre nas stigao je i narandžasti džip sa registracijama Bačke Palanke koji je krenuo ka našem automobili kada su videli da skrećemo u njive. Videli smo i da su kod sivog golfa upaljene baklje – kaže Leđenac koji je dok smo s njim razgovarali čekao da da izjavu u policiji više od šest sati.

Dodaje i da, kada su izašli iz automobila, izašla su i trojica maskiranih mladića iz džipa koji su se predstavili kao policija. U tom trenutku su se čula i dva pucnja.

– To je naravno bilo lažno predstavljanje jer oni nisu nikakva policija. Kada su se začuli pocnji, uplašili smo se i povukli nazad. U tom trenutku na sreću je došla i prava policija – nastavlja naš sagovornik.

Kako ističe, kada je policija stigla, prvo je legitimisala njih i krenula u pretres njihovih kola. Tek na insistiranje da se legitimišu i momci u crnom sa kačketima, maskama i palicama, službenici su nekim od njih zatražili lične karte.

– Tu su se već okupili i drugi mladići sa maskama i štanglama, neko njihovo pojačanje. Situacija je bila napeta, a tenzije je nepotrebno dizao i komandir naše policije kada se pojavio, pre svega je to bilo usmereno ka nama. Na sreću niko nije povređen – kazao je Leđenac.

U izveštaju policije oštećeni jedino aktivisti SNS-a

Predsednik opštine Damjan Miljanić  na konferenciji za medije rekao je da su aktivisti „Mladi Kula“ napali članove Srpske napredne stranke, te da je sve što su saopštili iz ove inicijative laž. On je pročitao imena pet ljudi za koje kaže da su napadači. Ubrzo je u lokalnim i državnim režimskim medijima pokrenuta kampanja da su upravo ova petorica pokušala ubistvo SNS aktivista.

Policija iz Sombora je saopštila da su u službene prostorije doveli D. S. (1996) iz Kule i identifikovali još dve osobe, „zbog sumnje da su bili u grupi više lica koja su noćas, oko 2.45 časova u Kuli, vređali i pretili trojici aktivista Srpske napredne stranke“.

U policijskom saopštenju nema pomena da su studenti i akvisti „Mladi Kula“ napadnuti. Za sada još niko nije priveden.

Policija kaže da je izašla na lice mesta na poziv oštećenih „koji su zbog ranijih slučajeva uništavanja obezbeđivali politički propagandni materijal u Igmanskoj ulici, dvadesetak lica je držeći metalne štangle i drvene motke uputilo uvrede, a potom i pretnje po život“.

Prethodno su, prema prijavi, svojim vozilima zaprečili put vozilu u kojem su se nalazili oštećeni.

– Policija je odmah obavestila Osnovno javno tužilaštvo u Vrbasu, koje je događaj kvalifikovalo kao krivično delo ugrožavanje sigurnosti i naložilo policiji preduzimanje mera i radnji iz svoje nadležnosti, kao i rad na utvrđivanju da li je bilo upotrebe vatrenog oružja – saopštili su.

Iz Mladih Kula demantuju izjave predsednika opštine ali i policije, navodeći da je ovo pokušaj da se njihovi aktivisti sklone i ne budu u Kuli na dan izbora.

Odgovore Osnovnog javnog tužilaštva u Vrbasu objavićemo kada stignu na našu adresu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari