Uoči početka finalnih nadmetanja Ljubičevskih konjičkih igara, po tradiciji je upriličen prijem za goste i učesnike ove prestižne međunarodne sportsko-turističke manifestacije. Kako i priliči, prisutnima se obratio i poželeo dobrodošlicu gradonačelnik grada Požarevca Miomir Ilić.


-Dobro došli među prave prijatelje i saradnike. Mi smo vam širom otvorili kapije našeg grada, da vas topla srca primimo i ugostimo, kao učesnike 49. Ljubičevskih konjičkih igara. Krajem 19. veka u Stigu i Pomoravlju otpočelo se intezivno sa uzgojem konja. U Požarevcu je 1892. godine osnovana je škola jahanja ‘’Knez Mihajlo’’ i organizovane su izložbe konja i trke. Ergela Ljubičevo učinila je značajan doprinos da se u Srbiji unapredi konjarstvo. Ovom kraju zbog raznih potreba a naročito u poljoprivredi i prevozu konj je uvek bio prisutan kao sastavni deo života, ponos i dika svakog dobrog domaćina. Davne 1964. godine, rodila se ideja kod ljudi u našem kraju da se organizuje takmičenje galopera, kasača, preponaša i višebojaca pod nazivom Ljubičevske konjičke igre. U Požarevcu i okolini narod se na razne načine odužuje konju kao domaćoj životinji koja sa čovekom deli dobro i zlo i zato konju dugujemo veliku zahvalnost. Ljubičevske konjičke igre lepa su prilika da pokažemo privrženost našoj tradiciji i uzgoju konja na ovim prostorima i da se podsetimo na Miloša, Mihajla i knjeginju Ljubicu kao i Ergelu ‘’Ljubičevo’’, istakao je Miomir Ilić u svom obraćanju..

Govoreći o tradiciji konjarstva u ovom delu Srbije, Ilić se obratio i samim takmičarima 49. Ljubičevskih konjičkih igara. „Učesnicima 49. Ljubičevskih konjičkih igara želim da ostvare najbolje rezultate u takmičenju, nezaboravno drugarstvo, prijateljstvo i saradnju, tako da iz ovog lepog grada mladosti i rada ponesu sa sobom pregršt gostoljublja i našeg druženja. Za sve buduće susrete mladosti sporta i stvaralaštva sa ubeđenjem da ste u nama stekli iskrene saradnike, drugove i prijatelje. Naš grad biće uvek otvoren za sve prave ljude koji u srcu nose ljubav prema čoveku, konjičkom sportu, radu i životu. Iskreno se nadam da će naše višegodišnje prijateljstvo potrajati dugo i time učvrstiti i ojačati našu saradnju za dobrobit građana. Sa pravom možemo reći da su naši prijateljski odnosi u stalnom usponu. Takmičarima na hipodromu želim da pokažu znanja, veština i sposobnosti, da pobedu najspremniji, najbolji ali da se druguju i da se raduju, da grade saradničke i bratske odnose. Na kraju želim da se zahvalim i odam priznanje konjičkim društvima, klubovima i uzgajivačima konja, koja su dali veliki doprinos uzgoju i unapređenju konjičkog sporta u Srbiji“, rekao je na kraju svog obraćanja gradonačelnik grada Požarevca Miomir Ilić.

Na prijemu su, pored takmičara i uzgajivača konja, prisutni bili predstavnici republičkih ministarstava i prijateljskih ambasada, gradova i susednih opština, direktori Javnih preduzeća, odbornici kao i predstavnici vojske, policije i crkve.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari