"Ostavka pa robija": Studenti protestuju ispred Ministarstva zdravlja 1Foto FoNet Marko Dragoslavić

Studenti beogradskih fakulteta u blokadi na na današnjem protestu ispred Ministarstva zdravlja navode da traže istinu i pravdu i uzvikuju „Otavka, pa robija“, javlja reporterka FoNeta.

Učesnici protesta uzvikuju „Hoćemo pravdu“, „Izlazite napolje“, „Nismo umorni“, „Hoćemo istinu“ i „Ispunite zahteve“.

Studenti su se danas hitno okupili u 13 časova, na poziv Medicinskog fakulteta, ispred Urgentnog centra, kako bi izrazili nezadovoljastvo što ta ustanova demantuje tvrdnje građana da su osetili tegobe zbog aparata koji je na protestu u subotu emitovao zvučne talase, zbog čega je bio povećan broj pacijenata.

Dok zaposleni izlaze iz zgrade u Nemanjinoj ulici, gde se nalazi više ministarstava, studenti zvižde i uzvikuju parole protiv ministra zdravlja Zlatibora Lončara.

Na stubove ulaza u zgradu Ministarstva su studenti zalepili tekst Hipokratove zakletve.

Nekoliko redara obezbeđuje prilaz stepeništu zgrade, dok su studenti na kolovozu i zauzimaju samo traku u smeru od Resavske ulice ka Slaviji.

Saobraćaj prolazi u pravcu Savskog trga.

Studenti uzvikuju i „Zašto lažete“, „Studenti ne ćute“, „Ko ne skače, taj je ćaci“, „Ko ne skače taj je Lončar“, „Uhapsite Lončara“ i „Doktor smrt“.

Okupljeni studenti su zatražili da Urgentni centar iznese tačne informacije o broju pacijenata koji su se javili posle protesta održanog u subotu u Beogradu.

Oni su zatražili od Lekarske komore da svaki zdravstveni radnik koji je učestvovao u etiketiranju odgovara za svoje postupke.

Studenti su rekli da je veliki broj studenata i građana osetio tegobe tokom protesta u subotu. Naveli su da su ti građani zatražili zdravstvenu pomoć posle upotrebe sredstva za emitovanje zvučnih talasa.

Saobraćaj normalno funkcioniše u krugu Urgentnog centra.

Studentkinja Medicinskog fakulteta Milica izjavila je da su se studenti danas okupili ispred Urgentnog centra jer smatraju da nije u redu da se demantuju navodi građana koji tvrde da imaju mučninu i povrede zbog stampeda na protestu u subotu, izazvanog „zvučnim topom“.

Studenti navode da je nakon protesta održanog u subotu, 15. marta, veliki broj studenata i građana osetio tegobe poput mučnine, povraćanja, vrtoglavice, glavobolje i zujanja u ušima, te su zbog istih pomoć potražili u dežurnim ustanovama Univerzitetskog kliničkog centra Srbije.

"Ostavka pa robija": Studenti protestuju ispred Ministarstva zdravlja 2
Foto FoNet Marko Dragoslavić

Građani su prijavljivali otkazivanje rada uređaja za kontrolu srčanog ritma. Takođe, veliki broj građana zadobio je ortopedske povrede, koje su zadobili prilikom stampeda u Ulici kralja Milana.

 


Pometnja građana i stampedo bili su uzrokovani sredstvom čiji efekti odgovaraju dejstvu sredstva za emitovanje zvučnih talasa – oružja koje je u Srbiji zabranjeno članom 106. Zakona o Policiji.

Urgentni centar Univerzitetskog kliničkog centra Srbije demantovao je ove informacije i osudio ,,širenje panike”, navodeći da UC radi uobičajeno, ambulante nisu “preplavljene” pacijentima sa pomenutim simptomima “zvučnog udara”, navodi se u saopšenju.

„U popodnevnim časovima, u nedelju, 16. marta, građani su nam se obratili, navodeći da su bili meta targetiranja u Urgentnom centru, obeležavanjem prijemnih listova na kojima je pisalo PROTEST. Obavešteni su da ne mogu biti pregledani u slučaju da se žale na pomenute tegobe, zadobijene tokom protesta. Uskraćivanje medicinske pomoći smatramo neprihvatljivim činom koji se kosi sa svim principima etike kojima smo učeni i najoštrije osuđujemo svakog pojedinca, koji je odbio da ukaže pomoć pacijentu iz bilo kog razloga. Svesni smo da većina zaposlenih UC nije deo ovih sramnih dešavanja. Zahvaljujemo se svim zdravstvenim radnicima koji časno obavljaju svoj posao i stoje uz narod“, piše u saopštenju studenata Medicinskog fakulteta u Beogradu.

Oni zahtevaju da Univerzitetski klinički centar Srbije objavi tačne informacije o broju pacijenata koji su se javili u Urgentni centar sa navedenim tegobama nakon protesta.

„Zahtevamo od Lekarske komore Srbije da svaki zdravstveni radnik koji je učestvovao u targetiranju pacijenata, uskraćivanju zdravstvene nege i političkom etiketiranju pojedinaca, čime je direktno prekršena Hipokratova zakletva, odgovara za svoje postupke“, poručili su studenti.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari