Viši sud odbacio žalbe opozicije, tvrdi da Skupština Niša radi po zakonu 1Viši sud Niš: Foto Dimitrije Nikolic/ATAImage.

Viši sud u Nišu odbacio je žalbe opozicije i pravosnažno potvrdio zakonitost rada gradske Skupštine, odnosno mogućnost odbornice vlasti da učestvuje u radu lokalne skupštine i pre nego što joj je potvrđen mandat, kazao je predsednik niškog parlamenta Darko Nikolić za Južne vesti.

„Time su otklonjene pravne nedoumice koje su pratile rad Skupštine Niša u prethodnom periodu. Ovakav ishod pruža punu institucionalnu potvrdu legaliteta u našem dosadašnjem radu i omogućava da se fokus parlamenta vrati na donošenje odluka od značaja za svakodnevni život naših sugrađana“, naveo je Nikolić.

On je dodao i da namerava da uskoro razgovara sa odborničkim grupama i samostalnim odbornicima, dodajući da će im „pružiti ruku saradnje“.

Viši sud je tako odlučio da je kvoruma na poslednjoj sednici bilo, a da je zakonito i to što je odbornica glasala sama za sebe, pozivajući se na odluku Upravnog suda iz 2022. godine.

„Lice o čijem se mandatu odlučuje može da učestvuje u radu skupštine i pre donošenja odluke o potvrđivanju mandata, te je Skupština Niša postupala u skladu sa zakonom“, navodi se u jednom od rešenja u koje su Južne vesti imale uvid.

Istaknuto je i da Skupština Niša nije ni trebalo da dodeli mandat odbornici Socijalističke partije Srbije (SPS) Suzani Radovanović, već samo da joj potvrdi mandat.

Sporna sednica, ujedno i poslednja za sada, održana je 31. marta.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.