Mnogi će možda reći da je i ovo jedan vid jugonostalgije, ali muzički festival „Subotička omladina“ svakako je mnogo više od toga.

Na njemu su, kako mnogi tvrde, udarani temelji jugoslovenske pop muzike. To je bio jedan od motiva da se taj festival oživi, a inicijativu za to pokrenuli su subotički kompozitori Gabor Lenđel i Kornelije Kovač. Uspeli su da okupe ne samo respektabilnu ekipu koja radi na obnavljanju Omladine, već i sjajnu listu učesnika iz nekoliko država bivše Juge.

Definitivno, festival će ponovo oživeti 10. decembra, u subotičkoj Hali sportova, za kada je najavljena retrospektiva dosadašnjih festivala, čime će se istovremeno obeležiti pola veka od njegovog osnivanja.

Kako navode organizatori, retrospektivno revijalno veče će uveličati, između ostalih, Kemal Monteno, Jadranka Stojaković, Tomaž Domicelj, Bisera Veletanlić, Neda Ukraden, Ibrica Jusić, Maja Odžaklijevska, Leo Martin, Atomsko sklonište, Suncokreti sa Borom Đorđevićem i Biljom Krstić, Del Arno bend, Kerber, Gorica Popović, Zafir Hadžimanov, Drago Mlinarec, Generacija 5, Film, Haustor, Srđan Marjanović, Lado Leskovar, Vlada i Bajka, Galija, Prljavo kazalište, Lutajuća srca…

Koncert će se izvoditi „uživo“, bez ikakvog plejbeka, a izvođače će pratiti subotički orkestar pod rukovodstvom Gabora Bunforda. Muzičari koji nisu mogli doći na „retrospektivu svoje mladosti“ publici će se obratiti preko video-linka. Karte su gotovo rasprodate, od ukupno 2.500 planiranih mesta.

Organizaciju festivala pomogla je lokalna samouprava Grada Subotice, a prvi obnovljeni festival, takmičarskog karaktera očekuje se naredne godine, i verovatno će se održavati na regionalnom nivou.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari