"Zaglavljeni u sve obimnijoj dokumentaciji ne uspevamo da dopremo do učenika": Otvoreno pismo školskih psihologa i pedagoga 1foto (BETAPHOTO/DRAGAN GOJIĆ)

Aktiv psihologa i pedagoga zaposlenih u osnovnim i srednjim školama Srbije uputio je otvoreno pismo nadležnim institucijama u kome je ukazuju na težak položaj školskih psihologa i pedagoga.

Članovi aktiva kažu da ih je na ovaj vid obraćanja prevashodno podstakla reakcija nadležnih organa, medija i javnosti na tragične događaje koji su se odigrali u prethodnom periodu, prilikom čega su njihove koleginice i kolege viđeni kao glavni ili čak isključivi krivci. Drugi razlog je namera da ukažu na neodrživost položaja u kome su se našli.

„Zaglavljeni u sve obimnijoj dokumentaciji i evidencijama, kao i u sve složenijim procedurama, ne uspevamo da dopremo do svih učenika. Papiri su postali važniji od stvarnih rezultata. Broj dece sa potrebom za određenim vidom naše podrške se rapidno povećava, tako da smo prinuđeni da definišemo prioritete, i za to preuzmemo odgovornost. Po već ustaljenom obrascu, spočitaće nam se ‘da ništa ne radimo’ ako nam u rastućem mnoštvu poslova promakne neki problem. I sve to sa platom psihologa i pedagoga sa 20 godina radnog iskustva koja je manja od plate nastavnika-pripravnika sa odeljenjskim starešinstvom, koji u nekim sredinama ima četiri ili pet učenika u odeljenju“, navodi se u otvorenom pismu.

Članovi aktiva ukazuju da psiholozi i pedagozi čine okosnicu tzv. stručnih službi u osnovnim i srednjim školama, koje su se naročito razvile tokom poslednje tri decenije.

Gotovo neprimetno, iz godine u godinu, od jedne do druge verzije Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja i raznih podzakonskih akata, teret zaduženja i odgovornosti psihologa i pedagoga je bivao sve veći, dok nije doveden do tačke kada više ne postoji osoba koja bi mogla da ispuni sve propisane zahteve.

„U samom finišu ovog procesa došli smo do apsurda po kome su psiholozi i pedagozi postali najodgovorniji i najčešće prozivani za sva loša zbivanja u našim školama; apsurda, jer u školama postoje i drugi zaposleni. Činjenica da prilikom nemilih događaja inspekcije kucaju prvo, a često i samo na naša vrata, i da se u medijima širi slika o psiholozima i pedagozima ‘koji ništa ne rade’ najbolje svedoči o tome“, navode školski psiholozi i pedagozi u pismu.

Oni ističu da se u poslednjoj verziji Zakona o osnovama sistema obrazovanja vaspitanja od 27. oktobra ove godine izraz stručni saradnik/saradnici pominje 139 puta.

„Mi pokrivamo svaku oblast života i rada škola, članovi smo većine stručnih i savetodavnih tela, vodimo bezbroj evidencija (obaveznih čak 48!). Praksa pojedinih škola nam je u tišini iznedrila brojne druge zadatke koji nigde nisu propisani, ali ih mi ipak obavljamo, poput niza administrativnih poslova i unosa podataka u JISP“, navode članovi aktiva.

Kažu da im se sve češće i sve više nameće odgovornost za postupke i ponašanje učenika u njihovo privatno vreme, izvan škole i potpuno nevezano za nastavu, što potvrđuje i poslednja verzija Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja.

„Tom prilikom je prvo pitanje nadležnih organa šta smo MI učinili da do toga ne dođe. Ostali zaposleni se retko ili uopšte ne pominju. Tada se traga za nekim propustom u našem radu ne bi li se potvrdio već spreman zaključak da on svakako postoji. Pripisuje nam se uloga onih koji su u nekim kriznim situacijama čak odgovorniji od roditelja. Ne prihvatamo ulogu organa starateljstva. Sada strepimo 24 časa na dan, kao da se nalazimo na pasivnom danonoćnom
dežurstvu“, navode školski psiholozi i pedagozi.

Laička javnost, kako napominju, ima pravo da ne pravi razliku između školskog psihologa i kliničkog psihologa-psihoterapeuta, ali ne i nadležni organi.

„Uloga prvih je da savetuju, a drugih da dijagnostikuju i leče. Međutim, od školskih psihologa se sve češće očekuje da blagovremeno identifikuju rizične učenike i precizno predvide njihovo ponašanje. Takav postupak niti je etički, niti naučno opravdan. Mi nismo deo zdravstvenog, već obrazovnog sistema. Škole su visokostrukturisane sredine u kojima učenici manifestuju samo deo ukupnog repertoara svog ponašanja“, navodi se u otvorenom pismu.

Kako se dodaje, od psihologa i pedagoga se očekuje apsolutna uspešnost u promeni ponašanja učenika.

„Lekari možda mogu ponekad da ne uspeju da izleče ulkus ili depresiju, ali ako mi ne uspemo da promenimo ponašanje nekog učenika, onda se zaključuje da nismo sve preduzeli ili da nam je pristup bio pogrešan. Zanemaruje se delovanje i snaga faktora koji su skoro potpuno izvan naše kontrole (mediji, vanškolske vršnjačke grupe, društvene mreže…)“, stoji u obraćanju psihologa i pedagoga.

Oni zaključuju da se postepeno stvara atmosfera u javnosti, da su od rešenja postali problem nacionalnog obrazovnog sistema.

„Retko se može čuti o našem doprinosu, skoro niko ne govori s kojim se sve izazovima uspešno nosimo. Nametnulo nam se pitanje da li bi naše škole bile efikasnije i uspešnije bez nas? Šta bi se dogodilo da učenici, roditelji i nastavnici ostanu bez naše podrške? Mi se ne borimo za privilegije, već samo za bolji status i odgovornost srazmernu našim stvarnim moćima u ustanovama u kojima radimo“, ističe se u otvorenom pismu.

Uz otvoreno pismo članovi aktiva su uputili i konkretne zahteve premijerki Ani Brnabić i ministarki prosvete Slavici Đukić Dejanović u cilju rešavanja nagomilanih problema, o čemu je Danas ranije pisao.

Bavimo se posledicama

„I javnost i nadležni smatraju da nam je dužnost da iskorenimo nasilje u školama, da stvorimo savršeno bezbednu sredinu za sve učenike. Ne postoji nijedna aktivnost u školama koja pogoduje nastanku nasilja u njima; ono nastaje na drugim mestima. Uzroci nasilja su skoro potpuno van domašaja našeg delovanja. Mi se, u suštini, bavimo posledicama, a to bitno umanjuje efikasnost našeg delovanja. Iako je to znano svima, ipak trpimo svakodnevni pritisak da sprečimo i eliminišemo nasilje kao najodgovorniji akteri u obrazovanju“, poručuju članovi aktiva psihologa i pedagoga zaposlenih u osnovnim i srednjim školama Srbije.

Kome je upućeno otvoreno pismo?

Otvoreno pismo je upućeno Ministarstvu prosvete, Pokrajinskom sekretarijatu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine–zajednice Vojvodine, Nacionalnom prosvetnom savetu, Društvu psihologa Srbije, Pedagoškom društvu Srbije, Zavodu za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja odeljenjima za psihologiju i pedagogiju Filozofskog fakulteta u Beogradu, odsecima za psihologiju i pedagogiju Filozofskog fakulteta u Novom Sadu i departmanima za psihologiju i pedagogiju Filozofskog fakulteta u Nišu.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari