Zakon o utvrđivanju maksimalne zarade u javnom sektoru, koji je stupio na snagu 29. septembra ove godine, u mnogim svojim aspektima neprimenljiv je i nepravedan, jer se njime obavezuju poslodavci da smanje plate radnicima sa najnižim primanjima.
Istovremeno, potpunom primenom ovog zakona poslodavci bi kršili Zakon o radu i propise o minimalnoj zaradi, što preduzeća dovodi u stanje pravne nesigurnosti, ocenjeno je na jučerašnjem sastanku direktora subotičkih javnih i komunalnih preduzeća sa gradonačelnikom Subotice Modestom Dulićem.
Direktori subotičkih JKP istakli su da se hitno moraju uskladiti i sva opšta akta sa Zakonom i potpisati novi ugovori o radu sa zaposlenima do 28. oktobra, kako je to Zakonom o utvrđivanju maksimalne zarade u javnom sektoru predviđeno.
I gradonačelnik Dulić i učesnici sastanka iz javnog sektora složili su se da se republičkoj vladi i Skupštini Srbije uputi inicijativa da se navedeni zakon stavi van snage u delu koji se tiče smanjivanja zarada radnicima sa najnižim primanjima ili da se, pak, njegova primena odloži. Ta aktivnost će biti koordinirana sa sindikalnim organizacijama.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


