Zakon o utvrđivanju maksimalne zarade u javnom sektoru, koji je stupio na snagu 29. septembra ove godine, u mnogim svojim aspektima neprimenljiv je i nepravedan, jer se njime obavezuju poslodavci da smanje plate radnicima sa najnižim primanjima.

Istovremeno, potpunom primenom ovog zakona poslodavci bi kršili Zakon o radu i propise o minimalnoj zaradi, što preduzeća dovodi u stanje pravne nesigurnosti, ocenjeno je na jučerašnjem sastanku direktora subotičkih javnih i komunalnih preduzeća sa gradonačelnikom Subotice Modestom Dulićem.

Direktori subotičkih JKP istakli su da se hitno moraju uskladiti i sva opšta akta sa Zakonom i potpisati novi ugovori o radu sa zaposlenima do 28. oktobra, kako je to Zakonom o utvrđivanju maksimalne zarade u javnom sektoru predviđeno.

I gradonačelnik Dulić i učesnici sastanka iz javnog sektora složili su se da se republičkoj vladi i Skupštini Srbije uputi inicijativa da se navedeni zakon stavi van snage u delu koji se tiče smanjivanja zarada radnicima sa najnižim primanjima ili da se, pak, njegova primena odloži. Ta aktivnost će biti koordinirana sa sindikalnim organizacijama.

Takođe, Ustavnom sudu Srbije biće upućen zahtev za ocenu ustavnosti Zakona o utvrđivanju maksimalne zarade u javnom sektoru, saopšteno je nakon sastanka.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari