Maskirani pred građane, pred huliganima bez fantomki: Zašto Žandarmerija ne sakriva lica kada obezbeđuje utakmice, a to radi na protestima? 1foto (BETAPHOTO/Nikola Todorović)

Od kada traju studentski protesti u Srbiji, opšte je poznata činjenica da jedinice srpske policije na takvim protestima nose fantomke zbog kojih je nemoguće identifikovati policajce koji intervenišu nad građanima. Međutim, kada ta ista policija obezbeđuje sportske utakmice na kojima se okupljaju huligani koji često prave incidente, te iste fantomke ne nosi.

U poslednjih nekoliko meseci bilo je više incidenata na sportskim utakmicama. Poslednji se desio na utakmici između Crvene zvezde i Novog Pazara, kada su se dve grupe navijača umalo sukobile, ali je Žandarmerija uspela da ih razdvoji postavivši kordon između njih.

Na snimcima koji se nalaze na društvenim mrežama jasno se vidi da pripadnici Žandarmerije ne nose fantomke, iako intervenišu prema licima koja su sklona nasilničkom ponašanju i koja mogu predstavljati opasnost po policajce i kada nisu na dužnosti, ukoliko saznaju njihov identitet.

Pre ovog incidenta na Marakani, bilo ih je i na utakmici između Partizana i Vojvodine, kao i u Beogradskoj areni, gde je došlo do sukoba dve grupe navijača.

Ni u ovim situacijama Žandarmerija nije bila maskirana.

Nošenje fantomke je policiji omogućeno tako što je Vlada posebnom uredbom o uniformi policijskih službenika iz 2023. fantomku uvrstila kao sastavni deo interventne uniforme, koja se nosi po naređenju neposrednog starešine ukoliko on proceni da je to potrebno.

MUP je ovu odluku pravdao time da se na taj način štiti bezbednost policajaca, jer bi otkrivanjem njihovog identiteta njihova bezbednost mogla biti ugrožena, pošto su intervencije nad građanima koji protestuju ocenili kao složen i visokorizičan policijski posao.

Ako je ceniti stvari prema ovom tumačenju, ispada da su građani i studenti pretnja po policajce, dok huligani sa stadiona, sa debelim dosijeima, nisu.

dušan stanković
Foto: BCBP

Stanković: Izlazi se u susret policajcima koji se stide pred građanima

Bivši policajac, a sada saradnik Beogradskog centra za bezbednosnu politiku (BCBP) i doktorand kriminologije Dušan Stanković kaže za Danas da nema puno smisla da policajci nemaskirani postupaju prema navijačima, dok prema građanima kriju identitet, jer su se navijači pokazali nasilnijima prema policiji u odnosu na studente i građane.

„Istraživanja govore i o njihovim vezama sa organizovanim kriminalom tako da postupanje prema njima nosi dodatni rizik. Očigledno da je ovde reč o odluci donetoj radi političkih, a ne bezbednosnih interesa. Kada postupaju prema studentima bez mogućnosti da se identifikuju, oni mogu biti brutalniji i da ne snose odgovornost za nasilje prema demonstrantima. Takođe, postavlja se i pitanje da li se iza tih fantomki nalaze ljudi koji su zaista policajci ili su to postali radi takvih zadataka“, kaže Stanković.

On smatra da se nošenjem fantomki građani zastrašuju, jer se pitaju ko se nalazi iza maski, ko nosi uniformu i kako će se ti ljudi ponašati i postupati prema njima ukoliko dođe do konfliktnih situacija.

„Ima još nekoliko aspekata oko skrivanja identiteta. Nošenje fantomke smanjuje odgovornost i kod policajaca koji bi svoj posao inače obavljali na profesionalan način. Dodatno, možda se time i na neki način izlazi u susret onima koji se inače stide toga što rade i ne žele da njihovi sugrađani znaju da postupaju u slučajevima protesta“, navodi Stanković.

Maskirani pred građane, pred huliganima bez fantomki: Zašto Žandarmerija ne sakriva lica kada obezbeđuje utakmice, a to radi na protestima? 2
foto (BETAPHOTO/MILAN ILIĆ)

Radovanović: Fantomkom se kriju od svojih sugrađana koje tuku, sa navijačima nemaju taj problem

Pukovnica policije u penziji i narodna poslanica Slavica Radovanović kaže za Danas da, kada obezbeđuju utakmice, pripadnici Žandarmerije ne nose fantomke, da su vidno i po propisu obeleženi prezimenom i brojem službenih značaka, kao i da u takvim situacijama postupaju po ovlašćenjima propisanim u Zakonu o policiji, jer tada čuvaju i štite navijače i njihove vođe koji su im dobro poznati i sa kojima njihove starešine tesno sarađuju.

„Tada nikoga krvnički ne pendreče, ne primenjuju fizičku snagu i palice i tako štite, čuvaju i podržavaju kriminalnu vlast SNS-a. Sa druge strane, kada građani mirno protestuju i izražavaju svoje neslaganje sa batinaško-nasilničkom vlašću, tada se kriju iza fantomki, nemaju identifikaciona obeležja i nemilosrdno tuku svoje sugrađane, komšije, studente i decu, svesni da tako čuvaju SNS, fotelje i funkcije svojih neposrednih rukovodilaca da što duže ostanu na vlasti, a nesvesni da se njihova lica znaju, da se zna ko se bezuspešno krije iza fantomke, da postoje dupli nalozi za izvršenje službenog zadatka, koje mudri ljudi kopiraju i čuvaju i da će ih isti ti rukovodioci za koje sada ‘ginu’ sve pustiti niz vodu kada dođe do smene vlasti”, kaže Radovanović.

Ona dodaje da je to manir rukovodilaca od vajkada, da puštaju niz vodu svoje saradnike da bi sebe spasili.

„Zašto bi sada to bio izuzetak? Moja poruka svim tim policajcima-batinašima koji se kriju iza fantomke i tako dobijaju snagu i jačinu jeste da se zna ko su, da ih niko neće zaštititi i da će biti procesuirani, da prestanu da biju nedužan narod i štite kriminalce koje su nekada hapsili. Ne plaća njih narod da štite osuđivane narko-dilere, ubice, razbojnike, silovatelje i lopove, već narod”, naglašava pukovnica policije u penziji.

Zbog uredbe nemoguće identifikovati policajce

Od kada je ova uredba, kojom se policiji dozvoljava da nosi fantomke na javnim skupovima, stupila na snagu, građanima je potpuno onemogućeno da znaju identitet policajaca koji postupaju prema njima.

Policijske snage koje su danas angažovane prilikom protesta tako su odevene i opremljene da im oklop pokriva oznake sa prezimenima i brojevima službenih značaka koje nose na uniformama, a na oklopima iste nisu istaknute, iako na njima postoji predviđeno mesto za to. Kada tako odeven policajac još nosi i fantomku, njegov identitet je praktično nemoguće saznati, iako Zakon o policiji nalaže da građanin mora znati identitet policijskog službenika koji primenjuje ovlašćenja prema njemu, i to upravo na način da policajac mora imati istaknuto prezime i broj značke na uniformi.

Zaštitnik građana Zoran Pašalić je još 2021. uputio preporuku MUP-u da svi policijski službenici prilikom obezbeđenja javnih skupova, održavanja javnog reda i mira i primene policijskih ovlašćenja prema građanima imaju vidno istaknute identifikacione oznake na osnovu kojih ih je moguće lako identifikovati. Međutim, MUP ovu preporuku ne samo da nije ispoštovao, već je dve godine kasnije fantomku uvrstio u sastavni deo opreme.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari