Foto: K. Bondžulić/DanasTokom okupljanja pristalica Srpske napredne stranke i građana koji podržavaju studente sinoć u Zemunu izbilo je nekoliko incidenata – napadnuta je jedna devojka, a glumac Dragan Gagi Jovanović poprskan je biber sprejom, uprkos prisustvu policije. Ova dešavanja ponovo otvaraju pitanje zašto su napredanjaci ponovo krenuli u napade, ali i kako policija reaguje u takvim situacijama – da li svojim postupanjem ostavlja prostor za bahato ponašanje pristalica SNS-a.
Na ulazu u Glavnu ulicu u Zemunu od popodnevnih časova juče bili su prisutni članovi Srpske napredne stranke za štandovima, a do večeri se kraj njih okupio i značajan broj građana koji podržavaju studente. U večernjim časovima došlo je do incidenata između dve grupe.
Prema video zapisima objavljenim na društvenim mrežama mogla se videti starija žena, pristalica SNS-a, kako davi jednu devojku. Kasnije se dogodio još jedan incident – glumac Dragan Gagi Jovanović zadobio je udarac od jednog naprednjaka, a poprskan je i biber sprejom, nakon što je prethodno razgovarao sa okupljenima oko SNS štandova.
On je za N1 sinoć rekao da je hteo da ih pita što su došli i šta žele.
„Zamolio sam nekoga – kome da prijavim ovo, ali ne znam, ovi momci (policajci) ne znaju srpski. Oni (pristalice SNS-a) su mi rekli da su došli da oni čuvaju Zemun… Pa i mi smo ovde iz Zemuna. To je sve smešno, te imitacije, sad će oni da blokiraju Zemun. Izgleda da mi treba da imitiramo sada njih“, rekao je.
Profesorka Biološkog fakulteta i funkcionerka Demokratske stranke Biljana Stojković, koja je bila sinoć na skupu u Zemunu, kaže da su se pristalice Srpske napredne stranke u početku večeri ponašale uzdržano, „kao da su imale instrukcije da budu pristojne“, ali da se situacija promenila kako je rastao broj okupljenih građana.

Prema njenim rečima, kod štandova su u početku bili uglavnom stariji ljudi, pod nadzorom lokalnih funkcionera, ali su se kasnije pojavile i grupe mlađih muškaraca „u crnom, sa kačketima i maskama“. Kako je padala noć, oni su se okupljali i u parku na Avijatičarskom trgu, donosili zastave i transparente, a tenzije su počele da rastu.
„Očigledno je da sada moraju da štite štandove uz pomoć batinaša, jer su građani opravdano revoltirani. I sama lokacija štandova, na mestu gde se svakodnevno odaje pošta stradalima, deluje kao provokacija“, navodi Stojković.
Ističe da su pripadnici policije u civilu bili prisutni tokom čitavog dana, ali da nisu reagovali na incidente.
„Nisu reagovali na napade, niti su priveli osobe koje su, kako je zabeleženo na snimcima, napale i poprskale biber sprejom glumca Dragana Gagija Jovanovića. Tek kada je postojala opasnost od ozbiljnije eskalacije, iz marica su izašli pripadnici policijske brigade u opremi za razbijanje demonstracija – ali su bili okrenuti ka građanima, a ne ka huliganima“, prepričava.
Stojković ocenjuje da se na terenu ponavlja „prepoznatljiv obrazac“.
„Najpre dolazi ekipa Informera koja započinje provokacije, zatim ih neko realizuje, a potom se u javnosti predstavlja da su građani izazvali nasilje, nakon čega interveniše policija. To je scenario koji stalno gledamo“, zaključuje Stojković.
Narodna poslanica i Pukovnica policije u penziji Slavica Radovanović ocenjuje da svi napadi na građane koji mirno protestuju, a posebno ako se među njima nalaze i javne ličnosti kojima ljudi veruju i zbog kojih će se odlučiti za koga da glasaju, predstavljaju opasnost po režim SNS i oni beskrupulozno šalju na njih batinaše kako bi ih zaplašili i na taj način sprečili ih da budu deo građana koji će glasati protiv SNS.

„Naprednjaci se spremaju za izbore, kada god oni bili, protesti i nezadovoljstvo građana su sve veći i masovniji i, kako im nikakve metode do sada nisu pošle za rukom da uguše volju naroda, sada pribegavaju poslednjem trzaju, a to su fizički napadi, zastrašivanje i prebijanje“, kaže Radovanović.
Smatra da su za to regrutovali ljude za koje važi samo zakon sile i koji su opasnost po svako društvo i koji će bez razmišljanja sve uraditi samo da ne odgovaraju ni za šta što urade, čime se pravi veliko raslojavanje i razdor u društvu koje podržava nasilje i abolira nasilnike.
„Policija ima naredbu da ne reaguje, da ne štiti građane koji protestuju, da takve građane hapsi za izgovorenu reč i da na taj način pokaže građanima silu, moć i snagu SNS. Policajci koji su postupali pravilno udaljeni su sa posla, izloženi su progonu od svojih partijski postavljenih kadrova i mi više nemamo policiju, već besplatnu vojsku SNS“, zaključuje Radovanović.
Na Avijatičarskom trgu u Zemunu i danas su se okupili simpatizeri Srpske napredne stranke i građani koji svakodnevno odaju 16-minutnu poštu poginulima u padu nadstrešnice u Novom Sadu, ali za razliku od prethodne večeri nije bilo incidenata.
Prisutan je bio i predsednik opštine Zemun Gavrilo Kovačević, koji je, u razgovoru sa reporterkom N1, negirao da je bilo napada i tvrdio da su incidente izazvali „blokaderi“, navodeći da je razgovarao sa okupljenima kako bi sprečio sukobe. Za građane koji protestuju rekao je da su „ljudi promašenih života“, dok je na pitanje o eventualnoj kampanji odgovorio da je reč o redovnim stranačkim aktivnostima, uključujući razgovor sa građanima i prikupljanje „sigurnih glasova“.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


