"Regionalna saradanja za izazove u energetskom sektoru": Beogradski energetski forum 11. i 12. maja 1foto (BETAPHOTO/Ministarstvo ruradstva i energetike/Nenad Kostić)

Beogradski energetski forum biće održan u ponedeljak, 11. i utorak, 12. maja u hotelu Hajat u Beogradu, na temu energetske bezbednosti, stabilnosti snabdevanja i ubrzanje energetske tranzicije.

„U trenutku pojačanih geopolitičkih i tržišnih pritisaka na evropski energetski sektor, fokus razgovora biće na jačanju regionalne saradnje, povezivanju tržišta električne energije, razvoju obnovljivih izvora energije i investicijama koje treba da doprinesu većoj energetskoj sigurnosti jugoistočne Evrope“, saopštio je portal „Balkan Grin Enerdži Njuz“ („Balkan Green Energy News“), koji je organizator skupa.

Na skupu će učestvovati ministri energetike iz Srbije, Crne Gore, Severne Makedonije, Bosne i Hercegovine, kao i predstavnici Sekretarijata Energetske zajednice, međunarodnih finansijskih institucija, investitora i energetskih kompanija.

Ministarka rudarstva i energetike Srbije Dubravka Đedović Handanović izjavila je da je Srbija tokom globalne energetske krize uspela da očuva stabilnost snabdevanja i pokrene značajan investicioni ciklus u energetici.

„Naš cilj je da budemo energetski sigurniji, bolje povezani sa evropskim i regionalnim tržištima i pozicionirani kao energetsko čvorište u jugoistočnoj Evropi. Važno je da kroz regionalnu saradnju i razmenu iskustava zajedno tražimo održiva rešenja za izazove u energetskom sektoru“, poručila je ministarka Đedović Handanović.

Među ključnim temama biće i dekarbonizacija energetskog sektora, digitalizacija, integracija obnovljivih izvora energije, otpornost energetskih sistema, kao i izazovi koje regionu donosi primena CBAM regulative Evropske unije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari