
Iako se često u izjavama domaćih zvaničnika ponavlja da Srbija ima najniže cene struje i gasa u Evropi, nedavno objavljeni podaci Eurostata o cenama energenata za drugu polovinu 2024. godine donose drugačiju sliku.
Iza zavese svakodnevnih tvrdnji, statistika govori da Srbija više nije zemlja sa najjeftinijim energentima na kontinentu. Na toj mapi, naše mesto nije na dnu lestvice, već bliže sredini.
Tako, na primer, kada je reč o cenama struje za domaćinstva, nižu cenu od one koju su naši građani plaćali u drugoj polovini prošle godine, a koja je iznosila 0,1260 evra po kilovat-času, imali su građani Turske, Gruzije, Mađarske, Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Albanije, Bugarske i Holandije.
Eurostat nema objavljene podatke za Severnu Makedoniju i Ukrajinu, a prema ranijim objavama i ove dve zemlje imale su nižu cenu struje od Srbije.
Najskuplje cene struje za domaćinstva u drugoj polovini 2024. imale su Irska, Nemačka i Danska.

Podsetimo, Srbija prošle godine nije nijednom uvećala cenu struje za domaćinstva, te da je poslednja korekcija cena bila u novembru 2023. godine za osam odsto.
Kada je reč o cenama struje za privredu, situacija je još nepovoljnija i pokazuje da je cena ovog energenta za privredu veliki teret, što privrednici često i ističu.
Jeftiniju cenu struje za privredu od Srbije, a koja je iznosila 0,1593 evra po kilovat-času, imale su Norveška, Gruzija, Finska, Crna Gora, Švedska, Bosna i Hercegovina, Moldavija, Turska, Malta, Albanija i Bugarska.
Eurostat ni za ovu kategoriju nema objavljene cene za Crnu Goru i Ukrajinu, gde su cene verovatno niže od onih u Srbiji.

Najskuplje cene struje za privredu u Evropi u drugoj polovini prošle godine imale su Kipar, Danska i Mađarska.
Cena gasa u Srbiji povoljnije od cena struje
Situacija je nešto povoljnija kada je reč o cenama gasa, ali ne do mere da „Srbija ima najpovoljniji ugovor sa Rusijom“, kako državni zvaničnici to često ističu.
Podaci Eurostata pokazuju da, na primer, Mađari imaju nižu cenu gasa za domaćinstva, što bi moglo da znači da su oni napravili povoljniji dogovor sa Rusima.
Osim Mađara, nižu cenu gasa za domaćinstva od cene u Srbiji imaju Gruzija, Turska i Hrvatska. Cena gasa nije objavljena za Albaniju i Poljsku.
I cena gasa za domaćinstva u Srbiji poslednji put je uvećana kad i cena struje, odnosno u novembru 2023. godine, za 10 odsto.

Najskuplje cene gasa za domaćinstva u drugoj polovini 2024. godine u Evropi imale su Švedska, Holandija i Italija.
Srbija je pri dnu lestvice i kada je reč o ceni gasa za privredu. Zemlje koje imaju nižu cenu gasa za ovu kategoriju su Gruzija, Turska, Grčka, Bugarska i Hrvatska.
Međutim, Mađarska iako ima nižu cenu gasa za domaćinstva ima dosta višu cenu gasa za privredu, što je svrstava na sredinu rang liste.
Na primer, dok je cena gasa za privredu u Srbiji u drugoj polovini prošle godine u proseku iznosila 0,0557 evra po kilovat-času, u Mađarskoj je bila 0,0750 evra po kilovat-času.

Najskuplju cenu gasa za privredu u Evropi imale su Švedska, Lihtenštajn i Finska.
Koliko su u Srbiji porasle cene struje i gasa u odnosu na 2020. godinu?
Pre početka rata u Ukrajini i energetske krize, odnosno u prvoj polovini 2020. godine, cena struje za domaćinstva u Srbiji iznosila je 0,0863 evra po kilovat-času, a u drugoj polovini 2024. godine 0,1260 evra po megvat-času. To je povećanje od oko 46 odsto.
Cena struje za privredu iznosila je u drugoj polovini 2024. godine 0,1593 evra po kilovat-času, a u prvoj polovini 2020. godine 0,0976 evra po kilovat-času. Cena struje je od tada poskupela za oko 62 odsto.
Kada je reč o gasu, njegova cena za domaćinstva je u prvoj polovini 2020. godine iznosila 0,0337 evra po kilovat-času, a u drugoj polovini 2024. godine 0,0492 evra po kilovat-času. Što znači da je i cena gasa, kao i cena struje, od 2020. godine porasla za 46 odsto.
Cena gasa za privredu u prvoj polovini 2020. godine iznosila je 0,0398 evra po kilovat-času, a u drugoj polovini 2024. godine 0,0557 evra po kilovat-času. To znači da je cena gasa za privredu od 2020. porasla za oko 40 odsto.
Kakva je situacija kada se uporedi sa standardom kupovne moći?
Izraženo u standardu kupovne moći (PPS), cene električne energije bile su najniže za domaćinstva u Holandiji, Mađarskoj, Islandu, Malti, Albaniji, Turskoj, Luksemburgu, Crnoj Gori, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, pa tek onda u Srbiji.
Prema standardu kupovne moći, cene gasa su bile najniže za građane Mađarske, Luksemburga, Hrvatske, Turske, Slovačke, Litvanije, Belgije, pa Srbije.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.