
U skupštinsku proceduru stigao je Predlog zakona kojim se menja ranije donet poseban zakon (leks specijalis) za izgradnju objekata u okviru izložbe „EXPO 2027“, a dve izmene posebno su privukle pažnju javnosti.
Naime, ukoliko ovaj Predlog zakona izglasaju i poslanici, to znači da će objekti u okviru izložbe EXPO moći da budu pušteni u rad bez upotrebne dozvole i bez procene uticaja na životnu sredinu.
Razlog koji se navodi za donošenje izmena ovog posebnog zakona za EXPO jesu kratki rokovi koje država žuri da sustigne, pre svega kada je u pitanju izdavanje dozvola.
Na pitanje Danasa da li su kratki rokovi opravdanje za ovakve izmene, naši sagovornici kažu da ništa ne može biti važnije od bezbednosti građana, životne sredine i poštovanja pravnih i stručnih standarda. Ukazuju i da se ovim leks specijalisom krše već postojeći zakoni.
Sagovornici Danasa saglasni su i da predstavnici aktuelne vlasti ovim izmenama, a nakon nesreće u Novom Sadu u kojoj je nakon pada nadsrešnice na zgradi Železničke stanice život izgubilo 15 ljudi, žele da se „pokriju zakonom“.
Ukazuju da su se i ranije objekti puštali bez upotrebne dozvole i da to ništa nije novo, samo se sada „provlači i kroz zakon“.
„Država uvodi izmene jer nema ko da potpiše“
Inženjer geologije Zoran Đajić, koji je prvi u javnosti ukazao kako se radilo na rekonstrukciji Železničke stanice u Novom Sadu i kakvi su sve propusti napravljeni, rekao je za Danas da kratki rokovi zbog kojih se menja poseban zakon o EXPO „nemaju veze sa istinom“.
Đajić je izjavio da je on očekivao da će predstavnici aktuelne vlasti doneti ovakve izmene zakona, zato što, kako kaže, nakon nesreće u Novom Sadu ne mogu da nađu nijedno ime od integriteta koje bi pristalo da potpiše bilo koji dokument u vezi sa EXPO.
Podsetimo, to i jeste bila jedna od briga predsednika Srbije Aleksandra Vučića nakon pada nadsrešnice u Novom Sadu.
Nekoliko dana nakon nesreće predsednik je izjavo da se brine za projekat EXPO, jer postoji opasnost da se više niko neće usuđivati da potpiše bilo kakav papir u vezi s ovim projektom kako bi izbegao bilo kakvu odgovornost u budućnosti.
„Zbog toga su pribegli jedinom mogućem scenariju – da suspenduju sve zakone i donesu ovakav leks specijalis. Šta drugo da očekujemo od onih koji krše sve zakone, ne pridržavaju se ničega, a najmanje se pridržavaju pravila gradnje“, rekao je Đajić.
Ističe da će ovakva odluka i te kako uticati na kvalitet gradnje, dodajući da su se zbog „kratkih rokova“ desili i propusti na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
„Zbog kratkih rokova, zbog rada dan i noć, dešavali su se silni promašaji, a jedan od tih promašaja izazvao je ubistvo 15 naših građana. Ovo je samo još jedan dokaz da oni hoće pošto-poto da završe sve to, a suština celog EXPO i Nacionalnog stadiona je pranje novca“, rekao je Đajić.
Istakao je i da je dobijanje saglasnosti o očuvanju za životnu sredinu nakon izgradnje objekata još jedan apsurd i besmisao.
Đajić je izrazio zabrinutost i zbog toga što kineske kompanije koje su bile zadužene za rekonstrukciju Železničke stanice u Novom Sadu izvode radove i na objektima za EXPO i Nacionalni stadion.
„Izmenama se otvara prostor za dodatnu nebezbednost građana“
Doskorašnji predsednik Koalicije za nadzor javnih finansija Dragan Dobrašinović rekao je za Danas da će nove promene u leks specijalisu otvoriti prostor za dodatnu nebezbednost ljudi koji će boraviti u tim objektima.
„Ništa tu nije novo, niti se ne uklapa u postojeći koncept, jer većina objekata koje su izgradili nema upotrebne dozvole, tako da je to sasvim normalno za njih. Zašto im je sada potrebno da to i kroz zakonsku proceduru sprovedu to sada oni znaju, verovatno zbog svega u Novom Sadu, kako oni to vide, pokriće se zakonom koji je protivzakonit onome što su opšta zakonska pravila“, kaže Dobrašinović za Danas.
I Dobrašinović ističe da kratki rokovi nisu opravdani razlozi za izmene, zato što, navodi, postoje stvari koje su prioritet, i u bezbednosnom smislu, i u smislu životne sredine, i u smislu zakonskih postojećih procedura.
„Njihova jedina ideja u ovom trenutku je da zakonom pokriju svoje protivzakonito delovanje i kada donesu zakon koji je leks specijalis, a koji je ništa drugo nego rušenje postojećih zakonskih normi i svih standarda struke, oni računaju da su time završili posao, a naravno da nisu“, naveo je Dobrašinović.
Uveren je da predstavnici auktuelne vlasti ne bi ni donosili ove izmene posebnog zakona o EXPO da nije bilo nesereće u Novom Sadu.
Dobrašinović kaže da je u ovom slučaju jedino rešenje da se obori leks specijalis da građani svojom aktivnošću i pobudnom sruše i vlast i EXPO, u protivnom, oni će ovo sprovesti.
„Prostor za korupciju otvoren ukidanjem javnih nabavki“
Podsetimo, Skupština Srbije usvojila je u oktobru 2023. leks specijalis za izgradnju izložbenog prostora EXPO 2027, gradnju Nacionalnog stadiona i prateće infrastrukture.
Već tim zakonom je predviđeno da za taj projekat neće biti primenjivan Zakon o javnim nabavkama, a to znači da će poslovi biti dodeljivani bez tendera.
Programski direktor „Transparentnost Srbija“ Nemanja Nenadić navodi za Danas da je odmah nakon ovog donošenja zakona „Transparentnost Srbija“ Ustavnom sudu dostavila inicijativu koja se upravo odnosi na njegov član 14 kojim je propisano da se na nabavke koje sprovode posebna preduzeća formirana za EXPO neće primeniti Zakon o javnim nabavkama.
„Ustavni sud još nije odlučio o ovoj inicijativi“, rekao je Nenadić.
Ističe da je poseban zakon za EXPO, kao i posebni zakoni za neke druge projekte, očigledno donet zbog želje da se ne primene redovne procedure u raznim oblastima.
„Najčešće su meta tih posebnih zakona upravo propisi o planiranju i izgradnji, ali i propisi koji se tiču javnih nabavki. Poslednje izmene posebnog zakona u vezi sa EXPO objektima ne tiču se javnih nabavki, jer su one isključene od samog početka, već se odnose na dobijanje dozvola“, ukazao je Nenadić.
Pretpostavlja da je u pitanju namera da se procedure puštanja u rad svih tih objekata dodatno ubrazaju, a to, ističe, sasvim sigurno nosi rizike koji se tiču bezbednosti.
Nenadić ukazuje i da se veliki deo projekata u okviru EXPO ne sprovodi po osnovu posebnog zakona, već su ti poslovi ugovoreni kroz međudržavne sporazme sa Kinom i sprovode ih kineske kompanije.
„Zanimljivo je da je deo dokumentacije koja je objavljena nakon nesreće u Novom Sadu pokazao da je izgradnja železničke pruge ka Nacionalom stadionu poverena firmama koje grade prugu od Novog Sada do mađarske granice i da je to podvedeno pod taj ugovor iako je reč o potpuno drugom poslu“, zaključio je Nenadić.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.