Računi za utrošenu električnu energiju koji ovih dana stižu potrošačima, mnogima su priredili, pored uobičajenog, još jedno neprijatno iznenađenje – na njima je, naime, već obračunata nova stopa poreza na dodatu vrednost od 20 odsto.

Potrošači su nezadovoljni jer osim što se (i dalje) obračun obavlja po metodama u koje prosečan građanin teško može da pronikne, smatraju da je ovo nezakonito povećanje pošto se radi o računima za struju potrošenu u septembru. Kako je primena novog PDV-a najavljena tek od oktobra, potrošači očekuju da se to povećanje uračuna tek na struju koju su građani potrošili tokom oktobra.

U EPS-u, međutim, tvrde da je obračun sastavljen po zakonu, jer obaveza obračuna nove stope PDV-a nastaje sa datumom izdavanje fakture, odnosno računa, a ne sa datumom pružanja usluge, te će svi računi izdati u oktobru imati obračunat PDV po novoj stopi od 20 odsto. Pitanje tih obračuna postavljeno je juče i ministarki energetike Zorani Mihajlović, koja je podsetila da je za sprovođenje Zakona o PDV-u nadležno Ministarstvo finansija i privrede.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari