Bajatović "dobio konkurenciju", Vulin u Srbijagasu: Ko će koga nadzirati? 1Foto: FoNet/Aleksandar Barda

Aleksandar Vučić, neformalni lider SNS, koji obavlja i funkciju predsednika Srbije, retko svoje kadrove sasvim odbacuje, ali oni moraju da budu strpljivi, da ćute i bez primedbe mu.

U slučaju Aleksandra Vulina, osnivača Pokreta socijalista, radi i „ruska veza“, budući da je on indikator Vučićevog negovanja odnosa sa Moskvom. Moguće i da Vučić šalje poruku nepouzdanom SPS da im može uzeti najvažniji resurs, kažu sagovornici Danasa komentarišući imenovanje Vulina na čelo Nadzornog odbora Srbijagasa, koji vodi socijalista Dušan Bajatović, takođe blizak Rusima.

Posle ispadanja iz nove vlade, Vulin nije dugo čekao na novo postavljenje, budući da ga je vlada na sednici 15. maja imenovala za predsednika Nadzornog odbora javnog preduzeća Srbijagas, umesto Muamera Redžovića.

Srbijagas se u našoj javnosti percipira kao preduzeće zavisno od Rusije u svakom smislu, i može se pretpostaviti da i direktor i visoki rukovodioci ovog preduzeća moraju da budu podobni i Moskvi, iako ih na ove pozicije imenuje vlada Srbije, pa Vulinova nova funkcija nije iznenađenje.

A Vulin će, osim veće sinekure, dobiti i priliku da na ovoj funkciji očuva imidž pouzdanog ruskog čoveka u državnim strukturama Srbije.

Mladen Mrdalj, politikolog, navodi da sudeći po dosadašnjim Vulinovim putanjama, on je Vučićev čovek od poverenja (ili barem pod čvrstom kontrolom), pa se za njega uvek nađe dobra pozicija, bilo da je u prvom ili drugom planu.

– Iako ne znamo sve razloge zbog kojih je u takvom odnosu sa Vučićem, jedan od njih je sigurno “ruska veza”. Na neki način, Vulin je indikator Vučićevog negovanja odnosa sa Moskvom. Kako se ruska pozicija popravila dolaskom Trampa na vlast, za očekivati je da je ovo Vulinovo postavljenje tek potvrda Putinovom režimu da Vučić ostaje otvoren za ruski uticaj koji je tradicionalan u i kroz energetski sektor – ukazuje on za Danas.

Ali, kako dodaje, ukoliko ne dođe do rasplamsavanja sukoba između Trampa i Putina, Vulin se lako može vratiti i na ministarsko mesto ili mesto šefa BIA, pa bi ovo bila samo međustanica.

Dok profesor Univerziteta u Beogradu u penziji Žarko Korać konstatuje da Vučić retko svoje kadrove sasvim odbacuje.

– To je poruka svim njegovom partijskim drugovima:”Mislim na vas”. On svoje kadrove uglavnom reciklira. Glavni kadrovi kao Vulin, Gašić, Đurić ili Brnabić samo menjaju državne položaje. Treba da su strpljivi kada im istakne funkciija, treba da ćute i samo čekaju novu – opisuje Korać za Danas odnos Vučića prema kolegama.

Prema njegovim rečima, oni, naravno, moraju da bez primedbe služe i bez ostatka podržavaju Vučića.

– A Vulin je, naravno, zaštićen od Rusa. I dobio je funkciju od Rusa, a ne Vučića. Vučić je morao da ga smeni zbog američkih sankcija. Ali odmah sledi novi nivo zaptite Vulina, ne samo Vučića već i Rusa – zaključuje Korać.

Kada je reč o „nadziranju“, Korać smatra da „niti će Vulin ikome odgovarati sem Vučiću i Moskvi, niti će se Bajatović usuditi išta da pita, jer je on već mnogo više u SNS nego SPS“.

Nešto drugačije misli Miroslav Parović, osnivač Narodnog slobodarskog pokreta.

On za Danas kaže da nema razloga da se na bilo koji način glorifikuje Vulinova uloga u odnosu sa Rusijom.

– On nije ruski čovek i to nikada nije bio. Naprotiv, on je izaslanik svojih kumova i bliskih poslovnih saradnika koji su svi listom vezani za SAD i Veliku Britaniju – ukazuje Parović.

O Vulinovoj ulozi u Srbijagasu, kaže da će on tu biti kako bi Vučić mogao ukoliko bude bilo potrebe, da zameni Bajatovića, a da se može predstaviti kao nekakav dogovor sa Rusima.

– Jer bez obzira na sve, SPS nije pouzdan partner i zato im Vučić šalje poruku da može da im preuzme najvažniji resurs, a to je Srbijagas – pojašnjava Parović.

Nezvanično se pak na političkoj sceni može čuti da Bajatovićev status i moć ovim imenovanjem neće biti dovedeni u pitanje, jer su, kako nam je rečeno, njegove pozicije u Moskvi suštinski na višem nivou od Vulinovih, te da su naprednjaci od 2012, od kad je direktor, nekoliko puta pokušali da ga smene, ali da to nije prošlo kod Rusa.

Vulinova plata

Ako Vulin nasledi i Redžovićevu platu u Nadzornom odboru, ona će, prema prijavljenim podacima Agenciji za sprečavanje korupcije, iznositi gotovo 90.000 dinara. Kao potpredsednik vlаdе imao je 174.592 dinara.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari