"Besmislena, nepotrebna i antievropska": Proevropska opozicija o inicijativi Narodne stranke za referendum o sporazumu o Kosovu 1Foto: Shutterstock/Svet foto

Predstavnici proevropske opozicije saglasni su da je inicijativa Narodne stranke za raspisivanje referenduma o prihvatanju međunarodnog sporazuma o Kosovu, koju su nedavno u Ohridu prihvatili i Srbija i Kosovo besmislena, nepotrebna kao i da izražava antievropsko raspoloženje političke opcije na čijem je čelu Vuk Jeremić.

Prema rečima Marinike Tepić, potpredsednice Stranke slobode i pravde, imajući u vidu da je taj sporazum postao sastavni deo poglavlja 35 u pristupnim pregovorima sa Evropskom unijom, to bi onda bio referendum o odustajanju od evropskih integracija.

Narodna stranka ovim referendumom traži prestanak pristupnih pregovora sa Unijom

– Ako je ovaj međunarodni sporazum – sporazum o normalizaciji odnosa, ako znamo da je implementacija sporazuma postala deo poglavlja 35 pregovora sa Unijom, to znači da vi tim referendum hoćete da rušite osnovni sporazum o stabilizaciji i pridruživanju sa EU. To bi bio referendum o prestanku pristupnih pregovora sa EU – kaže Marinika Tepić za Danas.

"Besmislena, nepotrebna i antievropska": Proevropska opozicija o inicijativi Narodne stranke za referendum o sporazumu o Kosovu 2
foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV)

– Nijedna vlada do sad nije dovodila u pitanje evropske integracije, bez obzira na tempo kojim je sprovodila reforme. Srpska napredna stranka ih je 2018. godine blokirala, jer ni SNS ni SPS ne odgovara red i poštovanje zakona, borba protiv korupcije. Taj referendum, tako postavljen, bio bi, dakle, referendum za prekid pristupnih pregovora sa EU – zaklmjučuje naša sagovornica.

Evropsko rešenje prvi korak ka pomirenju

Prema rečima Radomira Lazovića, Ne davimo Beogradsmatra da je evropski predlog prihvatljiv okvir i može biti prvi korak ka pomirenju i saradnji dva naroda na Kosovu, ukoliko se formira ZSO sa značajnim ovlašćenjima u domenu zdravstva, obrazovanja, prostornog planiranja, kulture i zaštite kulturne baštine. Važno je istaći da je zbog hibridnog režima u Srbiji neophodna veća izvesnost ulaska u EU kao garant da Evropa računa na Srbiju.

"Besmislena, nepotrebna i antievropska": Proevropska opozicija o inicijativi Narodne stranke za referendum o sporazumu o Kosovu 3
Foto: FoNet/ Milica Vučković

– Mislim da je u ovom slučaju predlog za referendum prebacivanje odgovornosti na građane i izbegavanje da se stvarno bavimo poboljšanjem odnosa dva naroda bez čijeg suživota ne može biti budućnosti na Kosovu. Mislim da bi trebalo da se fokusiramo na to da zahtevamo da evropski predlog što bolje zaštiti prava Srba u okviru ZSO, kao i da insistiramo na članstvu u EU kao garantu podizanja standarda života građana i vladavine prava – zaključuje sagovornik Danasa.

Nema ni uslova za održavanje referenduma

Zoran Lutovac, predsednik Demokratske stranke, takođe, u izjavi za Danas kaže da ta partija ne podržava raspisivanje referenduma koji inicira Narodna stranka.

– Svakako da je za odluku koja zadire u temelje Ustava potreban ozbiljan legitimitet koji podrazumeva iskazivanje volje građana. Međutim, raspisivanje referenduma podrazumevalo bi da postoji jasno definisano pitanje koje ulazi u suštinu izjašnjanja. Vučić negira da je to takav sporazum i poziva se na to da nije potpisan. Ako bi to sve bilo nedvosmisleno razjašnjeno bila bi neophodna dovoljno duga rasprava koja bi omogućila građanima da im bude potpuno jasno za šta ili protiv čega glasaju – kaže sagovornik Danasa.

Zoran Lutovac
foto FoNet Milica Vučković

Zatim, dodaje, neophodna je pristupačnost medija koja bi omogućila da do svih dođu ključne informacije i rasprava koja se vodi.

– Najzad, neophodni su uslovi za slobodno izjašnjavanje. Svega toga nema, pa smatram da referendum ne bi ispunio svrhu zbog koje se raspisuje – zaključuje Zoran Lutovac.

Oko čega bi se građani tačno izjašnjavali?

Nebojša Zelenović, kopredsednik stranke Zajedno, podseća za Danas da se evropsko rešenje za Kosovo sastoji od okvirnog sporazuma i od dodatnih dokumenata, aneksa, koji onda čine celovito rešenje.

– Danas nemamo to celovito rešenje, pa teško mogu da zamislim oko čega bi se, tačno, građani izjašnjavali. Za građane Srbije bi bilo ključno da naša zemlja dobije datum sticanja punopravnog članstva u EU, sa vrlo preciznom mapom puta za ovo učlanjenje, gde bi nedvosmisleno bilo definisano kakav je redosled naših obaveza i dobrobiti u ovom procesu – ističe Zelenović.

"Besmislena, nepotrebna i antievropska": Proevropska opozicija o inicijativi Narodne stranke za referendum o sporazumu o Kosovu 4
foto (BETAPHOTO/MILAN OBRADOVIĆ)

Za razliku od Zelenovića, Aleksandar Jovanović Ćuta, koji pripada istoj poslaničkoj grupi u Skupštini Srbije – “Moramo – zajedno” – podržava inicijativu stranke Vuka Jeremića.

Kako je rekao Miroslav Aleksić, potpredsednik NS, akciju su podržali Aleksandar Jovanović iz Ekološkog ustanka i Miloš Parandilović iz Pokreta Novo lice Srbije, kao i da se očekuje podrška i velikog broja poznatih ličnosti.

Normalizacija odnosa Srbije i Kosova apsolutni imperativ

Pavle Grbović ističe za Danas da Pokret slobodnih građana smatra da je normalizacija odnosa apsolutni imperativ.

– Naša politička obaveza je da implementiramo evropski plan za Kosovo ukoliko želimo da postanemo članica EU. Iz tog razloga nećemo učestvovati u procesu prikupljanja potpisa – zaključuje Grbović.

pavle grbović
foto FoNet Milica Vučković

Podsetimo, Miroslav Aleksić je, između ostalog, rekao da prihvatanje „francusko-nemačkog“ sporazuma znači faktičko priznavanje Kosova kao nezavisne države, jer je tim dokumentom predviđeno razvijanje dobrosusedskih odnosa, priznavanje ličnih dokumenata i registarskih tablica, kao i da se Srbija neće protiviti članstvu Kosova u međunarodnim organizacijama.

Odbacivanje sporazuma – kraj Vučića

– Pošteno je i logično da se o tome narod izjasni na referendumu, ali vlast beži od toga jer zna da je velika većina građana protiv, pa bi odbacivanje sporazuma označilo kraj vlasti predsednika Srbije Aleksandra Vučića – kazao je Aleksić.

Prema njegovim rečima, referendum bi trebalo da se održi pre nego što bilo kome padne na pamet da bilo šta potpiše.

miroslav aleksić foto screenshot RTS
foto screenshot RTS

Upitan da li bi odbacivanje sporazuma značilo ekonomsku i političku izolaciju Srbije, Aleksić je odgovorio da takve tvrdnje služe za plašenje građana Srbije, kako bi lakše prihvatili sporazum.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari