foto: Miloš Tešić/ATAImages
Bivši premijer Srbije Zoran Živković izjavio je danas da je na predstojećim izborima jedini dobar put za opoziciju jedna lista, dok su sve drugo daleko lošije opcije.
Prema njegovim rečima, takvom izbornom nastupu trebalo bi da prethodi “ozbiljna komunikacija” studenata i, kako je naveo, “onoga što valjda još postoji, a to je prava opozicija”.
“Na izbore treba da izađe jedna lista koju će kreirati studenti kao najjači akter na strani suprotstavljenoj vlastima, i na kojoj će biti ljudi od integriteta, akademska lica sa univerziteta, prepoznatljivi i ugledni ljudi javnog i kulturnog života”, rekao je Živković portalu “Simptom”.
Istakao je da je potrebno napraviti “dogovor sa studentima” da se za godinu ili najdalje godinu i po dana od pobede nad režimom organizuju stvarno fer i demokratski izbori, na kojima bi onda svako mogao kandidovati svoj program i ideje.
“Za to vreme mogli bi se rešiti svi problemi koje pod aktuelnom vlašću imamo. Tu spada i hapšenje svih kriminalaca iz vlasti i lustracija i oslobođenje zarobljenih medija, kao i potpuna zaštita ljudskih i demokratskih prava, nakon čega bi trebalo raspisati izbore u normalnoj atmosferi”, naveo je Živković.
Na podsećanje da se u javnosti očekuje da bi, osim studentske liste, na izbore trebalo da izađe i proevropski blok, takozvani EU5, Živković je rekao da ne veruje da danas postoji realna mogućnost da opozicija napravi jedinstvenu listu, jer je tu “puno odnosa koji ne stvaraju šanse za tako nešto”, ali ponavlja da bi dobitna formula bila “razgovor o jedinstvenoj antirežimskoj listi koju bi sačinili studenti”.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


