Branka Latinović: U preporuci za pristupanje SE Kosovo pod navodnicima, oni znače da je to upitna država 1Foto FoNet Milica Vučković

Bivša ambasadorka pri OEBS-u Branka Latinović, povodom sutrašnjeg sastanka Političkog komiteta Parlamentarne Skupštine Saveta Evrope na kom će se glasati o preporuci izvestioca Dore Bakojani da Kosovo bude primljeno u ovu organizaciju, kaže da je u preporuci Kosovo stavljeno pod navodnike, što znači da se našla neka formula u skladu sa Briselskim sporazumom i da navodnici znače da je to upitna država.

„Data je preporuka koja u osnovi ide na to da se prihvati zahtev Kosova da bude primljeno u SE i da Komitet ministara u najskorije vreme donese odluku u skladu sa preporukama. Jedna olakšavajuća okolnost za vlasti u Prištini bila je ta što na papiru imaju dobar pravni okvir koji su im radili strani stručnjaci. To je bio jedan od elemenata koji je ’povukao’ izvestioce da im to bude jedan od argumenata da daju preporuku“, kaže Latinović za Kosovo onlajn.

Osim jednog ispunjenog uslova za prijem Kosova, oko manastira Visoki Dečani, naša sagovornica ukazuje da su data i pismena obećanja da će predsednica, predsednik Vlade i Skupštine Kosova ispuniti ostale uslove a koji su u vezi sa pregovaračkim procesom koji se vodi pod posredstvom EU.

„Treba imati u vidu da se u samom izveštaju preporučuje snažan monitoring, što znači da će obaveze koje je Kosovo preuzelo biti pod snažnim monitoringom odgovarajuće komisije ili će se možda otvoriti misija Saveta Evrope u Prištini koja će to da nadgleda, kontroliše i da opominje, i tu postoje odgovarajući kontrolni mehanzmi“, kaže Latinović.

Ukazuje da ovo nije izolovan proces, već da treba da se posmatra u kontekstu političkog zamaha u regionu vezanog za geopolitička dešavanja na kontinentu u vezi sa ratom u Ukrajini i težnjom da se čitav region stavi pod snažnu kontrolu međunarodnih organizacija, uključujući i ubrzanje procesa integracija u EU.

Latinović naglašava da trenutno ne znamo kakav će biti epilog čitave priče, ali da sve ukazuje da može da se očekuje da Kosovo u doglednoj budućnosti reguliše status u SE. Kaže i da treba biti iskren i priznati da je sve počelo 2013. i da nije bilo dovoljno opreza.

„Kosovo se pridružilo Banci za razvoj SE i imalo mogućnost dobijanja sredstava, pa je njihova parlamentarna delegacija učestvovala u radu PSSE, sve su to bili snažni signali da se može očekivati da će Kosovo u odgovarajućoj fazi podneti zahtev za učlanjenje i da će se to naći na dnevnom redu, što je sada slučaj“, kaže Latinović.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari