INTERVJU: Srđan Milivojević: Zatresli smo Gazelu, ali smo još više zatresli ovaj truli mafijaški režim 1Foto: FoNet/Ana Paunković

Nikakvog nasilja prema ljudima koji su prinuđeni da dođu na kontramiting 26. maja neće biti. To su naši sugrađani, prinuđeni i primorani da dođu na ovaj skup neslobode. Pozivam ih sve da ostanu ili se vrate i u subotu da zajedno udahnemo dah slobode. Na prethodnom protestu zatresli smo Gazelu, ali smo još više zatresli ovaj truli mafijaški režim. Zajedno ćemo otresti te plodove neslobode, mržnje i neslobode, zarad svih nas.

Pobeda je sada nikad bliža, kaže za Danas Srđan Milivojević, poslanik DS i jedan od neformalnih vođa protesta „Srbija protiv nasilja“ odgovarajući na pitanje da li strahujete da li će biti incidenata na mitingu SNS danas izazvanih nekima koji će se predstavljati kao opozicija, kako će to sprečiti i šta je plan za petak.

* Mislite li da će se još koji put ponoviti onoliki broj građana u građanskom protestu kao u prošli petak? Da li vas je brojnost iznenadila?

– Brojnost učesnika protesta je iznenadio mnogo više vlast nego opoziciju, a ja lično mislim da su se i građani koji su došli na ovaj veličanstveni skup iznenadili svojom brojnošću. Protest protiv nasilja održan u petak 19. maja nesumnjivo je najveći skup u Srbiji posle 5. oktobra 2000. godine, a kao svedok i učesnik oba skupa tvrdim da je ovog puta bilo još više ljudi. Međutim, veličinu ovih protesta ne čini samo broj ljudi koji u njima ne učestvuju, mada to jeste izuzetno važno, već i poruke, energija i ciljevi. Na prvom sledećem ili na nekom od narednih protesta biće još više ljudi jer su građani Srbije odlučili da okončaju vladavinu Aleksandra Vučića i njegovih falangi organizovanih u Srpsku narednu stranku i niko i ništa ih ne može u tome sprečiti.

* Radomir Lazović i vi ste viđeni kao neformalne vođe protesta. Ima li ovaj protest lidere i treba li da ih dobije u jednom momentu?

– Ja svakako a ni moj prijatelj i saborac Radomir Lazović nismo lideri ovog protesta. Ovo nisu protesti opozicionih lidera i poslanika. Ovo su protesti građana. Ja sam apsolutno uveren u to da nijedan građanin na protest nije došao zbog bilo koga iz opozicije. Ovo su protesti građana koji su ustali u odbranu prava na normalnost u našem društvu, na odbranu dostojanstva i elemntarnog građanskog morala, ne dozvoljavajući da ta esencija naše normalnosti bude unišeten naprednom mržnjom i nasiljem. Ovo je neophodan proces buđenja i uspravljanja Srbije posle jedanaest godina ćutanja, trpljenja i tolerisanja terora od strane vladajućeg režima. Građani su iskreno pogođeni i potreseni poslednjim tragičnim događajima i duboko zabrinuti za budućnost ove zemlje. Takođe, to je manifestacija rešenosti ljudi da se izbore sa problemima i, što je posebno važno, uzrocima problema naše države i društva. Ustali su da ponovo oslobode svoju zemlju i društvo od svojevrsne okupacije pod kojom živimo već 11 godina.

* Plašite li se da će entuzijazam građana da opadne budući da se i ranije dosta šetalo bez velikih efekata? Šta opozicija radi da entuzijazam održi ili se oslanja na gafove režima koji građane svakodnevno podstiču na protest?

– Režim Aleksandra Vučića neprekidno poziva građane na proteste bolje od bilo kog opozicionog političara, i to ne svojim gafovima već svojom osionom prostaklukom i bahatim primitivizmom. To nije dovoljno da bi se očuvala energija protesta. Ove proteste ne treba porediti sa nekim ranijim. Svaki protest ima svoje uspone i padove i ponovne uspone. Vučić je ponešto i naučio u prošlosti, on na građane još uvek ne šalje policiju, ali su zato tu svi produkti Bezbednosno informativne agencije koji imaju za cilj da kompromituju protest izazivanjem nasilnih incidenata. Opozicija samo tehnički oblikuje zahteve građana. Pokazali smo brojnost i masovnost skupova, sada treba demonstrirati rešenost i odlučnost. Nema kompromisa oko iznetih zahteva, nema dellimičnog usvajanja zahteva i nema izbora po Vučićevim izbornim pravilima. To su crvene linije za Demokratsku stranku a verujem i sve građane koji žele da se ovo zlo zaustavi.

* Kako opozicija planira da politički artikuliše ogromno nezadovoljstvo koje bi dovelo do promene garniture na vlasti? Postoji li neki dugoročniji plan ili se planovi prave neposredno pred protest?

– Bez ozbiljnog planiranja nema uspeha ni u jednom poslu, a naročito u ovoj pravednoj borbi za normalizaciju našeg društva. Važno je da protesti pre svega sačuvaju svoj nenasilni karakter, da imaju jasno definisane zahteve i da svi budu saglasni da nema odstupanja od tih zahteva. Planovi se naravno menjaju u skladu sa razvojem događaja. Veoma je važno da su ovo zahtevi građana a ne opozicije. To diktira i planove. Na sledećem protestu planirano je formiranje živog prstena oko zgrade RTS. Mi ne protestujemo samo medijskog nasilja, mi pored verbalnog nasilja svedočimo i nasilju nad zdravim razumom, nasilju nad garantovanim ustavnim slobodama od onih koji su obavezni da budu javni servis,

* Lider DS Zoran Lutovac kaže da su izbori nužni ali tek kad se ispune zahtevi građana. Verujete li zaista i zašto da će Vučić do prvih izbora ispuniti zahteve i odreći se mašinerije Pinka, Hepija, REM-a, RTS…

– Aleksandar Vučić ne pokazuje nameru da ispuni bilo koji zahtev. On bi najradije svima kazao da će se iz ove krize izaći izbirima pod njegovim uslovima, ali građani su mu jasno rekli: „Ovo više nije privatna država!“ Zato i ponavljam, nema izbora pod Vučićevim pravilima.

* Da li su opozicione partije koje učestvuju u protestu i na sastancima pred izlazak na ulice jedinstvene ili ima nekih neslaganja koje mogu uticati na homogenost daljeg bunta?

– Svaka opoziciona stranka ima svoj program i ideološku profilisanost. Ipak čitava ova grupacija stranaka koja nije nikakva koalicija ima slična stremljenja, sistem vrednosti koji promoviše i za koji se zalaže, ali to je ovoga trenutka nebitno. Zahtevi su jasno definisani, građani su jasno kazali šta žele i naše je da to samo sprovedemo.

* Ako bi zvanično protestu i zahtevima poželeli da se priključe i Dveri, Zavetnici, Novi DSS…koja bi vaša reakcija bila?

– Svako ko želi da se priključi građanskim protestima je dobrodošao. Ima mesta za svakog. Ulice Beograda su dovoljno široke da prigrle svako hrabro srce, svakog čoveka kome je potrebna uteha, svakog kome je potrebna uteha i podrškam svakog koga je ovaj režim opravdano zabrinuo za našu zajedničku budćnost.

* Skupština nastavlja raspravu o tačkama dnevnog reda koje je tražila opozicija i rasprava se uvek svede na svađu i vređanja. Igor Jurić je rekao da nije čuo nijedno rešenje već samo optužbe sa obe strane. Hoće li se i ova rasprava završiti bez efekta koji bi građane umirio?

– Ovako koncipirana sednica Skupštine je pokušaj uzdrmanog i poljuljanog režima Aleksandra Vučića da situaciju raspline, da se opravdano nezadovoljstvo amortizuje, da ne dozvoli da se bilo šta promeni. Mislim da režim veoma potcenjuje opravdani bes građana.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari