Kolgan: Irska jača veze sa Srbijom 1EPA/BRYAN MEADE

Otvaranje Ambasade Irske u Beogradu potvrđuje našu posvećenost evropskom putu Srbije, posebno u susret predsedavanju Irske Savetom Evropske unije (EU), poručio je ambasador Irske Kevin Kolgan na prijemu povodom proslave Dana Svetog Patrika, saopštila je danas ambasada.

U saopštenju Ambasade se navodi da je na prijemu, u četvrtak 19. marta, u Beogradu bio i državni ministar Irske za specijalno obrazovanje i inkluziju Majkl Mojnihan.

„Odluka Irske da ovde otvori ambasadu pokazuje našu želju da dodatno ojačamo veze između Srbije i Irske. Naše dve zemlje povezuje bogata istorija, bilo da je reč o keltskim naseljima na prostoru Srbije, koja su ostavila trag u toponimima i jeziku, ili o irskim i srpskim bataljonima koji su se borili rame uz rame na Solunskom frontu u Prvom svetskom ratu“, naglasio je Kolgan.

Kolgan je istakao da je EU u protekloh 50 godina članstva Irske bila ključna za mir i prosperitet tog ostrva.

„Od članstva smo imali ogromne koristi, jer su naše društvo, uticaj i ekonomija transformisani. Zato
želimo da i druge zemlje imaju koristi kao i mi, pod uslovom da sprovedu neophodne reforme“, zaključio je on

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari