INTERVJU Nebojša Zelenović: Šta reći o čoveku koji se useljava u basnoslovno vredan stan dok bombe padaju 1999. godine, a narod gine 1Foto FoNet Zoran Mrđa

„Lista Srbija protiv nasilja je lista za pobedu normalnog života u celoj Srbiji. Borba protiv nasilja je naš prvi cilj, razlog zbog kog smo se okupili i razlog našeg postojanja kao koalicije. Ujedinili smo se sa građanima na ulici da stanemo na put daljem urušavanju sistema i vrednosti kpoje su temelj civilizovanog života. U opasnosti je celo društvo i država. Zato ujedinjeni izlazimo na izbore 17. decembra da se zajedno izborimo za Srbiju bez nasilja“, kaže u intervjuu za Danas Nebojša Zelenović, lider stranke Zajedno.

Nebojša Zelenović dodaje da stranke okupljene na listi Srbija protiv nasilja veruju da je normalan život u Srbiji moguć. Svima je dosta neizvesnosti, svi osećaju nepravdu ovog režima, ljudi sve teže sastavljaju kraj s krajem. Tako je u Beogradu i celoj zemlji.

Istraživanja vam daju najveće šanse u Beogradu , gde biste mogli zajedno sa desnicom da smenite aktuelnu vlast. Ko bi od desnice bio najprihvatljiviji za saradnju. Dveri i Zavetnici već su se izjasnili da su protiv sadašnje i bivše vlasti?

Oslobađanje Beograda od nasilja je samo deo zadatka društva na ovim izborima. Beograd bez nasilja nam je pred vratima. Samo je potrebno da 17. decembra svi izađemo na glasanje. Svi, do poslednjeg borca/borkinje protiv nasilja.
Pozivamo građane da glasaju za Srbiju protiv nasilja, zato što ovo nije prosto političko izjašnjavanje, već je ovo velika borba za normalan život. A ko smatra da sa Šešeljem i listom na kojoj se on nalazi može bilo šta normalno da bude činjeno, neka se sa njima združuje.

Kako vam se čini kamanja odlazećeg gradonačelnika Aleksandra Šapića?

Jedino što sam ispratio je da Šapić u svom maniru, nastavlja sa arogancijom i nasilničim ponašanjem. On otvoreno preti građanima, on je korisnik usluga batinaša koje predvodi Novak Nedić, a njegovi bliski saradnici bez zazora vrše korupciju. I sve je to snimljeno. Ti dokazi ne uznemiravaju nešto naročito policiju i tužioce.

Srbija protiv nasilja je lista koja na ovim izborima garantuje pobedu protiv sveopšteg nasilništva kojem su građani i građanke izloženi.

Kakve su po vašoj proceni šanse Srbija protiv nasilja na republičkim izborima, budući da sva istraživanja govore da naprednjaci sa koalcijom imaju većinu ?

Većina građana Srbije je nezadovoljna nasilničkom i korumpiranom vlašću.To se vidi na svakom koraku. Ljudi su u štrajkovima i na putevima. Za sve to je rešenje izlazak na izbore 17. decembra. Mi pozivamo tu većinu da izađe na izbore i izglasa formiranje Vlade koja će prekinuti nasilje i korupciju i omogućiti svakome normalan život.

Koliko akcija proGlas može da pomogne opoziciji da animira ljude da izađu i glasaju ?

Uključivanje velikog broja javnih ličnosti i intelektualaca tokom protesta „Srbija protiv nasilja“ i sada tokom izborne kampanje je ohrabrenje ljudima da izadju na izbore. ProGlas poručuje građanima – glasajte i mirno oterajte nasilnike sa vlast. Osećam duboko poštovanje prema hrabrim ljudima i načinu na koji se oni bore za svoju zemlju.

Stav mnogih neopredeljenih birača je da ne treba glasati jer su svi isti . Kako ćete ih ubediti da nisu svi isti?

Svi vide i osećaju koliko su cene porasle a inflacija pojela i ono malo sigurnosti koju je neko imao. Ta neizvesnost koja ide od toga da li ćemo moći da platimo račun na kasi do toga da li smemo da pustimo dete u školu, a da ne premiremo od straha da će nešto strašno desti. Sve je to ova vlast napravila, vršeći i štiteći nasilje poslednjih deset i više godina.

Obećali smo borbu protiv nasilja i da ćemo iskoreniti korupciju i rast cena. Znamo da su to stvari koje uništavaju naše društvo i garantujem Vam da nećemo pogazili takvo obećanje dato građanima. Ovoga puta neće izostati 6. oktobar.

I dok vi još niste počeli kampanju Aleksandar Vučić ide sa televizije na televiziju, sa mitinga na miting, kao da su u pitanju predsednički, a ne parlamentarni izbori. Najvljuje povratak Nikolića, udružuje se sa Šešeljem ?

To je strah od gubitka privilegija koje su stekli godinama korupcije i uzurpacije javnih resursa i dobara. Šta će biti sa kumovskim Lambordžinijima i Meklarenima? Šta će biti sa tim da se izgradnja puteva naplaćuje nekoliko puta više nego što treba. Šta će biti sa stanovima Siniše Malog i biznisom rođaka Ane Brnabić? Šta će biti sa sudbinom i kapitalom Milana Radoičića i Zvonka Veselinovića? I najvažnije pitanje – ko će od njih biti zaštićeni svedok i ko će prekršiti omertu.

Vučič stalno tvrdi kako vi vodite najodvratniju prljavu kampanju protiv njegovih sinova, majke, oca?

Vučić tokom cele svoje političke karijere pokazuje da nema nikakvih skrupula, ni granica. Šta reći o čoveku koji se useljava u basnoslovno vredan stan dok bombe padaju 1999. godine, a narod gine. Ponoviću, njegova velika briga je ko će pogaziti zavet ćutanja.

Na društvenim mrežama pojavile su se slike našeg automobila , uslikan je i Miroslav Aleksić dok bira odelo. Ima se utisak da vlast prati opoziciju na svakom koraku?

Neka rade šta god hoće. Dve godine BIA me je pratila, tako što je neki sudija to potpisao. I utvrdili su da živim od ženine i svoje plate, sa troje dece, onako kako živi većina ljudi u Srbiji. Hoću da kažem građanima da nema razloga za strah i da imaju moć da svojim glasom 17. decembra prekinu ovo nasilje.

Verujete li da će vlast da će vlast mirnim putem priznati eventualni poraz. Jovo Bakić smatra da  odgovor naroda na izbornu krađu mora da bude ustanak, a Vi?

Mirnim putem je otišao Slobodan Milošević, koji je imao neuporedivo moćniji sistem od Vučića. Ljudi u ovoj zemlji imaju moć i sposobnost da oteraju nikogoviće mirnim putem, kada prevrši dara meru.

Izbori su raspisani u još šezdesetak gradova i opština. Da li i tamo izlazite kao jedna lista Srbija protiv nasilja i u kojim mestima imate najviše šanse da dobijete izbore?

U svakom gradu i opštini vodimo na izborima borbu da pobedimo. U svakom mestu ljudi imaju moć da vrate normalan život. Ovu kampanju vodimo da bismo građane učvrstili u uverenju da je potrebno da tu moć upotreba.

Kandidovali ste se za gradonačenika Šapca i šta kažu istraživanja?

Kandidovao sam se za gradonačelnika Šapca ispred liste „Šabac protiv nasilja“. To je prva opoziciona lista koja je usvojena na lokalnim izborima ove godine u Srbiji i nastupiće pod rednim brojem 6.

Građani Šapca vide koliko je poslednjih godina vlast pokrala para na različite projekte koji su plaćeni i po nekoliko puta više nego što je bila prava cena. Zbog toga nije bilo novca za sve one projekte i davanja koji su ostali kao tekovina mog poslednjeg mandata u Šapcu. Siguran sam da većina mojih Šapčana želi da stane na kraj takvoj nepravdi i da konačno vrati normalnost u naš grad i verujem da zajedno možemo pobediti na ovim izborima.

Zbog ustupaka DS, vi ste sedamdeset prvi na izbornoj listi za parlamentarne izbore, a po nekim projekcijama iz vaše liste očekivanja su da će lista osvojiti 70 mandata. Verujete li da ćete ponovo biti poslanik i vi i Biljana Stojković. Zbog čega ste načinili te ustupke?

Borba za normalan život u Srbiji nam je na prvom mestu. To znači da se moramo izboriti protiv korumpiranog režima. Iskreno verujem u sinergijsku moć zajedničkog nastupa stranaka na listi „Srbija protiv nasilja“ i siguran sam da će želja građana da živimo normalno pobediti ove smutljivce, obmanjivače i nepoštene ljude na vlasti, koji su ukrali naše živote.

Da li je opozicija dogovorila detalje oko izborne liste za Vojvodinu i ko će biti nosilac liste?

Svi izbori se vode oko iste stvari – da li ćemo živeti normalno, ili ne. Srbija protiv nasilja će, kao jedinstvena lista pozvati građane da takvu odluku donesu i na pokrajinskim izborima.

Ukoliko i pobedite na parlamentarnim izborima kako ćete se odnositi prema problemu Kosova  čije priznanje traži EU i SAD? Od tog problema ne možete da pobegnete?

Vučić je nesposoban. U novemru 2022. godine Srbi su bili u policiji, bili su sudije i tužioci na KiM i bili su lokalna vlast tamo gde je naš narod većina. Gde smo danas? Pozicija naših građana i države na KiM je neuporedivo lošija nego pre godinu dana. Popravićemo sve što se može popraviti posle ovih štetočina.

Sudeći po izveštaju EK i oceni da je postignut ograničeni napredak nije nam sjajna perspektiva ni na putu ka Evropskoj uniji. I pored te ocene čini se da je Ursula fon der Lajen dala podršku Vučiću. Kako ste vi to shvatili?

Normalan život možemo da vratimo sebi samo mi, građani Srbije, sami. Oko toga su izbori 17. decembra. U tome nam neće smetati ni EU, ni Amerika. I niko umesto nas tu stvar ne može da završi. I to je pošteno!

A da li će izbori biti pošteni ukoliko ima fantomskih birača o kojima govori vaš kolega Đorđe Miketić, dok odlazeća premijerka tvrdi da nema  fantomskih birača i da opozicija pokušava da destabilizuj državu?

Kada Ana Brnabić nešto tvrdi, možete pouzdano verovati da su stvari upravo suprotne. Đorđe Miketić je otvorio jednu veliku temu. Vlast proizvodi lažne birače. Pozivam svakog čoveka u Srbiji da se uključi u ovu borbu protiv lažnih glasova i razobličavanja izborne krađe. Ako smo svi zajedno, punom snagom, u ovoj borbi – pobedićemo.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari