Ugovor o prodaji Naftne industrije Srbije ruskoj kompaniji Gasprom za 400 miliona evra i sporazumi o izgradnji gasovoda Južni tok i završetku podzemnog skladišta gasa Banatski dvor potpisan je juče u Moskvi u prisustvu najviših državnih funkcionera Srbije i Rusije.

Predsednik Srbije Boris Tadić i predsednik Ruske Federacije Dmitrij Medvedev potpisali su krovni sporazum, koji predstavlja političku garanciju da će kroz Srbiju biti izgrađen gasovod Južni tok i da će biti završena izgradnja podzemnog skladišta Banatski dvor. Medvedev i Tadić su nakon razgovora u Kremlju potpisali zajedničku izjavu u kojoj su naglasili streteški značaj energetike u međusobnoj saradnji dve zemlje. Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev je, u delu koji je bio otvoren za javnost, ukazao na važnost dokumenata o energetskoj saradnji.

Ti dokumenti, kako je rekao Medvedev, daju osnovu za saradnju na dugi rok i usmereni su na osiguranje energetske bezbednosti Srbije, Rusije i regiona. Medvedev je kazao i da se dobro razvijaju ekonomske veze Srbije i Rusije, bez obzira na svetsku finansijsku krizu i da bi u narednoj godini zadatak trebalo da bude da se održi ili poveća trgovinska razmena, koja sada godišnje iznosi oko četiri milijarde dolara. Predsednik Srbije Boris Tadić je istakao da potpisani sporazumi povezuju Srbiju i Rusiju u decenijama koje dolaze.

– Oni daju stabilnost i ekonomsku budućnost Srbiji i duboko povezuju Rusiju i Srbiju – naglasio je srpski predsednik.

Predsednik Srbije Boris Tadić je naveo i da je Srbija „otvoreno područje za ulaganje ruskih investitora“.

– Srbija je na pola puta između Evrope i Rusije. Mi želimo da postane član Evropske unije i ubeđeni smo da je to korisno i za Rusiju, a ne samo za građane Srbije – kazao je Tadić.

Ugovor o kupoprodaji NIS-a potpisali su ministar rudarstva i energetike Srbije Petar Škundrić i generalni direktor Gaspromnjefta Aleksandar Djukov. Protokol o osnovnim uslovima za osnovni sporazum o saradnji Gasproma i Srbijagasa za izgradnju gasovoda Južni tok kroz Srbiju potpisali su generalni direktor Javnog preduzeća Srbijagas Dušan Bajatović i predsednik Upravnog odbora Gasproma Aleksej Miler. Direktor Javnog preduzeća Srbijagas Dušan Bajatović izjavio je juče da je ugovorom o prodaji NIS-a Gaspromu predviđeno da ruska strana uloži 490 miliona evra u proizvodnju i još 60 miliona evra u zaštitu okoline.

Na konferenciji za novinare u Ambasadi Srbije u Moskvi, uoči potpisivanja energetskih sporazuma, Bajatović je rekao da je predviđeno da benzin koji će se proizvoditi u rafinerijama NIS-a bude standarda Evro 5. To, po njegovim rečima, govori o tome da nafta nije namenjena samo za Srbiju, već i za izvoz. Rusi su prihvatili da monopol NIS-a bude ukinut posle 2010. i da primene ekološke standarde u skladu sa zakonima Srbije. Bajatović je rekao da će do jula 2010. biti završena studija o izvodljivosti, i da će se, na predlog Gasproma, raditi dve varijante studije – jedna za kapacitet od 21,4 milijarde kubnih metara gasa godišnje, a druga od 23,1 milijardu. Sporazumom je predviđena količina od minimum 10 milijadi kubnih metara gasa, naveo je direktor Srbijagasa. Koliki će biti kapacitet, odrediće studija izvodljivosti, rekao je Bajatović i naglasio da će Srbija postati energetski lider u tom delu Evrope.

– Zajednička izjava s potpisima predsednika Srbije i Rusije vredi više nego finansijske garancije za realizaciju projekata iz energetskog sporazuma. Reč predsednika Rusije i predsednika Srbije vredi mnogo više nego finansijske garancije preduzeća – izjavio je juče ambasador Rusije u Beogradu Aleksandar Konuzin novinarima u Privrednoj komori Srbije.

On je dodao da i on i predsednici Srbije i Rusije veruju da će projekti iz energetskog sporazuma biti realizovani.

– I ruska i srpska strana sva tri dokumenta tretiraju kao jedinstveni paket i budite uvereni da će oni biti realizovani kako su utvrdile obe strane – kazao je Konuzin.

On nije želeo da govori o detaljima ugovora o prodaji NIS-a, naglašavajući da bi bilo neumesno da se meša u dogovor koji su postigle srpska i ruska strana u obostranom interesu. Konuzin je ocenio da će rezultati i zaključci tih sporazuma doprineti intenziviranju saradnje između Srbije i Rusije i razvoju odnosa Srbije sa Evropskom unijom, jer će gasovodom Južni tok gas stizati do zemalja Evropske unije.

– Ubeđen sam da će ovo pomoći Srbiji da učvrsti svoju poziciju u procesu pregovora za status članice Evropske unije – istakao je Konuzin.

Konuzin je ocenio je da će gas koji će Srbija kupovati od Rusije u 2009. biti jeftiniji nego što se predviđalo jer su pale cene nafte. On je dodao da se, ipak, ne može očekivati da će u dugoročnom periodu gas biti jeftiniji jer se resursi tog energenta smanjuju, a potrebe za njim su sve veće.

Srbija i Rusija potpisale su 25. januara 2008. u Moskvi energetski sporazum kojim je predviđena prodaja 51 odsto kapitala NIS-a kompaniji Gasprom za 400 miliona evra, izgradnja magistralnog gasovoda Južni tok kroz Srbiju i završetak podzemnog skladišta gasa Banatski dvor. Kako je 5. decembra najavio predsednik Upravnog odbora Gasproma Aleksej Miler, gasovod Južni tok će biti u funkciji do 31. decembra 2015.

Inače, rok za donošenje odluke o prolasku gasovoda Južni tok kroz Srbiju nije utvrđen dokumentom koji su juče u Moskvi, uz ugovor o prodaji NIS-a, potpisali ruska energetska kompanija Gasprom i Javno preduzeće Srbijagas. Dokumentom „Osnovni uslovi za osnovni sporazum o saradnji“ predviđeno je da se rok za donošenje odluke o tome da li će gasovod biti građen utvrdi osnovnim sporazumom koji bi trebalo da bude zaključen do 1. februara 2009. U njemu će biti izloženi kriterijumi za odluku o izgradnji gasovoda.

U potpisanom dokumentu piše da će osnovnim sporazumom biti utvrđeno da je rok za izradu studije izvodljivosti o delu gasovoda kroz Srbiju 30. septembar 2009, a za izgradnju celog gasovoda 30. jun 2010. Gasprom će u zajedničkom projektu imati udeo od najmanje 51 odsto, dok će Srbijagas imati najviše 49 procenata, a zajedničko preduzeće trebalo bi da bude osnovano do 1. marta 2009. Pre toga bi trebalo da bude potpisan osnovni sporazum o saradnji. U Upravnom odboru zajedničkog preduzeća tri člana će biti iz Gasproma, a dva iz Srbijagasa.

Memorandum o razumevanju koji su juče sklopili Gasprom eksport i Srbijagas predviđa da do 1. jula 2009. bude doneta odluka o tome da li će projekat opremanja i korišćenja skladišta gasa Banatski dvor biti realizovan. U Memorandumu se navodi da ni Rusija ni Srbija nemaju obavezu da uđu u projekat opremanja Banatskog dvora, ali da Srbijagas do kraja 2009. ne sme da pregovara sa drugim investitorima o tom projektu. Zajedničko opremanje i korišćenje Banatskog dvora biće realizovano samo ukoliko i Srbijagas i Gasprom donesu pozitivnu odluku. Memorandumom je predviđeno da će se Srbijagas i Gasprom zalagati da Gasprom ima neometani pristup kapacitetima skladišta Banatski dvor.

„Strane su saglasne da ulože maksimalne napore za dobijanje izuzetka iz pravila o 100 odsto regulisanom pristupu trećih strana kapacitetima Projekta u slučaju da takvo pravilo bude doneto na teritoriji Republike Srbije“, navodi se u Memorandumu. U tom tekstu se dodaje da će se dve strane zalagati i da dobiju „bilo koju drugu neophodnu dozvolu“ kako bi se Gasprom eksportu obezbedilo neometano pravo korišćenja svih kapaciteta Banatskog dvora. Gasprom i Srbijagas će osnovati zajedničko preduzeće za opremanje Banatskog dvora, pri čemu će Gasprom imati udeo od 51 odsto, a Srbijagas 49 procenata.

 

MEDVEDEV: Rusija nije promenila stav o Kosovu

Moskva – Predsednik Rusije Dmitrij Medvedev izjavio je juče posle susreta sa predsednikom Srbije Borisom Tadićem da Moskva nije promenila svoj stav u odnosu na rešavanje kosovskog problema. „Stav Rusije, kada je u pitanju rešavanje kosovskog problema, ostao je nepromenjen. Mi smo polazili i danas polazimo od toga da se jednostrano proglašena nezavisnost Kosova krajnje negativno odrazila na regionalnu i međunarodnu bezbednost“, rekao je Medvedev nakon potpisivanja srpsko-ruskih energetskih sporazuma. Prema njegovim rečima, kosovski presedan, kao i sukob na Kavkazu i mere koje je preduzela Rusija u cilju zaštite međunarodnog prava, čine aktuelnim problem zaključivanja novog posebnog sporazuma o globalnoj evropskoj bezbednosti. Tadić je izrazio Rusiji zahvalnost za podršku u svim principijelnim pitanjima međunarodne politike u kojima je Srbija učestvovala. „Srbija u Rusiji ima principijelnog partnera kada je u pitanju Kosovo“, kazao je on. Medvedev je potpisivanje energetskog sporazuma ocenio kao „epohalan događaj“, navodeći da dokumenti daju osnovu za saradnju na dug period, na čitave godine unapred“. „Ta saradnja će, prema njegovim rečima, biti uzajamno korisna i zanimljiva i usmerena na energetsku bezbednost obe zemlje i cele Evrope“, rekao je ruski predsednik. Beta

DINKIĆ: Pod ovakvim uslovima nije trebalo prodavati NIS

Beograd – Potpredsednik Vlade Srbije i ministar ekonomije Mlađan Dinkić kritikovao je prodaju NIS-a ruskom Gaspromu pod ugovorenim uslovima i odluku da se ugovor usvoji na telefonskoj sednici. Dinkić je ponovio da NIS pod ovakvim uslovima nije trebalo prodavati. „Za Robne kuće smo dobili 360 miliona evra, a za NIS, koji je najprofitabilnija kompanija, samo 400 miliona, bez ugovornih garancija za gasovod. Samo prodajom imovine NIS-a, u normalnim uslovima, bez naftnog biznisa i prava na korišćenje izvora nafte, dobili bismo najmanje 800 miliona evra“, naveo je Dinkić. On je dodao da su ministri G17 plus glasali protiv tog ugovora. Dodajući da bi voleo da ga vreme demantuje, on je naglasio da nema ugovora, pravnih ni finansijskih garancija za izgradnju gasovoda Južni tok kroz Srbiju. „Sredstva za investicije se obezbeđuju zaduživanjem NIS-a. Kredit uz pomoć kojeg će se modernizovati NIS će formalno uzeti Gasprom, ali će ga NIS vraćati sa nepovoljnom kamatom. Suštinski je to zaduživanje NIS-a. Takođe, ne postoji garancija za realizaciju programa modernizacije NIS-a, država je na sebe preuzela da će garantovati sa 100 miliona evra u slučaju štete i drugo“, precizirao je on. Dinkić je ocenio mogućim da njegove kolege koje podržavaju prodaju NIS-a „veruju da će Srbija dobiti gasovod“, ali i izrazio sumnju da je reč o neznanju, ne precizirajući „kakav je i čiji je interes u pitanju“.

PAVLOVIĆ: Ruska strana prošla bolje

Beograd – Savetnik sindikata radnika NIS-a Branko Pavlović izjavio je za Danas da je dobro što je energetski sporazum sa Ruskom Federacijom potpisan, ali da je početkom godine kada je potpisan Protokol o kupovini NIS-a načinjena greška budući da je s Rusima dogovorena cena od 400 miliona evra, a da sa druge strane nisu dobijene garancije koliko će iznositi novčana kompenzacija dobijena izgradnjom Južnog toka. „U januaru ove godine naša pregovaračka delegacija je mogla da ostvari mnogo više u pregovorima s Moskvom. Nema zbora da je s ekonomske tačke gledišta ruska strana prilikom sklapanja sporazuma prošla bolje nego srpska. Dakle, optimizam svih činilaca Vlade Srbije uključujući i G 17 plus tada je bio sasvim nerealan. S druge strane kada se već ušlo u ovakav aranžman s Gaspromom sa stanovišta Srbije bilo bi veoma loše da sporazumi na kraju nisu potpisani. Što se tiče NIS-a sada je najvažnije da Gasprom modernizuje rafinerije nafte u Pančevu i Novom Sadu i da građani Srbije dobiju mogućnost da kupuju gorivo evropskog kvaliteta. Doduše, Srbija je i sama u proteklom periodu mogla da modernizuje rafinerije čime bi i NIS vredeo više. Pošto, međutim, to nije uspela da učini nijedna srpska vlada u poslednjih pet ili šest godina sada će taj zadatak biti postavljen pred novog vlasnika“, ističe naš sagovornik.

JEREMIĆ: Srbija jača ekonomski i politički

Moskva „Potpisani energetski sporazum učiniće Srbiju ekonomski i politički jačom. Nema ni trunke prostora za bilo kakvu sumnju da je garancija o realizaciji sva tri dela sporazuma čvrsta. Garanti realizacije su srpska i ruska država. Apsolutno smo uvereni da će svaka od faza tih projekata biti realizovana. Sporazumi imaju ne samo ekonomsku već i političku stranu „, izjavio je u Moskvi Vuk Jeremić, ministar spoljnih poslova Srbije. Na pitanje novinara o protivljenjima u delu srpskog ruskovodstva potpisivanju sporazuma, Jeremić je kazao da „postoje različita mišljenja, posebno kada je reč o Vladi, jer je koaliciona, ali nema sumnje da postoji snažna, čvrsta većina koja stoji iza njih“. On je dodao da gasovod Južni tok ima izuzetno veliki značaj za dve zemlje, ali i za region i da će omogućiti da Srbija postane strateška destinacija za strana ulaganja i mesto gde se račva snabdevanje celog regiona gasom. „Ugovor o kupoprodaji NIS-a je izuzetno značajan i za srpsku i za rusku stranu i za Gaspromnjeft“, zaključio je Jeremić. Beta

Ugovor danas na sajtu Vlade

Vlada Srbije će danas objaviti ugovor o prodaji 51 odsto kapitala Naftne industrije Srbije (NIS) ruskoj državnoj kompaniji Gasprom na svom sajtu www.srbija.gov.rs, rečeno je agenciji Beta u Kabinetu premijera. Kako je najavljeno, na sajtu će biti objavljeni i Memorandum o razumevanju za modernizaciju podzemnog skladišta gasa Banatski dvor i dokument kojim se određuju osnovni uslovi za sporazum o izgradnji gasovoda Južni tok kroz Srbiju.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari