Obeležavanje NATO bombardovanja: Vučiću neprijatelja nikad dosta 1Foto: FoNet/Vlada Srbije/Slobodan Miljević

Obeležavanje početka NATO intervencije u stvari je samo nastavak stare prakse proizvodnje neprijatelja. Vučić hoće da pokaže kako je veliki patriota i da ne zaboravlja.

Time se dodvorava nacionalističkom delu građana. Posebno jer se Radikalna stranka, odnosno njegovi novi radikali, nikad nisu od nacionalizma oslobodili, kažu sagovornici Danasa komentarišući to što je ovaj režim počeo sa obeležavanjem godišnjice NATO bombardovanja 1999. i to da li su glasači i simpatizeri vlasti zaboravili, ili im ne smeta delovanje Aleksandra Vučića, sada predsednika Srbije, pre i tokom bombardovanja.

Vučić se hvali da je on inicirao obeležavanje NATO intervencije (prvo obeležavanje bilo je 2013. na Straževici), ali ne spominje mnogo to da je SRS, stranka kojoj je tada pripadao, godinu dana pre bombardovanja ušla u koaliciju sa SPS i da je on postao ministar informisanja.

Na toj funkciji je potpisao je Uredbu, a potom i Zakon o javnom informisanju koji je oduzeta mogućnost reemitovanja i preuzimanja programa stranih medija, zabranjeno je širenje defetizma, pojedini mediji su ukinuti, a suđeno je po kratkom postupku čak i za citiranje izjava ili saopštenja koji nisu bili po meri vlasti.

„Stan po meri“ dobio je od države, a kasnije ga je, kaže, otkupio sa ocem. Večeri kad je gađan Generalštab, kako je sam pričao, Vučić je igrao “riziko” s Vojislavom Šešeljem u 10 maraka.

NATO intervencija nije obeležena samo 2020. zbog epidemije kovida, a ovaj put svečanost će biti održana u Vranju.

Nenad Čanak, osnivač LSV, kaže za Danas da je razlog obeležavanja početka NATO intervencije u stvari samo nastavak stare prakse proizvodnje neprijatelja.

Obeležavanje NATO bombardovanja: Vučiću neprijatelja nikad dosta 2
foto FoNet Milica Vučković

– Iz istog tog razloga nikada nije rešeno šta će se raditi sa zgradom Generalštaba koji služi tome da bude permanentni podsetnik na NATO intervenciju. Da je to tačno, govori činjenica da je od NATO intervencije prošlo 27 godina. Ta zgrada nije bila zaštićena pre rušenja, nego tek posle. Jer je to sve potrebno za antizapadnu propagandu koja je u suštini antidemokratska. Pošto se ništa drugo ne može ponuditi, nudi se mržnja kao izgovor – navodi on.

I konstatuje da nije bilo lustracije koja bi dekontaminirala Srbiju od ratne propagande tokom devedesetih, i bez koje se ne može očekivati da nikne nešto novo, zdravo, demokratsko, lepo i čisto. Podseća da su još uvek politički aktivni i Aleksandar Vučić i Ivica Dačić, koji je bio portparol Slobodana Miloševića, a posle se legalizovao preko Koštunice dr. Vojislava.

“Svi nas mrze jer su Srbi nadljudi i superljudi”

– Zato danas imate pojačavanje toga “da se ne zaborave naše žrtve”. A zaboravlja se da su te naše žrtve došle posle Miloševićevog divljanja po čitavom regionu koje je trajalo pet godina aktivno. I nije prestalo dokle god nije sklonjen sa vlasti. Nije normalni ni kada su na svim elektroniskim medijima glavni gosti, pod izgovorom da se čuje druga strana, ratni zločinci. I onda se čudimo što Srbija nikako da se odmakne od svega toga. Rat je unosan biznis, naročito kad u njega ne šaljete svoju decu – navodi Čanak.

Za njega je sve manipulacija isključivo i jedino u funkciji predizborne kampanje, jer se više ne može pričati o velikim investicijama ili ekonomskim uspesima, jer svako zna da su, od naše ljubavi sa Kremljem, dizel gorivo i bezin u Srbiji najskuplji u čitavom regionu.

Drašković je pitao Šešelja kako može toliko da laže

– Onda je jasno da sad moramo upotrebiti najteže oružje, a to je “svi nas mrze jer su Srbi nadljudi i superljudi”. I mrze ih što su bolji od svih ostalih na svetu, pa se zato trude da ih unište i to moramo uvek imati na pameti – opisuje Čanak.

A na pitanje da li, uzimajući sve to u obzir, to znači da glasačima SNS to ne smeta, prepričava događaj od pre više decenija.

– Dok su Vuk Drašković i Vojislav Šešelj razgovarali, Vuk Drašković je pitao Šešelja kako može toliko da laže. A ovaj mu odgovorio, dok je u Srbiji milion nepismenih, ja ne treba da brinem za svoju karijeru. I to je bilo pre više od 30 godina. To je ostalo tako do danas, s tim što pismeni odlaze iz zemlje, a nepismeni se razmnožavaju. S druge strane, količina prinude da se ima verovati u ono što se servira iz režimskih medija je tolika da vi jednostavno imate kolektivno pranje mozga koje je dovelo do toga da jedan broj ljudi zaista veruje da je to tako. Međutim, to su stvari koje se rešavaju suočavanjem sa istinom. A ta istina nema nikakve veze sa onim što vrlo, nažalost, uspešno prodaje aktuelna vlast – konstatuje Čanak.

Slično misli i Čedomir Čupić, sociolog i profesor FPN u penziji. I smatra da Vučiću obeležavanjem godišnjice bombardovanja manipuliše.

Obeležavanje NATO bombardovanja: Vučiću neprijatelja nikad dosta 3
foto (BETAPHOTO/MILOŠ MIŠKOV/DS)

– On hoće da pokaže kako je veliki patriota i da ne zaboravlja intervenciju. Time se dodvorava nacionalističkom delu naših građana. Posebno jer se Radikalna stranka, odnosno njegovi novi radikali, nikad nisu od nacionalizma oslobodili. Oni su od devedesetih zarobljenici, jer je Radikalna stranka služila Miloševićev za određene poslove. Na kraju krajeva, on je bio ministar u to vreme – opisuje Čupić za Danas.

I dodaje da uvek kada je zemlja u krizi i problemima, nacionalisti dobijaju na značaju, jer oni traže krivce u drugima. Politika nacionalizma i suverenizma je, kaže, posebno zastupljena kod autokrata, koji manipulišu i time pokrivaju svoje neuspehe.

Ideološki zarobljeni radikali su već u godinama

Na pitanje o da li to znači da njegovom biračkom telu to ne smeta, odgovara da se vreme promenilo.

– Deo članova SNS koji su i dalje ostali u ideološkoj zarobljenosti radikala, odnosno Šešelja, i dalje postoji, ali je već u godinama. Novi, oni koji su se priključili, su čista interesna zajednica koja prihvata svaku politiku, jer se preko nje bogate i dobijaju položaje. Oni su jedno privatno preduzeće koje zna da ako bi on izgubio i oni su gubitnici – kaže Čupić.

Upitan o onima koji nisu članovi ali podržavaju i glasaju za vlast, kaže da i oni glasaju iz čistog straha.

Da se Tramp oglasi Vučić bi odustao

– Posebno je u strahu starije stanovništvo kojem se stalno preti da će penzije sutra nestati i da će ostati bez ičega. Tu je i represija tokom izbora u kojoj se upotrebljavaju razne metode uz zloupotrebu policije i pravosuđa – navodi.

Ističe da Evropa ćuti zbog svojih interesa, ali da bi Vučić za dva minuta odustao od obeležavanja da mu to kaže predsednik Amerike Donald Tramp.

Čupić zaključuje da taj dan treba da obeležimo kao dan kada nas je naša nesretna, nerealna, nacionalistička politika, i ljudi koji su uzurpirali vlast, doveli u situaciju da budemo bombardovani.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari