Foto:M.P.Odbornička grupa Promene u fokusu (PUF) u Skupštini grada Zrenjanina saopštila je danas da je na poslednjoj sednici loklanog parlamenta usvojen novi Poslovnik koji formalno reguliše red na sednici, ali da on u praksi uvodi represiju nad opozicijom.
Prema navodima PUF, najsporniji je član 82, koji definiše disciplinske mere za „narušavanje reda“ : opomena – odborniku se može uzeti 20 odsto mesečne naknade, za oduzimanje reči 50 odsto naknade, dok je gubitak cele mesečne naknade predviđen ako odbornik bude udaljen sa sednice.
„Razlozi za kaznu su široki i subjektivni: dobacivanje, prekidanje govornika, govor van dnevnog reda, izrazi koji ‘nisu u skladu sa dostojanstvom Skupštine’ ili bilo koji postupak kojim se ‘ometaju’ kolege“, naveo je PUF, ocenivši da ne postoje jasni, unapred definisani kriterijumi za govor odbornika, što znači da vlast može da kažnjava po svojoj proceni.
Dodaje se da posebno zabrinjava što predsednik Skupštine, koji je na prethodnoj sednici zvao interventnu policiju na odbornike, sada odlučuje o njihovom kažnjavanju.
Odbornička grupa PUF dodaje i da je vreme govora skraćeno sa tri na dva minuta, što smanjuje mogućnost detaljnog izlaganja, amandmani moraju biti podneti dva sata pre sednice, što praktično onemogućava reakciju na izmene ili neočekivane predloge vlasti, novinarima nije dozvoljen pristup, a sednica je zaključana za javnost i građane, što uništava transparentnost i kontrolu rada vlasti.
„U suštini, Poslovnik više ne štiti rad Skupštine i građana, već omogućava da vlast kontroliše ko sme da govori, šta sme da kaže i koliko dugo, dok opozicija može biti novčano kažnjena ili udaljena sa sednice“, naglasio je PUF.
Ističe se da Poslovnik treba da omogući demokratsku raspravu u gradskom parlamentu, a ne da bude „korbač“ u rukama predsednika i sredstvo represije dok javnost i novinari ostaju isključeni.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.


