
Skoro 60 odsto punoletnih građana Srbije podržava studentske proteste, više od 40 odsto daje podršku opoziciji, a jedna trećina je za vlast Srpske napredne stranke, Socijalističke partije Srbije i njihovih „satelita“, rezultati su najnovijeg istraživanja Nove srpske političke misli.
Najupečatljiviji rezultat je, ipak, vezan za nameru „Rio Tinta“ da otvori rudnik litijuma u dolini Jadra, kojoj se oštro protivi 63,5 odsto građana, a podržava je svega 19 odsto.
„Skoro 60 odsto punoletnih građana Srbije (59,7 odsto) podržava aktuelne studentske proteste, dok se nešto manje od 32 odsto (31,9 odsto) tim protestima protivi“, navodi se u saopštenju NSPM o istraživanju koje je rađeno ovog meseca.
„Generalno, može se reći da aktuelna vlast (SNS plus SPS i sateliti) uživa podršku do trećine od ukupnog broja punoletnih građana Srbije (32,8 odsto), dok ostatak odlazi na protivnike vlasti (41,3 odsto), kao i one ’neopredeljene‘ (25,9 odsto). Treba napomenuti da je ovo prvi put od dolaska SNS na vlast da se u istraživanju na republičkom nivou detektuje ovakva prednost opozicije“, dodaje se.

Mišljenja o eventualnom formiranju privremene ili prelazne vlade su potpuno podeljena, jer je 38,3 odsto „za“, a 37,2 odsto „protiv“.
Podvojenost u stavovima postoji i po pitanju eventualnog raspisivanja vanrednih izbora, pošto je 44,5 odsto naklonjeno opciji „da, ali tek nakon čišćenja biračkog spiska i obezbeđivanja ravnopravnih uslova“.
Skoro polovina ispitanika (44,7 odsto) podržava ideju da se studenti politički organizuju i pojave na nekim narednim izborima.
Na pitanje o glasanju na eventualnom referendumu o pristupanju Srbije Evropskoj uniji, prvi put je prevagu odnela opcija „protiv“ (43,2 odsto), dok je 38,9 odsto „za“, a 17,9 odsto „neizjašnjenih“.
Održavanju izložbe „EKSPO 2027“ u Beogradu protivi se više od polovine građana (51,6 odsto), dok ga podržava nešto više od trećine (34,2 odsto), a 14,2 odsto građana nema stav.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.