
Srpski poslanici bili su aktvini u parlamamentarnoj diplomatiji, tako je jedna delegacija boravila na transaltantkom skupu o zajedničkoj odbrani u Poljskoj, a druga u Beogradu primila delegaciju iz Gruzije.
Delagacija Narodne skupštine u sastavu Dunja Simonović Bratić, šef delegacije i član Odbora za spoljne poslove, Dragan Marković, zamenik predsednika Odbora za spoljne poslove, Milovan Drecun, predsednik Odbora za odbranu i unutrašnje poslove i Darko Jovanović, zamenik predsednika Odbora za odbranu i unutrašnje poslove, učestvovali su na 36. Interparlamentarnoj konferenciji za Zajedničku spoljnu i bezbednosnu politiku i zajedničku bezbednosnu i odbrambenu politiku, koja se ove godine održala u Varšavi, Poljska od 23. do 25 marta.
Prvi dan Konferencije naša delegacija imala je zapažene nastupe po brojnim sesijama u okviru samog programa Konferencije. Šef delegacije Dunja Simonović Bratić obratila se već prvog dana na prvoj sesiji koja se ticala hibridnih pretnji i spoljnih faktora koji destabilizuju Evropu, navodi se na sajtu parlamenta.
Milovan Drecun, predsednik Odbora za odbranu i unutrašnje poslove obratio se na Hitnoj debati koja se ticala budućnosti transatlantskih odnosa.
Drugi dan Interparlametarne konferencije, Dragan Marković, zamenik predsednika Odbora za spoljne poslove, govorio je u okviru treće sesije koja se bavila temom jačanja evropske odbrane u kontekstu Ruske agresije protiv Ukrajine, kao i mogućnostima formiranja vojnih snaga EU.
Budući da su na Konferenciji dominirala pitanja kršenja međunarodnog prava, naša delegacija je u svojim obraćanjima podsetila na godišnjicu bombardovanja SR Jugoslavije koja je započeta u martu 1999. godine, kada su grubo narušene vrednosti i pravila međunarodnog prava, bez odluke Saveta bezbednosti UN i suprotno Povelji UN.
A potpredsednica Narodne skupštine i predsednica Odbora za evropske integracije Elvira Kovač, zajedno sa zamenikom predsednika Odbora Milanom Radinom i članom Odbora Životom Starčevićem, primila je u Beogradu delegaciju Odbora za spoljne poslove Parlamenta Gruzije, koju predvodi predsednik Odbora Nikolos Samharadze (Nikoloz Samkharadze).
Na sastanku je bilo reči o procesu evropskih integracija Srbije i Gruzije, kriterijumima za članstvo i reformskim procesima koji se odvijaju u dve zemlje. Sagovornici su razmenili mišljenja i o trenutnoj globalnoj geopolitičkoj situaciji, kao i o unutrašnjim pitanjima dve države, objavljeno je na sajtu Skupštine.
Elvira Kovač je istakla da je članstvo u Evropskoj uniji strateški cilj Srbije i da je naša zemlja već 13 godina u pregovorima sa EU, te da iskustva iz tog procesa mogu biti od koristi za Gruziju, posebno u definisanju uloge Odbora za evropske integracije i Narodne skupštine u tom procesu.
Одбор за европске интеграције примио делегацију Одбора за спољне послове Парламента Грузије
Саопштење са састанка можете прочитати на: https://t.co/M2bn9HgvjD pic.twitter.com/tdkgJDEx3n
— Narodna skupština Republike Srbije (@skupstina_rs) March 25, 2025
Kovač je naglasila da je Srbija otvorila 22 pregovaračka poglavlja, a po novoj metodologiji dva od šest klastera, kao i da nije bilo napretka od kada je počeo rat u Ukrajini, što utiče na porast evroskepticizma kod naših građana. Za Srbiju je najznačajnije usklađivanje domaćeg zakonodavstva sa pravnim tekovinama Evropske unije, navela je ona i istakla da je namera da se do 2026. godine ispune te obaveze. Ocenila je i da evropski „Plan rasta za Zapani Balkan“ prestavlja pozitivan signal EU.
Šef gruzijske delegacije Nikolos Samharadze govorio je o iskustvima Gruzije od 2022. godine, kada je stekla status kandidata za članstvo u EU.
Usklađivanje spoljne politike sa EU, odnosno uvođenje sankcija Ruskoj Federaciji, jedan je od ključnih uslova koji se postavljaju pred obe države, konstatovali su sagovornici, zajednički ocenivši da EU prioritet daje političkim kriterijumima za napredovanje u procesu evropskih integracija.
Života Starčević je ukazao da Srbija i Gruzija dele slična iskustva i po pitanju borbe za očuvanje teritorijalnog integriteta i suvereniteta svojih država, te se zahvalio Gruziji na principijelnom stavu i nepriznavanju samoproglašene nezavisnosti južne srpske pokrajine Kosovo i Metohija. Istakao je i da je to bitna tema sa aspekta napretka naše zemlje u evropskim integracijama.
Sagovornici su zajednički ocenili da je veoma važna konstantna komunikacija parlamentaraca, kao i da će otvaranje ambasade Srbije u Gruziji u velikoj meri doprineti intenziviranju međusobnih odnosa naše dve zemlje.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.