Šta će biti sa Skupštinom Kosova? 1FOTO: print skrin Youtube Kosovo oline

Stručnjak za praćenje rada parlamenta iz Kosovskog demokratskog instituta (KDI) Eugen Cakoli ocenio je danas da bi Kosovo moglo da se suoči sa institucionalnom blokadom.

On je rekao da, nakon neuspeha verifikacije mandata devetog saziva Skupštine Kosova, odgovornost za dalje korake leži na Skupštini i političkim partijama, dok je uloga predsednice Vjose Osmani završena sazivanjem sednice.

On je kazao da, „pre svega, treba da bude jasno da predsednica države nema konsultativnu ni savetodavnu ulogu u odnosu na poslanike“.

„Sada je odgovornost na predsedavajućem sednice da organizuje i sazove poslanike na narednu sednicu, najkasnije u roku od 48 sati od trenutka prekida. Nema razloga da predsednica saziva novu sednicu“, kazao je on.

„Sada je odgovornost na političkim partijama da se ponašaju ne samo sa političkom zrelošću, već i u skladu sa svim važećim zakonima“, rekao je on.

Cakoli je izrazio zabrinutost zbog mogućnosti blokade u najvažnijoj tački dnevnog reda – izboru predsednika Skupštine.

Kazao je da veruje da će treća tačka dnevnog reda – izbor predsednika – biti najproblematičnija, jer tu, kako je objasnio, „Samoopredeljenje kao najveća partija posle izbora 9. februara nema vremensko ograničenje u kojem mora da predloži ime kandidata za predsednika“.

„Postoji mogućnost da Samoopredeljenje ne predloži ime, čime bi izazvala novu blokadu“, kazao je on.

I u tom slučaju, kako je naveo, „sednice moraju da se sazivaju svakih 48 sati, jer ne postoji određen vremenski rok u kojem Samoopredeljenje mora da dostavi ime, iako bi to, u smislu ustavnog funkcionisanja institucija, trebalo da učini što pre.

On je rekao da rok od 48 sati „može da stvori osnovu za ustavne interpretacije, u slučaju upornog odbijanja da se predloži predsednik Skupštine“.

Kritikovao je način i vreme ostavki ministara i premijera, koji su doveli do glasanja protiv od strane DPK, DSK, ABK i SL za verifikaciju mandata, ocenjujući to „kao signal moguće institucionalne krize“.

„U stvari, pošto je trebalo da se te ostavke podnesu ne juče ili danas, već pre nekoliko nedelja kada su izbori potvrđeni, nema drugog pravnog i logičkog tumačenja zašto ostavke nisu podnete na vreme i u skladu sa protokolarnim procedurama“, kazao je.

Smatra da je „jasno je da je nedostatak glasova Samoopredeljenju za usvajanje izveštaja pokazatelj da nedostaju brojevi za izbor predsednika Skupštine“, što „predstavlja veoma loš pokazatelj da bi mogli da se suočimo sa situacijama institucionalnih blokada“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari