Šta je bilo na sastanku Vučića i Fon der Lajen čitaćemo između redova 1Foto: FoNet/Instagram

Aleksandar Vučić, predsednik Srbije, pokušaće sve kako bi u razgovoru sa Ursulom fon der Lajen, predsednicom Evrposke komisije, izbegao razgovor o protestima i svom klizanju ka potpunoj autokratiji. Dok proevropska javnost očekuje da ona posluša sopstveni Evropski parlament i direktno ga suoči sa mnogim pitanjima, kaže za Danas Natan Albahari, internacionalni sekretar PSG, uoči večerašnjeg sastanka Vučića i Fon der Lajen.

Vučić će večeras u Briselu imati radnu večeru sa Fon der Lajen i predsednikom Evropskog saveta Antonijom Koštom.

Susret se odvija u kritičnom trenutku za Vučića, koji već duže od četiri mesecaa ne može da uguši studentske blokade i proteste, a deo javnosti i opozicije ga optužuje da je vlast na protestu 15. marta upotrebila zvučno oružje.

Fon der Lajen je na situaciju u Srbiji upozorio deo poslanika Evropskog parlamenta sugerišući joj da je sastanak s Vučićem “u ovoj kritičnoj fazi” fundamentalno problematičan, te da razmotri hoće li se sastati s njim ili ne.

Predsednica EK nije prihvatila sugestiju.

Prema najavama iz Brisela, nakon sastanka neće biti obraćanja za medije, što može biti poruka da dvoje lidera ne žele pred novinare budući da su ove i protekle nedelje novinari portparolki EK upućivali pitanja o tome hoće li predsednica Komisije razgovarati s Vučićem o studentskim protestima i ponašanju vlasti.

Dešavanja u Srbiji svakako ne mogu biti ignorisana.

Prema saznanjima portala European Western Balkans, tema sastanka biće aktuelna politička situacija u Srbiji, što uključuje i četvoromesečne proteste i političku krizu u zemlji.

Uz to i proces pristupanja Srbije EU, a razgovaraće se o tome šta je ono što je postignuto na ispunjavanju obaveza koje su predviđene pismom koji je Savet opštih poslova EU poslalo vlastima Srbije 17. decembra prošle godine.

Albahari procenjuje da će predsednik Vučić pokušati sve kako bi izbegao razgovor o protestima i svom klizanju ka potpunoj autokratiji.

– Videli smo to tokom njegovog sastanka sa komesarkom Martom Kos i njihovog „produktivnog sastanka“. Dok nam se u diplomatskim krugovima govori da su osetljive teme pokrenute i da Komisija redovno izražava svoju „zabrinutost“ srpskoj vladi, od suštinske je važnosti da Ursula fon der Lajen posluša sopstveni Evropski parlament i direktno suoči predsednika Vučića sa sledećim pitanjima – kaže on i navodi ta pitanja.

Prvo je, kaže, upotreba zvučnog topa na mirnim demonstrantima i zahtev za potpunu, otvorenu istragu o tome šta se dogodilo, koja oprema je korišćena i ko je izdao naređenje za njeno korišćenje.

– Ovo predstavlja jasno kršenje vladavine prava i evropskih metoda kontrole mase, te kao zemlja kandidat Srbija mora dati odgovore i na sledeća pitanja: Zašto predsednik Vučić angažuje i okuplja kriminalce i ratne zločince usred najvećih protesta u istoriji Beograda, rizikujući sukobe i izazivajući nasilje? Kao i da objasni povod sastanka između potpredsednika Vlade Vulina i sekretara Saveta bezbednosti Rusije Sergeja Šojgua, gde se raspravljalo o suzbijanju „obojenih revolucija“ u Srbiji, i razjašnjenje koje su to mere sa kojima Rusija pomaže u sprovođenju u cilju gušenja protesta – kaže naš sagovornik.

I ističe da na kraju Fon der Lajen mora jasno staviti do znanja da se očekuje od Vučića da bude otvoren za predlog opozicije kao izlaz iz ove političke krize i da, radi očuvanja stabilnosti treba pregovarati o prelaznoj vladi koja će voditi ka izborima sa poboljšanim izbornim uslovima.

– Nažalost, iako će se verovatno većina ovih pitanja pokrenuti, najverovatnije ih nećemo čuti na direktnoj konferenciji za štampu ili u saopštenju, već ćemo biti pozvani da „čitamo između redova“. Međutim, za građane Srbije i proevropske birače to više nije dovoljno. Kada se više od pola miliona građana nalazi na ulicama Beograda i Srbije, kada su zahtevi vezani za demokratiju, slobodu medija i borbu protiv korupcije, tada više nije vreme za čitanje između redova. Evropska unija će ili biti glasna i odlučno braniti svoje vrednosti i principe, ili više neće biti relevantan akter u političkom diskursu Srbije – zaključuje Albahari.

Pojašnjava da EU neće biti relevantna za proevropske glasače koji gube poverenje u EU kao silu koja želi i koja može da zaštiti i brani evropske vrednosti u zemljama koje su na putu ka Uniji odnosno na njenoj periferiji.

Upitan kako će se prevropska opozicija ponašati u tom slučaju, odgovara da će se uvek zalagati za ulazak Srbije u EU uprkos porukama koje se javno šalju Vučiću.

– Iz Evropskog parlamenta se naravno čuju drugačije poruke, kao i od država članica i to je bitno za proevropske birače – navodi Albahari.

Podsetimo, Vučić i Fon der Lajen poslednji put su se sreli na Svetskom ekonomskom forumu u Davosu, krajem januara, kada ju je Vučić na svom Instagramu oslovio kao iskrenog prijatelja. Kako je Danas već pisao, poznavaoci prilika u Briselu nezvanično kažu da je Fon der Lajen jedna od retkih u Briselu koja ima razumevanja za Vučića.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari