
Plenum studenata Fakultet tehničkih nauka u Novom Sadu izglasao je minule sedmice predlog da se raspišu parlamentarni izbori, a pridružili su se tome i plenumi još nekih fakulteta. Tvrdi se nezvanično da bi za vanredne parlamentarne izbore listu kandidata predao i još neformirani studensko-građanski front (grupa građana), i to sastavljenu od studenata i profesora u protestu.
U opširnoj objavi na mreži Iks, predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić rekla je da će studenti u blokadi tražiti da izbori budu 29. juna, što se uklapa u rok od 45 do 60 dana za kampanju.
Te izbore bi međutim morao da raspiše Aleksandar Vučić, predsednik Republike, koga su studenti u protestu označili „nenadležnom institucijom“.
Predstavnici vlasti, očito je, računaju na raskol na strani protivnika, posebno ističući u izjavama da je studentski pokret uništio, nadmašio i prevazišao političku opoziciju.
„I Đilas, i ProGlas, i Miki Aleksić, i svi oni zajedno će morati da podrže na nekim tamo izborima, kada dođu, listu koju profesori i studenti kažu da je njihova lista“, rekao je predsednik SNS-a Miloš Vučević.
Ipak, na formiranje zajedničke opozicione liste pozvali su studenti u Kosjeriću, na lokalnim izborima raspisanim za 8. jun.
„Ne vidim nijedno drugo rešenje u ovom trenutku osim vanrednih parlamentarnih izbora. Ako se svi dogovorimo i budemo jedinstveni tu sinergiju ne može niko da pobedi“, naveo je Miroslav Aleksić iz Narodnog pokreta Srbije.
„Ako nudite izbore stalno, ako pozivate na izbore, evo prilike – izađite na crtu pobunjenom narodu Srbije“, rekao je on na sednici Glavnog odbora svoje stranke održanoj tokom vikenda.
Aleksić je rekao i da se izborni uslovi nisu popravili, ali da neće biti bolji ni u junu ili septembru, jer je godinu dana režim iz straha vršio opstrukcije radne grupe za primenu ODIHR-ovih preporuka.
On smatra da vlast više nema legitimitet.
„Opozicija nije neko ko može da isporuči nešto što studenti tog fakulteta traže, kao što nismo mogli da ispunimo onu ideju da se pravi prelazna vlada u kojoj ova vlast ima nekakvog učešća“, kaže predsednik stranke Srbija centar Zdravko Ponoš.
Vanredni izbori – da ali kad se stvore uslovi. Ta reka koja nas deli od normalnosti, od slobodne Srbije, ne treba da se prelazi preko nekog krhkog mosta koji se zove izbori bez uslova da se održe. Tamo treba da pređemo, ali preko mosta koji ćemo pažljivo sagraditi – taj most su slobodni izbori, a do toga se stiže preko prelazne vlade“, rekao je Ponoš, otvarajući sednicu Glavnog odbora stranke u nedelju.
„Samo zajednička borba svih koji žele promene može dovesti do tih promena, odnosno pobede nad organizovanom grupom ljudi koja je zarobila Srbiju. Do promena se ne dolazi na ulici već samo na izborima koji moraju da budu iole fer i pošteni“, kaže predsednik Stranke slobode i pravde Dragan Đilas.
On je na sednici Glavnog odbora stranke održanoj u Novom Sadu rekao da će SSP izaći na izbore u Zaječaru kao deo liste koju čine opozicione stranke i grupe građana koje su se ujedinile, te dodao da SSP nema odbor u Kosjeriću, ali da u ime svih koji je podržavaju izražava „maksimalnu podršku listi koju će formirati svi koji se bore za promene“.
Ideja vanrednih parlamentarnih izbora pod nepromenjenim uslovima može odgovarati samo predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, izjavio je Miloš Jovanović, predsednik Novog DSS-a i pozvao sve političke aktere da istraju u zahtevu za formiranje prelazne vlade.
Pojedini uticajni pojedinci i grupe u opozicionoj javnosti podržali su zahtev studenata za vanrednim izborima poput vojvođanskih političara Gorana Ješića, Aleksandra Olenika, Save Manojlovića i njegovog Kreni Promeni…
Ukoliko bi se krajem juna održali vanredni izbori, računaju rokove za potvrdu izbornog postupka i formiranje nove vlade, aktuelna vlada na čelu sa Đurom Macutom bila bi jedna od nakratkovečnijih u našoj novijoj istoriji, budući da je položila zakletvu 16. aprila.
Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.