ALEKSANDAR VUČIĆ I ALJBIN KURTI U BRISELUfoto BETAPHOTO/European Council/Olivier Matthys

„Suština je u tome da oni za to imaju prećutnu podršku zapadnog sveta šta god da urade“, poručio je srpski predsednik Aleksandar Vučić, komentarišući današnja hapšenja petoro Srba pod optužbama za ratne zločine.

Vučić je gostovao u emisiji „Između redova“ na TV Una. Tema emisija bila je aktuelna globalna situacija, vezana i za najnoviji sukob u Iranu.

Osvrnuo se Vučić, u jednom delu emisije, na period bombardovanja Srbije 1999. godine.

Kazao je da smatra da je tadašnji predsednik, Slobodan Milošević, trebao nakon nekoliko dana da prekine taj rat.

„Mislim da je trebao on to da prekine i da kaže prekidamo, izvršili su protivpravnu agresiju, radili su protiv nas, moramo da prihvatimo to i to, da se okrenemo ekonomiji, da počnemo da radimo, da budemo deo sveta, da prihvatimo taj loš i težak svet, kakav jeste po nas. Verujem da bismo tada imali dosta povoljniju situaciju za Kosovo, mada i to teško“, kazao je Vučić.

Ipak, kaže da ne želi da pametuje, jer su „oni“ ranije doneli odluku da napad na Srbiju znači nezavisnost Kosova. Posle su, ističe, pokazali i kako.

„Od 17. marta, svih političkih poteza, odustajanja od kontinuiteta u odnosu na SRJ. Posle toga razbijanje SRJ, pravljenje konferederacije od Srbije i Crne Gore, zatim otcepljenje Crne Gore. 2006. godine krenuli su pregovori u Beču“, priseća se.

Tada su, oni koji sada njega kritikuju, otišli, kako tvrdi, sa Tačijem na prve razgovore.

„Na te pregovore su išli Marko Jakšić i ostali. Posle toga, dobijate nezavisnost Kosova na tacni. 85 zemalja priznaje te 2008. godine“, podseća.

18 godina nakon toga, kaže, i dalje se Srbija bori.

„I dalje ima nekog predsednika koga ne mogu da slome da prihvati njihovu nezavisnost, šta god da rade“, kaže.

A potom se dotakao jutros uhapšenih Srba za ratne zločine.

„Evo i danas nam hapse ljude. Jutros su bili u Suvom Grlu. Uhapsili su četvoricu ili petoricu naših mladića zbog tobožnjih ratnih zločina od pre 20 godina“, kaže srpski predsednik.

Na pitanje voditelja da li mu se čini da Priština koristi model hrvatskih ratnih optužnica obrazac, Vučić kaže:

„Nije sporno. Oni se u svemu ugledaju na njih i jeste copy paste, ali suština je u tome da oni za to imaju prećutnu podršku zapadnog sveta šta god da urade i tu su veoma teški razgovori“.

Ali, kaže, da se razgovara mora.

„Morate biti deo razgovora, ne smete da budete van stola, jer ako ste van stola – bićete na meniju. A ja to neću. Zato idem na najteže razgovore. Što, je l’ mislite da mi je lepo da gledam Kurtija? Nikada se nisam rukovao sa njima, verujete li? Postoje stvari koje ljudi ne znaju i ne pitaju vas. Mislite da postoji jedan lep sastanak sa njima?…Sa njima nikada nijedan lep sastanak nije bio. Uvek pršti od teških reči, uvreda, napada, kritika, sa obe strane, pa do gotovo fizičkih obračuna i svega drugog“, tvrdi.

Nije želeo da o fizičkim obračunima da govori jer je, kako je kazao, jedan od tih u zatvoru pa ne može da govori. Misli na Hašima Tačija.

„Neću mnogo da govorim, on ne može da govori sada ništa. Ali, on se borio za svoje, mi za svoje. Jednom su skočili na Dačića i onda sam morao i ja da skočim. Dešavalo se to i sa Kurtijem, Bisljimijem, kada oni skoče na Petra sa najtežim uvredama i onda ja skočim na njih i tako to ide. Tu velike filozofije nema“.

Odnosi sa Amerikom bolji

Odnosni Amerike i Srbije su sve bolji i biće bolji, kaže Vučić.

Osim što su, kako kaže, pomogli oko ukidanja sankcija Miloradu Dodiku, istovremeno su osudili Kurtijeve postupke.

„Oni su najžešće osudili Kurtijevu akciju najavljenu za 15. mart, mnogo žešće nego Evropljani. To ljudi moraju da znaju“, kazao je Vučić.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na X nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari