Da li je burek "samo sa mesom"? 1Foto: Shutterstock

Burek je sastavni deo prehrambene kulture Balkana. Iako se tradicionalno jede kao užina, uz obvezni jogurt, mlađa populacija neretko ga konzumira kako bi utolila glad pri povratku iz izlaska.

Verovatno ste i sami čuli priču, prežvakaniju od bureka samog, o tome kako burek može biti samo od mesa, a sve ostalo su pite, piše Punkufer.hr.

Zagovornici te teze sa jedne strane su u pravu. U Bosni i Hercegovini burek je zaista naziv za jelo od vučenog testa punjenog mesom, obično seckanim ili mevenim, najčešće spiralnog oblika.

Problem je, međutim, što takva podela važi samo u BiH…

Burek potiče iz Turske; štaviše, stariji je od Turske i veruje se da su to jelo pravili još Turci u svojoj pradomovini u srednjoj Aziji.

Etimološki je povezan s turskim korenom reči bur-, koji znači ‘savijati’. Upravo stoga u Turskoj i danas vlada najveća raznolikost u pogledu nadeva i oblika: od malih smotuljaka nazvanih sigara böreği (‘cigarasti burek’), polumesečastog çiğ börek (‘sirovi burek’) prženog u ulju pa sve do uobičajenog su böreği (‘vodeni burek’), koji je najsličniji našem – u obliku velikog kruga koji se seče na četvrtine.

Na zapadu je burek dospeo do zemalja Magreba (gde je poznat kao brik), a i do severne Italije, kamo su ga i odneli Sefardi (tamo se naziva burriche i isključivo je punjen slatkim nadevom, poput marmelade od mandarina).

Na istoku je burek, zahvaljujući Tatarima, pokorio velik deo bivšeg SSSR-a, prodrevši tako posredno i u neke severnoevropske kuhinje (litvansku, poljsku). Na čitavom tom ogromnom području burek se puni sijasetom različitih nadeva – od uobičajenog mesa, sira, spanaća, sve do neobičnijih, poput leblebija, tunjevine – a postoji i prazni burek.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari