Draceni se suši lišće? Možda je ovo razlog: Koje biljke ne treba da zalivate vodom iz česme 1Dracena, foto: Julija Petrovskaja / Panthermedia / Profimedia

Imati sobnu biljku slično je kao imati kućnog ljubimca. Iako, razume se, zahtevaju mnogo manje pažnje, ipak je važno kako se ophodite prema njoj, gde stoji i koliko je često zalivate.

Međutim, da li ste znali da je zapravo važno i čime, odnosno, kakvom vodom zaivate vašu biljku, piše slobodnadalmacija.hr.

Naime, pojedine biljke mogu biti veoma osetljive na vodu iz slavine zbog dodatnih minerala koje sadrži, tako da, ukoliko vaša biljka vene, možda je jedna od onih kojima ne prija voda sa česme.

Dakle, kao vlasnik biljke svesni ste da je zalivanje osnov za njen opstanak. Međutim, ponekad im tako, koristeći česmovaču, nanosite više štete nego dobrog. Voda sa česme, naročito kada nije destilovana, sadrži hemikalije koje nikako nisu dobre po biljke, poput olova, hlora i patogena.

Umesto toga, najbolje bi bil da koristite filtriranu vodu, destilovanu vodu ili kišnicu, kako biste bili sigurni da vaša biljka dobija najčistiju vodu, jer ova voda u sebi ne saddrži hemikalije minerale, što vašoj biljki itekako godi.

Evo nekoliko biljaka koje ne bi trebalo zalivati vodom sa česme:

Kalatea

Kalatea ili, kako je još nazivaju “biljka molitve”, jedna je od najzanimljivijih biljaka koje možete posedovati. Pored toga što vaš pogled na sobu čini znatno lepšim, ova biljka poseduje slikovite šare koje je čine autentičnom.

Bez obzira da li ste svoj dom po prvi put ukrasili biljkama, ili ste već iskusni botaničar, važno je da obratite pažnju na način na koji ova biljka zahteva da bude održavana.

Kalatea zahteva vlažno tlo koje ne sme biti potpuno suvo između zalivanja, zato budite sigurni da ste je zalili dovoljno, ali ne i previše.

Pored toga, ima snažnu sklonost ka destilovanoj vodi, a ozbiljno će se buniti ako joj date vodu sa česme. Naime, osetljiva je na hlor i druge hemikalije kojima je bogata voda sa česme.

Havajska biljka Ti

Ti biljke su tropske biljke koje unose svetlost i vedru atmosferu vaš dom ili kancelariju. Izduženi listovi ove biljke najlešće su zeleni ili cvrnei sa nešto svetlijim prugama. Iako je briga o ovim biljkama relativno jednostavna, osigurajući da je potrebna odgovarajuća količina vode koja neophodna za napredak.

Ove biljke mogu biti itekako osetljive na fluorid i druga jedinjenja koja čine sastav česmovače. Stoga je najbolje da ih zalivate kišnicom ili filtriranom vodom. Česmovača čini listove ove biljke smeđim i štete im sušeći ih.

Dracena

U rodu Dracena postoji više desetina vrsta, a najpopularnija u našoj zemlji je Dracena Marginata. Retko koja biljka naviknuta je na rast i uzgoj unutar sobe, kao što je to dracena, poznatija pod imenom drvo života. Ona je veoma čest gost kancelarija i institucija, kao i u hodnicima banaka i hotela.  Gde god postavili ovu biljku, ona će pronaći način da se prilagodi uslovima koji su joj pruženi.

Iako je veoma idržljiva, ova biljka najlepše raste kada joj je pružena prava nega, svetlost i zalivanje kvalitetnom vodom.

Zeleni ljiljan

Zeleni ljiljan ili takozvana, pauk biljka idealan je izbor za one koji po prvi put ulaze u svet biljaka i botanike.  Reč je o biljici koja potiče iz Južne Afrike. Veoma je prilagodljiva i izdržljiva i jedna od najlakših za održavanje među sobnim biljkama. Ističe se po specifičnim i izduženim zelenim ili zeleno-belim listovima, a veoma često raste do čak 60 centimetara u visinu.

Jedna stvar neophodna za rast i sjaj ove biljke jeste voda. Naime, osetljiva je na fluor koji se često nalazi u vodi sa česme i izaziva smeđe fleke na listovima.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari