Hranjenje golubova i kupanje u "Ukletoj pećini": Šta ne treba raditi u Italiji? 1Foto: Pixabay/Karlo Kolumno

Veliki broj turista svakodnevno posećuje Italiju, a kako bi se zemlja nosila sa tolikim prilivom ljudi, Italijanske vlasti donele su niz odredbi i pravila.

1. Kupanje u rimskoj fontani Trevi

Jedna od najlepših i najpoznatijih barkonih fontana u svetu, Fontana di Trevi, sagrađena je pre više od 250 godina, a postala je poznata po legendi o bacanju novčića za povratak u Rim. Prema poslednjim procenama, dnevno se iz fontane iznese oko 3500 dolara, a grad je odlučio da se novac iz fontane donira u Katolički humanirarni fond Karitas. Pored bacanja novčića, fontana je prepoznatljiva i po mnogobrojnim filmovima u kojima je služila kao bazen. Međutim, danas se kupanje u fontani strogo kažnjava. Takođe, zabranjeno je da se pije ili jede na fontani, da se kupaju ljubimci ili odeća, kao i da se ostali materijali, koji nisu novčići, bacaju u fontanu.

2. Novac, umesto kreditnih kartica

Ako se odlučite za put u Italiju, važno je da kod sebe uvek imate novac u gotovini. Razlog za to je što mnogi kafići, tržni centri i prodavnice ne primaju kreditne kartice.

3. Fotografisanje unutar Sikstinske kapele

Sikstinska kapela je najpoznatija kapela u Apostolskoj palati u Vatikanu. Ona je još od 1942. godine mesto na kome se i dalje održavaju konklave i druge zvanične ceremonije pape. Kapela je otvorena kako za posetioce, tako i za hodočasnike, a prilikom njene posete, veoma je važno da se pristojno obučete i ponašate. Pod ovim se podrazumeva da zaboravite na majice na bretele, suknje i bermude iznad kolena, a svako fotografisanje unutar kapele je strogo zabranjeno.

4. Bakšiš

Nemojte se začuditi ukoliko u kafiću vaš račun pređe sumu novca koju ste potrošili na piće ili hranu, jer se u Italiji naplaćuje i sama usluga. Dok se u Srbiji na osnovu dobre volje ostavlja dodatan novac konobarima, u Italiji je će se to pojaviti kao obavezna stavka na računu.

5. Sedenje na Španskim stepenicama u Rimu

Nekada je ovo mesto bilo omiljeno mesto za odmor turista. Međutim, policija je, prateći odluku italijanskih vlasti, počela da rasteruje turiste sa Španskih stepenica. Tih 136 stepenica vode do crkve Trinita dei Monti, a samo ako sednete na jednu od njih, mogli biste da platite kaznu od 250 evra. Ukoliko uništite, isprljate ili oštetite stepenice, preti vam nešto veća novčana kazna u iznosu od 400 evra.

6. Ispijanje kafe

U Italiji se kafe obično piju uz jelo, pa se tako najčešće služi espreso, a kapućino se uglavnom pije ujutru, uz doručak. Ukoliko se odlučite za kafu late, imajte na umu da ćete u većini slučajeva dobiti samo mleko, jer latte na italijanskom znači mlako.

7. U centru Firence zaboravite na hranu

S obzirom na to da se veliki broj turista zadržava na štandovima hrane i time stvara gužvu na ulici, gradske vlasti su odlučile da zabrane zaustavljanje zbog pauze za sendvič. Oni koji budu uhvaćeni, biće primorani da plate kaznu od 150 do 500 evra. U sledećim ulicama zabranjeno je jesti od 12 do 15 i od 18 do 22 časa: Via de’ Neri, Piazzale Degli Uffizi, Piazza del Grano i Via Della Ninna.

8. Hranjenje golubova u Veneciji

„Plutajući grad” poznat po tome što se sastoji od 118 malih ostrva među kojima se proteže mnogo kanala i mostova, savršeno je mesto za odmor. Međutim, ovo je grad u kome hranjenje golubova, sedenje na pogrešnom mestu ili kupanje u kanalima može znatno pokvariti vaš odmor. Bacanje smeća na pod i vožnja biciklom su još neke od aktivnosti zbog kojih možete biti kažnjeni.

9. Snimanje dronom

Snimanje dronom je danas baš popularna aktivnost mladih influensera, blogera i jutjubera. Međutim, ukoliko se odluče da ponesu dron na put u Italiju, predstavljaće im samo dodatno opterećenje, jer neće biti u mogućnosti da ga koriste. Snimanje dronom strogo se zabranjuje u urbanom području, posebno starim gradskim jezerima.

10. Ljubavni katanci na mostovima

Postoji verovanje da će parovi koji se odluče na večni život, biti zauvek zajedno ukoliko zaključaju svoju ljubav katancem, na mestu koji simbolizuje njihovu ljubav. Aktivnost zaključavanja ljubavi u Veneciji i Rimu strogo je kažnjiva, te ukoliko ste se odlučili da zaključate svoju ljubav, bolje bi bilo da to učinite na nekom drugom mestu.

11. Plivanje u Plavoj pećini

Plava pećina ili Grotta Azzura je jedna od najlepših pećina na ostrvu Kapri, poznata po svojoj azurno plavoj boji. Ovu pećinu su mornari i ribari izbegavali dugi niz godina, zbog verovanja da je ukleta i da njom vladaju demoni. Međutim, danas je jedna od glavnih destinacija koju turisti vrlo rado posećuju. Ukoliko se odlučite da obiđete ovo mesto, imajte u vidu da je kupanje u njoj zabranjeno i da je pećina zatvorena za posetioce od novembra do marta, kao i u danima velikih talasa i nemirnog mora.

12. Uzimanje peska sa Italijanskih plaža
Zabrana uzimanja peska sa plaže se odnosi na sve plaže, ali pogotovo na plaže na Sardiniji. Ove plaže poznate su po smaragdnom boju mora i belom pesku, a uzimanje istog vas može odvesti i u zatvor.

Ovaj tekst je nastao u okviru projekta „Danasova škola novinarstva“ koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Republike Srbije, Ministarstva za kulturu i informisanje.

Hranjenje golubova i kupanje u "Ukletoj pećini": Šta ne treba raditi u Italiji? 2

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari