Kako sprečiti invaliditet kod hemofiličara 1

U svetu od hemofilije boluje oko 400.000 ljudi, dok u Srbiji bolest zgrušavanja krvi ima skoro 900 ljudi, od toga oko 170 dece.

Svake godine u našoj zemlji pojavi se, u proseku, osam novih pacijenata. U susret Svetskom danu hemofilije, koji se obeležava 17. aprila, Udruženje hemofiličara Srbije organizovalo je proteklog vikenda peti po redu „Inhibitor kamp“ u banji „Selters“ u Mladenovcu. Hemofilija spada u izuzetno kompleksne bolesti u čijem lečenju učestvuje veliki tim zdravstvenih radnika. Zbog toga su tokom kampa održana brojna predavanja, savetovanja i diskusija vrhunski stručnjaci iz oblasti hematologije, fizijatrije, ortopedije, stomatologije i psihologije sa obolelima od najtežeg oblika hemofilije, a sve u cilju unapređenja njihovog lečenja.

„Zahvaljujući velikim naporima koje ulažu država i zdravstveni sistem, postoji veliki napredak u lečenju hemofilije. On se, pre svega, odnosi na obezbeđivanje savremenih lekova i unapređivanju organizacije zdravstvenog sistema. Nastojimo da, u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i Republičkim fondom za zdravstveno osiguranje, unapredimo ortopedsku hirurgiju u segmentu lečenja osoba sa hemofilijom i uvedemo lekove i za osobe sa stečenom hemofilijom“, istakao je prof. dr Predrag Miljić, šef Kabineta za hemofiliju Klinike za hematologiju KCS.

Prim. dr Nevena Krstić, fizijatarka KCS, istakla je da je veoma značajan svaki segment u lečenju hemofilije, od nastalog krvarenja koje hematolog zaustavlja terapijom, do rehabilitacije koja je neophodna i u koju je uključen fizijatar ili fizioterapeut. „Fizikalna terapija je važna i nakon određenih ortopedskih, hirurških intervencija kako bi lečenje bilo potpuno“, dodala je ona.

Uvođenjem kućne terapije, napravljen je veliki korak ka olakšavanju života osoba sa hemofilijom, ali svakako postoji još prostora za unapređenje pojedinih faza u lečenju.

„Napretkom medicine i dolaskom novih lekova, život osoba sa hemofilijom u Srbiji je u znatnoj meri olakšan. Zahvaljujući Fondu, uvedeni su savremeni lekovi koji se koriste svuda u svetu, pa se nadam da će hemofilija u Srbiji uskoro postati samo stanje kod pojedinih ljudi, koji će nedostatak određenog faktora nadoknaditi lekovima i živeti normalan život, kao i svi ostali građani“,rekao je predsednik Udruženja hemofiličara Srbije Vladimir Ilijin.

Udruženje hemofiličara Srbije organizovaće ove godine i četrnaesti po redu letnji kamp za decu obolelu od hemofilije.

Važna rana rehabilitacija

Hemofija je bolest koja najviše napada zglobove i mišiće i kao takva može dovesti do trajnog invaliditeta obolelih. U prevenciji invaliditeta su, pored lekova, izuzetno važni fizikalna terapija i rana rehabilitacija obolelih od hemofilije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari