Koji je povod sastanka nemačkog i ruskog državnika usred rata? 1Foto: Radenko Topalović

O sastanku nemačkog i ruskog cara u Baltijskom Portu pisao je Mali Žurnal pre 110 godina.

“S gledišta što oba suverena prate glavni državnici Nemačke i Rusije, nesumnjivo je političkog značaja”, pisao je ovaj list.

Kako navodi, posledice još nisu izvesne, ali da je glavno to da se najverovatnije neće promeniti položaj grupisanja velikih sila.

Koji je povod sastanka nemačkog i ruskog državnika usred rata? 2
Foto: digitalna.nb.rs

“Car Viljem, ovaj pontifeks Trojnog Saveza: Austrije, Nemačke i Italije, neće izneveriti svoje saveznike niti će car Nikola dovesti u pitanje Trojni Sporazum”, sugeriše Mali Žurnal.

Kao glavna pitanja koja su se raspravljala jesu ona koja se odnose na situaciju na Istoku.

“Tursko-talijanski rat svakog dana izaziva sve veću krizu i nanosi velike štete ekonomskim evropskim interesima a naročito ruskim. Ruski i nemački listovi pozdravljaju ovaj sastanak, ističući ga kao potrebu mira”, piše Mali Žurnal dodajući da se na sve načine rsdi na tome da se posreduje mir između Italije i Turske.

Kako se u tekstu navodi, druga verzija je da će doći do veridbe između ćerke ruskog i sina nemačkog cara.

“Ovo potiče usred toga, što je s carem Viljemom doputovao i njegov sin princ Albert, a sa ruskim carem su carica i sve četiri njegove kćeri”, pojašnjavaju novine.

Kako dodaju, glas o veridbi u Parizu je izqzvao veliku uzbuđenost, jer se računa da bi ovako blisko srodstvo moglo izazvati veliku promenu politike u Rusiji na štetu rusko-francuske alijancije.

 

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1912. godine. Predmet analize je dnevni list Mali Žurnal, koji danas ne postoji. Novine su izlazile u Beogradu kao informativni dnevni list od 1894-1915, godine i potom 1920 godine. Vlasnik i odgovorni urednik bio je Jovan Živković. Vremenom, list se razvijao i tematski širio: imao je dobru dopisničku mrežu, pratio je kulturni život i političke događaje.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari