Nestašica duvana u Beogradu kroz pismo čitaoca 1Foto: Radenko Topalović

Na današnji dan pre 100 godina izdanje dnevnog lista “Vreme” nam otkriva kako kažu, “vrlo dirljivo pismo” jednog čitaoca.

U redakciju “Vremena” je stiglo pismo čitaoca u kome se u predgovoru navodi molba da se pokloni pažnja “njegovoj maloj kritici”.

“Mi smo se bili malo uplašili, jer smo mislili da je ta kritika književna ili muzička”, navodi se u članku, ali kako dalje čitamo, shvatamo da su se tadašnji novinari u redakciji ovog lista prevarili.

Glavno pitanje u pismu nije bilo na račun rada same redakcije, nego o duvanu, tačnije nestašici duvana u Beogradu.

Nestašica duvana u Beogradu kroz pismo čitaoca 2
Foto: Screenshot/digitalna.nb.rs

“Već mesec dana kako je beogradsko građanstvo bez duvana, a kako li je tek po unutrašnjosti”, ističe nezadovoljni građanin u svojoj, kako je “Vreme” opisuje, neveštoj ali iskreno napisanoj kritici.

Kritika je bila delimično na mestu. Da, istina je bila da do duvana nije bilo lako doći, ali zato što proizvodnja nije mogla da zadovolji potrebe stanovništva. Zato, komentar čitaoca da “gospoda iz Monopolske Uprave smatraju svoje građane kao kopilad” ipak nema veze sa istinom.

Saznajemo da je prestonica tadašnje Jugoslavije definitivno bila u deficitu sa duvanom, pa su građani morali da traže alternativne izvore ovog zadovoljstva.

“A što je najtragičnije, cigareta malo po malo postaje luksuz”, zaključuje “Vreme”.

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 100 godina, tačnije 1922. godine. Predmet analize je dnevni list Vreme, koji danas ne postoji. Ideja jeste da se čitaoci vrate u prošlost, da sa vremenske distance vide kako su izgledale vesti, ali i kako su novinari, pa i sami sugrađani, razmišljali u Srbiji u periodu između dva rata. Pored političkih vesti, objavljivaćemo i društvene, ekonomske, ali i vesti iz domena zabave i sporta.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije i Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“.

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari