Sitni, ali vrlo sjajni, kamenčići: Od mladog trgovca do kralja dijamanata 1Foto: Radenko Topalović

Londonski finansijer pričao je pre 110 godiina kako je postao bogat sir Jumus Verner, kralj dijamanata.

Verner je 1850. godine rođen u Darmštatu, a otac mu je bio general. Prve studije je otpočeo u Frankfurtu, gde su njegove trgovačke sposobnosti vrlo rano zapažene. Rat između Nemačke i Francuske zatekao ga je u Londonu, odakle se, odmah po objavi rata, vratio u Nemačku i uzeo učešće u borbi protiv Francuske, piše list „Mali žurnal“.

„Posle svršenog rata, dobio je u Londonu mesto u radnji Juliusa Porža, čuvenog trgovca sa dijamantima. Porž ga je poslao u Afriku i dao mu prilike da se obogati. Verner je imao za svoje ogromno imanje jedino da zahvali svojoj umešnosti i okretnosti jer je svoju karijeru u Kimberleju otpočeo sa godišnjom platom od 500 dinara.“

U to doba su trgovačke prilike u Južnoj Africi bile vrlo povoljne. Pronađena su „dijamantska polja“, a potom je pronađeno i zlato.

„Godine 1867. neki O’ Relj našao je u pesku na obali reke Oranje, deset milja daleko od mesta gde se sada nalazi Kimberlej, sitne, ali vrlo sjajne, kamenčiće, s kojima su se deca igrala. On ih proda sir Filipu Vodehuzu, tadašnjem guverneru kapske kolonije i dobije za njih 10.000 dinara. To su bili dijamanti.“

Kupoprodaja se dalje sama razvijala. Dijamanti su se prenosili iz ruke u ruku i sa cenom od 8.000 do preko 216.000 dinara, koliko je koštao čuveni dijamant „Zvezda Južne Afrike“.

Sitni, ali vrlo sjajni, kamenčići: Od mladog trgovca do kralja dijamanata 2
Foto: Screenshot
digitalna.nbs.rs

Tada je na više mesta otpočelo traženje dijamanata. Dana 21. januara 1871. godine izdata je prva koncesija.

„Četrdeset godina docnije našao je Štruber, 600 milja severno od Kimberleja, zlato u poljima kod Vitvatersranda, a u septembru 1885. godine otpočeli su radovi u Johanesburgu. Kada je Verner došao u Kimberlej, izdavane su samo, takozvane, individualne koncesije za istraživanje dijamanata.“

Drugim rečima, koncesija je izdavana samo jednom istraživaču, te je samo on mogao da je koristi.

„Verner se neobično obogatio na taj način što je od pojedinaca otkupljivao koncesije i osnivao velika društva. Godine 1867. dođe u Kimberlej i Porž i osnuje Francusko društvo za istraživanje dijamanata. Tek 1890. godine preuzeo ju je Verner i imao je u svojim rukama veći deo dijamantskih polja Južne Afrike.“

U to doba još jedan imućan čovek, de Bajt, osnovao je svoje društvo, čiji su se rudnici cenili na preko 1.080 miliona dinara.

„Posle smrti Bajta, koji je ostavio 2.000 miliona, bio je neposredno Verner kralj dijamanata.“

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1912. godine. S obzirom na to da Mali Žurnal koji je predmet analize nije dostupan u arhivama za ovaj dan, pišemo o tome šta je pisao Ilustrovani list 1920. godine. Prvi brojevi „Ilustrovanog lista“, čiji je vlasnik i odgovorni urednik Ivan Zrnić štampani su u Beču i Zagrebu, a od 1920. u Beogradu.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari