Za vojne potrebe dati i petinu državnog budžeta 1Foto: Matea Milošević/Univerzitetska biblioteka "Svetozar Marković"

Na današnji dan pre 110 godina list „Mali žurnal” je pisao o budžetskom predlogu da za narednu godinu jedna petina državnih sredstava bude raspoređena za potrebe vojske.

„Stojeći svakad na gledištu da državne prihode valja veoma štedljivo trošiti i da nikad ne treba činiti prekoračenja preko granica stvarnoga prihoda, mi bismo, ostajući sebi dosledni, trebali da podignemo svoj glas protiv takvoga naglog uvećavanja državnih rashoda koliki se u budžetu predviđaju za iduću godinu”, piše novinar lista „Mali žurnal”.

Ipak, kako piše u tekstu, javna je tajna da vojska, čak i pored svih žrtava koje je narod podneo radi njenog naoružanja i osposobljavanja „za krvavu borbu sa spoljašnjim neprijateljem”, nije sasvim spremna kao što bi trebalo da bude.

Za vojne potrebe dati i petinu državnog budžeta 2
Foto: Screenshot/ digitalna.nb.rs

„Imamo i vojske po kasarnama, ama, ni za petinu onoliko koliko se zahteva, pa da Srbiju nikad niko više ne zatekne nepripremljenu za borbu.”

Sve to – što nije bilo dovoljno dobrog oružja i municije, dovoljno izvežbane vojske, odevene i obučene kao što jedna vojska treba da bude – kaže novinar, polazi od činjenice da vojno ministarsvo „na vojne ciljeve svakad predviđa mnogo manje no što bi stvarno trebalo da se troši”.

„Prema tome, dužnost je narodnih predstavnika da potraže stroga računa o potrošku svake aspre koja je budžetom stavljena ministru vojnom na raspoloženje.”

Pored toga, autor ističe da je dužnost narodnih poslanika da na drugom čitanju pomenutog budžeta odobre ministru vojske onoliko novca koliko je tražio, „pa neka to bude i pet i deset miliona dinara više no što je ove godine bilo”.

„Ako se te sume nameravaju utrošiti doista na ono što daje zemlji jednu, u svakom pogledu spremnu vojsku, onda bi se svaki poslanik, ma kojoj stranci pripadao, ogrešio o prvu i najsvetiju dužnost, kada ne bi glasao za neokrnjeni budžet ministra vojnog. Tu štednje ne sme bit ii ne može biti, jer bi se za svaku ušteđenu paru plaćalo životnim interesima države naše.”

Celokupno izdanje može da se čita na linku Narodne biblioteke.

List Danas svakoga dana prelistava glavne vesti na današnji dan pre 110 godina, tačnije 1911. godine. Predmet analize je dnevni list Mali Žurnal, koji danas ne postoji. Novine su izlazile u Beogradu kao informativni dnevni list od 1894-1915, godine i potom 1920 godine. Vlasnik i odgovorni urednik bio je Jovan Živković. Vremenom, list se razvijao i tematski širio: imao je dobru dopisničku mrežu, pratio je kulturni život i političke događaje.

Projekat je realizovan u saradnji i uz materijal iz digitalne arhive Narodne biblioteke Srbije.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari