Pet najboljih načina za skladištenje opasnog otpada 1Foto: Pixabay/MetsikGarden

Kod upravljanja opasnim otpadom veoma je važno, precizno po zakonski predviđanim uslovima rukovati štetnim supstancama kako bi se izbeglo zagađenje životne sredine.

Suština i cilj svakog upravljanja otpadom upravo jeste sprečavanje njegovog širenja po prirodi i sprečavanje štetnih posledica koje mogu nastati ukoliko se njime ne rukuje dobro.

Ako želite da opasnim otpadom upravljate na pravi način bilo bi dobro da se pridržavate sledećih 5 koraka.

1. Upotreba odgovarajuće ambalaže

Za ispravno upravljanje opasnim otpadom neophodno ga je skladištiti u ambalažu posebno pravljenu za to.

Na tržištu se nalazi nekoliko kompanija koje mogu obezbediti specijalne kontejnere za odlaganje opasnog otpada ali kompanija Jugo-Impex poseduje posebnu ambalažu pravljenu od materijala isključivo namenjenih bezbednom skladištenju opasnog otpada.

U tako posebno pravljenoj ambalaži otpadi su odloženi bezbedno i bez bojazni da će štetne materije dospeti u prirodu i zagaditi je.

2. Odlaganje u posebnom prostoru namenjenom za opasni otpad

U okviru rukovanja opasnim otpadom pored posebne ambalaže, koja garantuje bezbednost životne sredine od štetnih uticaja, od velike važnosti je da u okviru postrojenja za sakupljanje otpada postoji poseban deo za opasni otpad.

Opasni otpad nužno je skladištiti na izdvojenom mestu, koje je će biti uređeno u skladu sa zakonima i propisima o skladištenju opasnog otpada.

Takvo mesto mora biti izolovano od spoljašnjih uticaja, neophodno je da je jasno obeleženo da se radi o opasnom otpadu i da ima ograničen pristup. Takvom mestu pristup trebalo bi da imaju isključivo lica koja imaju odobrenje za postupanje sa opasnim otpadom, kako bi se sprečilo eventualno zagađenje životne sredine usled rukovanja neobučenih lica.

3. Selekcija otpada

Vrlo važan korak u sakupljanju otpada je selekcija. Neophodno je napraviti pravilnu raspodelu na opasni i neopasni otpad, imajući u vidu da se postupak skladištenja razlikuje.

Opasnim otpadom se mora rukovati na posebno zakonski propisan način jer može prouzrokovati opasnost po životnu sredinu i zdravlje ljudi, kao i zdravlje životinja.

Ovakav otpad ima najmanje jednu od opasnih karakteristika eksplozivnost, zapaljivost, sklonost oksidaciji, organski je peroksid, akutna otrovnost, infektivnost, sklonost koroziji, u kontaktu sa vazduhom oslobađa zapaljive gasove, u kontaktu sa vazduhom ili vodom oslobađa otrovne supstance, sadrži toksične supstance sa odloženim hroničnim delovanjem, kao i ekotoksične karakteristike.

4. Obuka zaposlenih da postupaju sa otpadom

Jedan od bitnih koraka u upravljanju opasnim otpadom je i obuka zaposlenih koji postupaju sa opasnim otpadom.

Važno je da lica budu obučena da sa otpadom postupaju na zakonski propisan način koji je bezbedan i po njih, ali i životnu okolinu.

Skladištenje se vrši u skladu sa propisima i izvode ga lica posebno obučena za rad sa opasnim otpadom.

5. Plan za upravljanje otpadom

Svaka kompanija koja ima odgovarajuću dozvolu za skladištenje opasnog otpada i plan za upravljanje otpadom. Neophodno je da ovaj plan predvidi sve stavke u procesu upravljanja opasnim otpadom koje su neophodne za bezbedno i sigurno životno okruženje bez bojazni od štetnih uticaja opasnog otpada.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari