Pčinja: Iskonska lepota predela 1

Na jugu Srbije udaljeno 30 kilometara od Vranja, na području bujanovačke opštine kada se sa međunarodnog koridora e-10, Beograd-Skoplje-Solun, odvojite kod sela Davidovac nalazi se deo Srbije, proglašen 1996. godine područjem izuzetnih odlika, poznat kao dolina Pčinje i pod zaštitom je države.

U neposrednoj je blizini granice sa Makedonijom.

Veličanstveni pejzaži šumovitih planina Kozjaka na 1.200 m.n.v., Rujna i Široke planine sa cvetnim livadama, i pašnjacima, posetioce ne ostavljaju ravnodušnim.

Ispod ovih planina bogata pitkom vodom teče bistra reka Pčinja, na svom putu do reke Vardar kao pritoka, a zatim put nastavlja do Egejskog mora, gde nalazi svoje utočište.

Po samoj reci Pčinji i okrug je dobio ime Pčinjski okrug.

Iskonska lepota skrivenog dela Srbije, ekološka oaza, područje kulturno-istorijskih vrednosti. Naša mala ali odabrana ekipa dva puta se vraćala u ovo područje, da bi što bolje prenela svoje utiske netaknute prirode ovog kraja Srbije.

Ovaj deo Srbije izvanredan je za razvoj seoskog turizma, i gajenje vinove loze. To pokazuje i primer Novakovićevih kod kojih smo svratili, naročito gospodina Novakovića, penzionisanog vojnog lica. NJihova ideja je da u selu Starac, u području izuzetnih odlika razviju seoski turizam, oni tu svoju ideju polako realizuju.

Ceo kompleks počev od samog objekta i letnje bašte izgrađen je u etno stilu. Ostalo je da se urade još neki radovi na objektu, kažu oni, a onda će u potpunosti biti opremljen za prijem gostiju, koji vole boravak u netaknutoj prirodi, ekološkoj oazi. Ovaj ljubazni domaćin i budući ugostitelj proizvodi vino od sorte župljanka koje sam uzgaja i kaže da ovo vino nudi svojim prijateljima i ekskluzivnim gostima.

Popiti kafu, čaj ili po koju čašu vina u sveže letnje večeri ili prohladne jesenje i zimske dane u ovakvom ambijentu predstavlja poseban doživljaj, mi smo se u to uverili. Iznad zidanog kamina, u jednoj od prostorija ovog etno objekta, pored nekoliko umetničkih slika, izloženi su predmeti, kao deo uspomena koji podsećaju na neko prošlo vreme, fotoaparat, lampa, telefon na brojčanik, a u dvorištu na vitrini je i stari radio aparat – tzv. lampaš.

Kada se sa auto-puta odvojite kod sela Davidovac, u pravcu ovog kraja Srbije izuzetnih odlika, prolazite pored arheološkog nalazišta „Kale“ iz IV v. pre n. ere, od asfaltnog puta udaljeno je 600 metara. Interesantan je obilazak ovog lokaliteta.

Arheološki lokalitet „Kale“ nalazi se 15 km južno od Vranja i nedaleko od Bujanovca. Već prvi rezultati pokazali su da je reč o veoma značajnom nalazištu koje ima sve elemente utvrđenog naselja, akropole sa podgrađem, ispitano je nešto više od 1.000 m kvadratnih.

Mnogobrojan arheološki materijal uglavnom se sastoji od grčkih luksuznih posuda iz antičkih i severnoegejskih radionica i heleniziranoj grnčariji korišćenoj za svakodnevne potrebe. Arheološki lokalitet kale ima sve odlike urbanog naselja antičkog grada, sa jasnim grčko-mediteranskim obeležjem, koje svedoči o kulturnom nivou stanovnika ovog naselja. Ovaj tip naseobine za naše prostore predstavlja jedinstveno nalazište.

Deo iz autorske TV reportaže „Lepote Srbije“.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari