Simptomi "prljave dermatoze" i najefikasnija terapija 1Foto: Pixabay.com

Terra firma forme dermatosis (TFFD) ili Dankanova „prljava dermatoza“ je bizarna, stečena idiopatska dermatoza.

Opisao ju je 1987. godine Dankan sa saradnicima. Naziv potiče od latinske reči „terra firma“ koja u prevodu znači čvrsta zemlja ili zemlja.

Karakteriše se žućkastim ili braonkastim lezijama, nalik prljavštini, koje se ne mogu ukloniti uobičajenim pranjem vodom i sapunom, iako su pacijenti uredih higijenskih navika.

TFFD je nepoznata bolest, veoma retko opisivana u literaturi. Međutim, bolest je mnogo češće rasprostanjena među pacijentima nego što to literaturni podaci pokazuju, jer se često pogrešno dijagnostikuje ili ne prijavljuje, piše Stetoskop.info.

Šta je uzrok? Kod koga se javlja?

Uzrok je nepoznat, predstavlja redak poremećaj keratinizacije nepoznate etiologije.

Javlja se kod ljudi svih starosnih grupa, sa češćim javljanjem kod dece i mlađih adoloescenata. U retrospektivnoj studiji objavljenoj 2018. godine, Asslan i saradnika, ispitivano je 79 pacijenaata od toga 80,6 odsto deca, prosečne starosti 10,4 godine a od toga 64,6 odsto su bile devojčice.

Kako izgledaju promene? Gde se nalaze?

TFFD se najčešće manifestuje asimptomatskim žućkastim ili braonksastim prljavštinama sličnim plakovima.

Promene takođe mogu biti i papilomatozne, verukozne i retikularne. Lezije se ne mogu ukloniti ubičajenim pranjem vodom i spaunom.

Promene mogu istovremeno biti na više lokacija, a mogu biti i simetrične. Predilekciona mesta su vrat, predeo iza ušiju, oko zglobova, na grudnom košu.

Ova dermatoza se veoma često može naći i u predelu ožiljaka nastalog nakon hirurške intervencije, skalpu, rukama i nogama, aksilarnoj, umbilikalnoj i pubičnoj regiji.

Kako se leči?

Prebrisavanje alkoholom omogućava dijagnozu i istovremeno terapiju ovog oboljenja.

Promene na koži nestaju nakon trljanja 70 odsto etil alkoholom ili izopropil alkoholom. Stručnjaci su čak opisali da su postigli zadovoljavajuće lečenje TFFD promena na licu, ribanjem sa 20 odsto salicilnom kiselinom.

Tekst u celosti čitajte na portalu Stetoskop.info.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari