Šta se dešava sa vašim telom kada jedete posle 19 časova svaki dan 1Foto: Shutterstock/Nelli Syrotynska

Ukoliko ste stekli naviku da večerate kasno, verovatno ste se nekada zapitali da li i na koji način ova rutina utiče na vas. Stručnjaci koji su govorili na ovu temu izneli su prednosti i nedostatke ovakve prakse, koje možete pročitati u nastavku.

1. Gojaznost

Prema rečima stručnjaka, kasna večera može da dovede do debljanja u predelu stomaka. Ukoliko želite dobru liniju, izbegavajte grickalice i slatkiše, jer su oni, kako navode, puni šećera, ugljenih hidrata i kalorija. Stručnjaci kao lek za mršavljenje predlažu dnevne obroke, jer se tada „prozor za ishranu“ smanjuje sa 15 na 12 sati.

 

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Love Food (@love_food)

2. Povećanje simptoma GERB-a

GERB (gastroezofagusna refluksna bolest) je stanje u kome se želudačna kiselina vraća u jednjak, pa čak i u grlo, iritirajući njegovu sluzokožu. Kasna večera prouzrokuje da se simptomi ove pojave povećaju, jer uveče naša creva usporavaju varenje, bez obzira na hranu koju konzumiramo. Ova pojava se dodatno pogoršava samom činjenicom da uveče obično odmaramo, pa se tako u ležećem položaju ta kiselina lakše vraća u jednjak.

3. Povećanje glikogena u mišićima

Iako postoje negativni efekti kasne večere, savetnica za intuitivnu ishranu i osnivačica To the Point Nutrition Rejčel Fajn kaže da ova aktivnost može biti korisna za mišiće, posebno za one koji vežbaju u večernjim časovima, jer se glikogen u mišićima brzo iscrpljuje. Hranom se isti taj glikogen u mišićima obnavlja, čime se obezbeđuje energija za sledeće jutro. Fajn dodaje da hrana stimuliše sintezu mišićnih proteina, što omogućuje obnovu i oporavak mišića.

4. Lak san

Neki podaci pokazuju da ljudi koji jedu neposredno pre spavanja mogu da imaju problema sa nesanicom i čestim buđenjem u toku noći. Imajući to na umu, večera pre 19h pomaže našem telu da se opusti i daje mu dovoljno vremena da svari ono što smo pojeli pre nego spavanja.

5. Bolja kontrola glukoze u krvi

Zdrava užina može da pomogne ljudima sa određenim zdravstvenim problemima, pa se tako dijabetičarima preporučuje večera pre odlaska na spavanje, jer pomaže bolju kontrolu glukoze u krvi.

Ovaj tekst je nastao u okviru projekta „Danasova škola novinarstva“ koji se sufinansira sredstvima iz budžeta Republike Srbije, Ministarstva za kulturu i informisanje.

Šta se dešava sa vašim telom kada jedete posle 19 časova svaki dan 2

 

 

 

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari