Stručnjaci objasnili zašto su protiv stalnog letnjeg računanja vremena 1Foto: Shutterstock/Quality Stock Arts

Počelo je zimsko računanje vremena, kazaljke su pomerene za jedan sat unazad. U proleće se ponovo vraćaju na letnje računanje vremena.

Već neko vreme se govori o ukidanju pomeranja sata, a stručnjaci smatraju da bi stalno letnje računanje vremena moglo da bude štetno po zdravlje.

U SAD sve više ljudi podržava ovu ideju. Američki Senat usvojio je Zakon o zaštiti od sunca i ako bude usvojen, letnje računanje vremena u Americi bi postalo trajno. Florida je još 2018. glasala za uvođenje stalnog letnjeg računanja vremena, ali ono još ne može da stupi na snagu dok ne postane savezni zakon, piše N1 prenoseći CNN.

Ali sve veći broj stručnjaka tvrdi da pomeranje ruku napred u proleće negativno utiče na zdravlje. Istraživanja u proteklih 25 godina pokazala su da jednosatna promena narušava ritmove tela usklađene sa rotacijom Zemlje, a vodi se i debata o tome da li je letnje računanje vremena generalno dobra stvar.

Standardno vreme, odnosno kada u jesen pomerimo satove unazad, mnogo je bliže sunčevom dnevnom i noćnom ciklusu. To je ciklus koji je vekovima određivao naš telesni sat, naglašavaju stručnjaci.

Istraživanja su pokazala da pomeranje satova u proleće povećava rizik od dijabetesa, srčanih oboljenja i moždanog udara, pogoršava poremećaje raspoloženja poput depresije, utiče na probavni i endokrini sistem i skraćuje trajanje sna. Takođe može smanjiti očekivani životni vek.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari