U egipatskoj grobnici pronađene mumije mačaka 1

Ako je suditi prema novom arheološkom otkriću, stari Egipćani su zaista bili veliki ljubitelji i poštovaoci mačaka i one su igrale veliku ulogu kako u njihovom zemaljskom životu tako i u onom zagrobnom – životu posle smrti.

Na lokalitetu koji se nalazi na obodu kompleksa piramida u Sakari, južno od Kaira, arheolozi su u drevnoj egipatskoj nekropoli pronašli desetak mumificiranih mačaka i retku kolekciju mumificiranih skarabeja. Ministar za antikvitete Haled el-Enani kaže da je za ovo otkriće zaslužan tim egipatskih arheologa, koji je iskopovanja započeo u aprilu ove godine.
Pored ovih neobičnih artefakata, otkriveno je i 100 drvenih, pozlaćenih statua mačaka i jedna bronzana, posvećena staroegipatskoj boginji-mački zvanoj Bast. Na istom lokalitetu pronađene su i drvene – takođe pozlaćene – statue lava, krave i sokola.

Drevni Egipćani često su bili sahranjivani sa mumificiranim životinjama i životinjskim statuama, kažu eksperti. Na to se gledalo „kao na način da mrtvi sa sobom povedu i svoje kućne ljubimce u zagrobni život“, kaže arheološkinja Salima Ikram, profesorka sa Američkog univerziteta u Kairu.

U egipatskoj grobnici pronađene mumije mačaka 2

Životinje su sahranjivane u grobnice „da bi obezbedile hranu u zagrobnom životu, da bi bile prinete kao žrtveni darovi nekom posebnom bogu i zato što su neke od njih videli kao fizičke manifestacije pojedinih bogova koje su stari Egipćani poštovali“, napisala je Ikram na svom blogu.

Mustafa Vaziri, vođa egipatskog Vrhovnog saveta za antikvitete, kaže da je ovaj tim arheologa takođe otkrio i prve mumificirane skarabeje u ovoj oblasti. On dodaje da su dve takve mumije pronađene unutar jednog pravougaonog krečnjačkog sarkofaga sa zasvođenim poklopcem, koji ukrašavaju tri naslikana crna skarabeja. Druga kolekcija mumificiranih skarabeja pronađena je unutar jednog manjeg sarkofaga.

„Mumificiran skarabej je nešto stvarno jedinstveno. Zaista je retkost“, navodi Vaziri.

Pored ovoga, pronađena je i grobnica koja još nije otvorena. Ona datira iz vremena Pete dinastije Starog kraljevstva i neobična je, budući da su fasada i vrata na njoj i dalje čitavi, što znači da je ono što se nalazi unutar nje – netaknuto, kaže Muhamed Jusuf, direktor zadužen za lokalitet Sakara. On navodi i da stručnjaci ovu grobnicu planiraju da istraže tokom narednih nedelja.

U saradnji sa Centrom za promociju nauke, „Danas“ predstavlja izabrane priče sa naučnopopularnog portala elementarium.cpn.rs

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari