Za turiste iz Srbije Turska se poslednjih godina nametnula kao jedna od najpoželjnijih destinacija, a turistička ponuda ove zemlje zaista je impozantna. Ako ste srećnik koji ima para za letovanje i odlučite se za odlazak u Tursku naći ćete se pred ozbiljnom dilemom za koje mesto se odlučiti. Sarimsakli ne spade u vrh turističke ponude Turske i našim turistima je ovo mesto uglavnom i dalje nepoznato.

Ovo nekadašnje ribarsko naselje nalazi se u regiji Ajvalik, koja je najznačajniji turistički centar na severnoj obali Egejskog mora. Mnoge su vojske tutnjale tim prostorom, vlasti su se menjale, a mirovnim sporazumom sa Grčkom iz 1922. godine ovaj deo Egejske obale pripao je Turskoj. Sam grad Ajvalik ima oko 35.000 stanovnika, a Sarimsakli se nalazi tek sedam-osam kilometara od tog grada i ima oko osam hiljada stanovnika.

Tokom leta broj stanovnika se višestruko poveća jer mnogi dobrostojeći Turci imaju letnje apartmane u Sarimsaklu. Nemojte se začuditi ako na ulici čujete čudnu verziju „našeg“ jezika ili tokom noćne šetnje iz nekog restorana čujete poznate zvuke „Ja te pjesmom zovem“, „Voljela sam oči zelene“, neki drugi hit Hanke Paldum ili neke druge zvezde sa prostora nekadašnje Jugoslavije. Nije to samo zbog turista iz Srbije i bivše Jugoslavije. U Sarimsaklu živi i posećuje ga mnogo građana Turske, potomaka iseljenika sa prostora nekadašnje Jugoslavije, uglavnom Bošnjaka iz Sandžaka i Bosne. Nekada je Sarimsakli bio skoro čisto „bošnjački“, a ovdašnji građani bošnjačkog porekla i danas u šali pričaju kako su njihovi preci propustili priliku da dobro zarade jer su, kada su naseljavali to mesto i kupovali tada jevtinu zemlju, gledali da budu dalje od mora. Plašili se tolike vode. Šta zna Sandžaklija šta je more.

Sarimsakli se, kao mesto na turističkoj mapi Turske, pojavio tek pre oko 15 godina. Poznat je po najlepšoj peščanoj plaži na celom turskom priobalju. Plaža je duga oko 15 kilometara, ali je voda prilično hladna, te vam jutarnje kupanje ne preporučujem. Za ovo mesto je karakteristična i vlažnost vazduha od samo oko pola odsto, čime Sarimsakli predstavlja pravu vazdušnu banju. Svetska zdravstvena organizacija proglasila je Sarimsakli za najbolju vazdušnu banju u Evropi i drugu u svetu. Preko puta Sarimsaklija je grčko ostrvo Lezbos. Nedaleko od Sarimsaklija nalaze se mnoga istorijska mesta: Troja (170 km), Pergamon ( 65 km), Izmir (155 km) i Efes (250 km) do kojih se organizuju izleti. Ne treba propustiti posetu ostrvu Džunda i poluostrvu Šejtan sofra (Đavolja trpeza). Zalazak sunca na Šejtan sofri je veličanstven. A u Sarimsakliju tvrde i najlepši na svetu.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari