Tajni dokumenti u koje je imao uvid Vašington post, pokazuju da američka Nacionalna bezbednosna agencija (NSA) svakodnevno prati oko pet milijardi lokacija mobilnih telefona širom sveta. NSA tvrdi da je ta kolekcija zakonita i da većina prikupljenih podataka ne ukazuje da su prisluškivane osobe kršile zakone, navodi Vašington post. Kako ukazuje američki list, zvaničnici tvrde da lokacije mobilnih telefona ne prikupljaju namerno, već da se veliki broj informacija „uzgred pokupi“.

Pomoću programa „Ko-traveler“ NSA može da prati kretanje gotovo svakog mobilnog uređaja bilo gde u svetu i da na taj način izradi mape korisnika. Kada se mobilni uređaji povežu sa glavnom mrežom, oni najave svoje prisustvo telefonskim provajderima. Te registracione poruke često podrazumevaju „grube“ lokacije uređaja, poput grada ili države ili „finiju“ poziciju baziranu na udaljenosti od glavne mreže. Analitičari NSA pregledaju podatke o lokacijama pomoću matematičkih tehnika i na taj način prate kretanje osumnjičene osobe. NSA tvrdi da prikupljeni podaci pomažu u borbi protiv terorizma. Pozivajući se na informacije koje je objavio bivši saradnik NSA Edvard Snouden, Vašington post tvrdi da je ta američka agencija dosad prikupila oko 27 terabajta podataka, „što nadmašuje njenu sposobnost da ih blagovremeno analizira“.

Kako podseća Bi-Bi-Si, Majkrosoft planira da koristi više šifrovanja kako bi osujetio tu američku bezbednosnu agenciju u špijuniranju njegovih korisnika. Prema pisanju Gardijana, NSA je razmatrala mogućnost da špijunira građane Australije bez znanja ili pristanka partnerskih australijskih bezbednosnih organizacija. Prema tajnom dokumentu NSA iz 2005, koji je u javnost procurio takođe zahvaljujući Edvardu Snoudenu, SAD su razmišljale o tome da „jednostrano“ nadziru građane i komunikacione sisteme svojih saveznika Australije, Novog Zelanda i Kanade.

Pratite nas na našoj Facebook i Instagram stranici, ali i na Twitter nalogu. Pretplatite se na PDF izdanje lista Danas.

Komentari